21. 2. 2024

Olympijští vítězové v triatlonu? Takhle šel čas!

Zdroj: Freepik

#2008 Peking

Na dvacáté místo se po nadějně rozběhnutém závodě nakonec propadl český triatlonista Filip Ospalý.

„Jsem na sebe naštvaný, je to neúspěch,“ řekl v cíli. Kilometr a půl plavání, čtyřicítku na kole a desetikilometrový běh překvapivě nejrychleji zvládl Němec Frodeno.

Závod se rozhodoval v běhu, do kterého s výjimkou dvou minutových uprchlíků vyrazili všichni závodníci pohromadě.

„Kdo chce myslet na medailové umístění, musí běžet od začátku v první skupině. To jsem udělal i já, bohužel jakmile se při druhém výběhu zrychlilo, tak jsem už nedokázal zareagovat,“ přiznal Ospalý.

Plaveckou část zakončil jako devatenáctý, na kole se udržel s hlavním pelotonem a v úvodu běhu se zařadil do devítičlenné nejrychlejší skupinky.

V polovině běhu byl ještě osmý, ale pak se pomalu začal propadat. „Ještě jsem chvilku bojoval, ale v posledním okruhu už mi totálně došly síly a propadl jsem se až na dvacáté místo.“

Do závěrečných stovek metrů zůstala pospolu pouze čtveřice ve složení Frodeno, Whitfield, Docherty a Gomez. Nejvíce sil v závěru měl právě vytáhlý německý závodník.

Kanaďan Whitfield po zlatu v Sydney 2000 bere olympijské stříbro a i pro bronzového Novozélanďana Dochertyho se jedná druhou olympijskou placku. Má totiž stříbro z Athén 2004.

Konečné pořadí:

Muži: 1. Frodeno (Něm.) 1:48:53, 2. Whitfield (Kan.) -5, 3. Docherty (N. Zél.) -12, 4. Gomez -20, 5. Raňa (oba Šp.) -28, 6. Unger (Něm.) -50, 7. Kemper (USA) -55, 8. Henning (Dán.) -1:04, …20. Ospalý (ČR) -2:00.

Záznam závodu: