TOP 10 nejlepších brankářů fotbalové historie

Brankáři hrají důležitou roli v každém zápase, přesto jsou stále nejvíce podceňovanou pozicí ve fotbale. Přínos brankářů pro hru není často příliš oslavován ve srovnání se střelci branek. Fórum Sport sestavil žebříček těch nejlepších strážců brány v historii fotbalu.

#10 Gordon Banks

Gordon Banks během své kariéry nastoupil celkem k 679 utkáním a získal 73 reprezentačních startů za Anglii.

Gordon je součástí všech zápasů národního týmu, který v roce 1966 vyhrál mistrovství světa. Je hodnocen jako jeden z nejlepších brankářů všech dob.

Banksův zákrok proti Pelému na mistrovství světa 1970 je dodnes připomínán jako jeden z nejikoničtějších zákroků ve fotbale. Patří mu jediné prvenství – je jediným anglickým brankářem, který kdy vyhrál mistrovství světa.

Za Leicester City si zahrál ve čtyřech pohárových finále, nicméně v letech 1961 a 1963 byl ve finále FA Cupu poražen, v roce 1964 vyhrál Ligový pohár a v roce 1965 skončil jako finalista. Poté působil ve Stoke City.

Jeho kariéra byla poznamenaná, když po autonehodě přišel o zrak na pravé oko. Rozhodl se pokračovat, nicméně výkonnost už nebyla stejná.

#9 Edwin Van Der Sar

Edwin Van Der Sar je považován za člena zlaté generace klubu a byl součástí týmu Ajaxu, který v roce 1995 vyhrál Ligu mistrů UEFA. Je to skutečně výjimečný brankář, který pravděpodobně nejslavněji zazářil v posledních letech své kariéry v Manchesteru United.

Nizozemec je jistě jedním z nejlepších brankářů v historii Manchesteru United. Během svého působení v Manchesteru United získal celkem čtyři tituly v Premier League a v Lize mistrů UEFA.

Je také jedním z nejúspěšnějších fotbalistů vůbec, když za svou kariéru získal celkem 26 významných trofejí. V sezóně 2008-09 vytvořil světový rekord, když nedostal ligový gól po dobu 1 311 minut.

Je také nejstarším hráčem, který vyhrál Premier League, tohoto milníku dosáhl v roce 2011 ve věku 40 let a 205 dní. Van der Sar získal řadu individuálních ocenění, včetně ocenění pro nejlepšího evropského brankáře v letech 1995 a 2009 a pro klubového brankáře roku UEFA v roce 2009.

#8 Oliver Kahn

Bývalý německý golman Oliver Khan je jedním z nejlepších brankářů všech dob a jeho vitrína s trofejemi to jen dokazuje.

Jeho působení v Bayernu Mnichov mu pomohlo získat osm titulů v Bundeslize, šest německých pohárů, šest ligových pohárů, Pohár UEFA a Ligu mistrů.

Stejný úspěch okusil i s národním týmem, když jeho reprezentace vyhrála Euro 1996. Kahn byl dvakrát zvolen německým fotbalistou roku, třikrát nejlepším brankářem IFFHS a sedmkrát nejlepším brankářem Bundesligy.

Je považován za jednoho z nejlepších a nejlépe prosperujících brankářů všech dob. Jeho dominantní postavení v brance a útočný styl mu vynesly přezdívky „Der Titan“. Hnacím motorem Olivera Kahna je jistě jeho vášeň pro hru, která mu nakonec pomohla vyhrát tolik zápasů pro klub i zemi.

V Bayernu Mnichov strávil téměř 14 let a vyhrál vše, co mohl, včetně statečného výkonu ve finále Ligy mistrů v roce 2001, kdy zachránil v penaltovém rozstřelu první evropský pohár po 25 letech.

Na mistrovství světa ve fotbale v roce 2002 se zapsal do historie tím, že jako jediný brankář v historii turnaje získal Zlatý míč, byť své Německo k titulu nepřivedl a ve finále proti Brazílii právě po jeho hrubce padl rozhodující gól.

Kahn se do paměti zapsal svým silným vlivem a kontrolou na hřišti. Kahnova neuvěřitelná kariéra ukazuje, jak plodným brankářem byl na svém vrcholu.

#7 Sepp Maier

Sepp Maier je považován za jednoho z nejlepších německých brankářů, přezdívalo se mu „Die Katze von Anzing“ (kočka z Anzingu). Je známý pro své rychlé reflexy, koordinaci, přizpůsobivost, rychlost a důslednost.

Jeho schopnost zastavit střelu patří k nejlepším u brankářů všech dob. Je součástí týmu (Německo a Bayern Mnichov), který dlouhou dobu dominoval světovému fotbalu. Maier byl jedním z nejuznávanějších hráčů své doby.

V klubovém fotbale vyhrál čtyřikrát Bundesligu a Německý pohár a třikrát po sobě evropské poháry. Na mezinárodní úrovni získal medaili pro vítěze mistrovství Evropy (1972) i mistrovství světa (1974).

Třikrát v kariéře získal také ocenění Západoněmecký fotbalista roku. Byl nejkonzistentnějším brankářem své doby, který v letech 1966-1977 odchytal všechny zápasy, aniž by vynechal jediný.

Maier je brankářem, který byl později mentorem dalšího velikána, a to Olivera Kahna.

#6 Peter Schmeichel

Peter Schmeichel je bývalý dánský brankář. Zlaté časy prožil v anglickém klubu Manchester United, s nímž jako kapitán dovedl tým k vítězství ve finále Ligy mistrů v roce 1999 a zkompletoval tak treble.

Se svou zemí Dánskem se stal také vítězem EURO 1992. Peter Schmeichel je všeobecně považován za jednoho z nejlepších brankářů v historii Premier League.

Pokud jde o reflexivní zákroky na čáře, nikdo se mu nepřibližuje. S Manchesterem United získal pět ligových titulů a v roce 1999 také Ligu mistrů.

V roce 2003 byl Schmeichel uveden do Síně slávy anglického fotbalu jako uznání jeho vlivu na anglickou hru. Je to typ agresivního brankáře se zastrašující konstrukcí.

Brankářskému řemeslu se vyučil i jeho syn Kasper, který dobyl Premier League s Leicesterem City.

A těch 5 nejlepších?