28. 11. 2023

TOP 10 nejlepších brankářů fotbalové historie

#8 Oliver Kahn

Bývalý německý golman Oliver Khan je jedním z nejlepších brankářů všech dob a jeho vitrína s trofejemi to jen dokazuje.

Jeho působení v Bayernu Mnichov mu pomohlo získat osm titulů v Bundeslize, šest německých pohárů, šest ligových pohárů, Pohár UEFA a Ligu mistrů.

Stejný úspěch okusil i s národním týmem, když jeho reprezentace vyhrála Euro 1996. Kahn byl dvakrát zvolen německým fotbalistou roku, třikrát nejlepším brankářem IFFHS a sedmkrát nejlepším brankářem Bundesligy.

Je považován za jednoho z nejlepších a nejlépe prosperujících brankářů všech dob. Jeho dominantní postavení v brance a útočný styl mu vynesly přezdívky „Der Titan“. Hnacím motorem Olivera Kahna je jistě jeho vášeň pro hru, která mu nakonec pomohla vyhrát tolik zápasů pro klub i zemi.

V Bayernu Mnichov strávil téměř 14 let a vyhrál vše, co mohl, včetně statečného výkonu ve finále Ligy mistrů v roce 2001, kdy zachránil v penaltovém rozstřelu první evropský pohár po 25 letech.

Na mistrovství světa ve fotbale v roce 2002 se zapsal do historie tím, že jako jediný brankář v historii turnaje získal Zlatý míč, byť své Německo k titulu nepřivedl a ve finále proti Brazílii právě po jeho hrubce padl rozhodující gól.

Kahn se do paměti zapsal svým silným vlivem a kontrolou na hřišti. Kahnova neuvěřitelná kariéra ukazuje, jak plodným brankářem byl na svém vrcholu.