15. 6. 2024

Olympijští vítězové v triatlonu? Takhle šel čas!

Zdroj: Freepik

Nejdůležitější závod kariéry? Pro mnoho triatlonistů je to ten na Letních olympijských hrách. Pro mnohé je výhru samotná účast, jelikož kvalifikace je nesmírně složitá.

Pojďme si připomenout všechny mužské olympijské závody a jejich vítěze.

#2021 Tokio

Start mužů v Odaiba Marine Parku v Tokiu se musel opakovat kvůli bizarní chybě organizátorů.

Těsně u mola totiž nepochopitelně zůstal stát motorový člun vysílací společnosti, takže část triatlonistů nemohla skočit do vody.

Zbytek museli pořadatelé narychlo zastavit na skútrech, protože zvukové signály triatlonisté neslyšeli.

Jedním z těch, kteří absolvovali zbytečných zhruba padesát metrů navíc, byl pozdější vítěz Blummenfelt.

„Viděl jsem loď a přišlo mi to hodně zvláštní. Když jsem skočil do vody, říkal jsem si, že nás asi odvolají, takže jsem se snažil plavat uvolněně a brát to pozitivně, jako rozcvičku navíc,“ řekl Nor.

Plaveckou část ovládl Francouz Vincent Luis, ovšem rozestupy mezi špičkou byli minimální.

Po polovině cyklistiky se hlavní pole sjelo a na čele se vytvořil 37členný balík.

Úspěšný únik předvedl v závěru pouze Švýcar Andrea Salvisberg, ovšem jeho náskok 15 vteřin byl hned v prvních kilometrech vymazán.

Z vedoucí skupinky závodníci postupně odpadávali, až se po 7,5km smrskla pouze na trojici Yee, Wilde, Blummenfelt.

Norský triatlonista v závěrečném okruhu zhruba 1,5km před cílem zaútočil a oběma mladším rivalům utekl a vytvořil si na ně náskok 11, respektive 20 sekund.

„Nemám v nohou takovou rychlost, abych bojoval s klukama až na modrém koberci, takže jsem věděl, že se musím utrhnout. Zhruba pět minut před cílem jsem za to vzal a doufal, že je zlomím.

Byl to úžasný pocit, když jsem získal malý náskok. A ještě hezčí bylo vbíhat do poslední stovky metrů a vědět, že jsem vyhrál,“ dodal držitel rekordního světového času na poloviční ironmanské trati.

Sedmadvacetiletý Blummenfelt zařídil Norsku premiérovou triatlonovou olympijskou medaili. „Tohle je chvíle, o níž jsem snil spoustu let,“ řekl rodák z Bergenu.

Mladíček Yee navázal na své slavné krajany bratry Brownleeovy a Británie je díky nim nejúspěšnější zemí triatlonových závodů na OH, kde měly premiéru v Sydney 2000.

Jonathan Brownlee nyní doběhl pátý a nenavázal na stříbro z Ria a bronz z Londýna.

Jeho starší bratr Alistar šanci bojovat o zlatý hattrick neměl. Byl totiž diskvalifikován za potápění soupeře v červnovém závodu MS v Leedsu a do týmu se nedostal.

Konečné pořadí:

Muži: 1. Blummenfelt (Nor.) 1:45:04, 2. Yee (Brit.) -11, 3. Wilde (N. Zél.) -20, 4. Van Riel (Belg.) -48, 5. J. Brownlee (Brit.) -49, 6. McDowell (USA) -50, 7. Bicsák (Maď.) -52, 8. Iden (Nor.) -56, 9. Studer (Švý.) -1:02, 10. Mola (Špan.) -1:09.

Záznam závodu: