17. 6. 2024

TOP 10 nejlepších brankářů fotbalové historie

#2 Lev Yashin

Lev Jašin je známý jako „Černý pavouk“ nebo „Černý panter“. Byl to sovětský fotbalista, mnohými hodnocený jako nejlepší brankář v historii hry.

Jašin byl známý svým atletickým stylem, postavením, velikostí, odvahou, velitelským vystupováním v brance a akrobatickými reflexivními zákroky. Je považován za nejlepšího fotbalistu Sovětského svazu všech dob.

Většinu své kariéry strávil Jašin v Dynamu Moskva, nicméně jeho výkony na mezinárodní úrovni z něj udělaly nejlepšího brankáře v historii. Jašin získal status proměny brankářského postu tím, že velel celé obraně.

Podle FIFA zneškodnil Jašin v profesionálním fotbale více než 150 pokutových kopů – více než kterýkoli jiný brankář v historii. Ve své kariéře také udržel přes 270 čistých kont a získal zlatou medaili na olympijském fotbalovém turnaji v roce 1956 a na mistrovství Evropy v roce 1960.

V roce 1963 získal Jašin Zlatý míč a zůstává jediným brankářem v historii, který Zlatý míč získal. Mezinárodní federace fotbalových brankářů (IFFHS) ho zvolila nejlepším brankářem 20. století.