17. 4. 2024

Viktor Pešta: TOP 10 zajímavých faktů které jste nevěděli

Není to showman, v kleci nevypíná protivníky spektakulárními knockouty, na instagramu nemá statistíce fanoušků. Fanoušci v Česku a na Slovensku mají mnohdy jiné, mediálně známější, hrdiny, přesto každý ví, že veterán UFC Viktor Pešta patří kvalitou k evropské špičce. Co jste o něm možná nevěděli?

#1 Student se zajímavou brigádou

Viktor je rodák z Příbrami odkud se jako 18letý odstěhoval do Prahy kvůli studiu na Policejní akademii. A také, aby se mohl více rozvíjet v MMA. První amatérský zápas měl v roce 2010, ještě téhož roku úspěšně zvládl premiéru i mezi profesionály, když na turnaji GCF porazil Víta Mrákotu na armbar. Ve studium vysoké školy pokračoval.

„Hodiny ukazovaly asi tři ráno, když jsem dopsal seminárku. Hned dopoledne jsem šel odprezentovat práci na Policejní akademii, dostal zápočet a pak odjel z Prahy směr Kladno. Na Noc válečníků, kde mě za pár hodin čekal třetí profesionální zápas v MMA.“ vzpomíná Viktor, jak kloubil studium a sportovní kariéru.

#2 Gladiátor z intelektuální rodiny

Vyrůstali na ulici, jejich učitel byl sám život, často neměli co jíst, kde spát, do toho problémy se zákonem. Takto začínají příběhy spousty slavných MMA zápasníků, kterým bojové sporty a úspěch v nich změnil život. Viktorův příběh je jiný. Narodil se a vyrůstal v rodině intelektuálů. Táta profesor, máma architekta, v jejich šlépějích šli i jeho tři bratři. Vikor to má ale jinak!

#3 Vítězná série

Jak se zrodila Viktorova hvězda? MMA začal brát vážně až po 20 let – v těchto letech už například Charles Oliveira debutoval v UFC – a systematicky začal trénovat až po prvních profi výhrách. Zápasil převážně na turnajích české organizace GCF, po roce a půl pak vycestoval na větší turnaje do zahraničí (Dánsko, Švédsko) kde se mu rovněž vedlo vítězně.

Impozantní sérii 9 výher a žádné porážky zakončil v prosinci 2013 na dnes už památném turnaji GCF 26 v Praze. Lukáše Ťupu porazil v prvním kole na TKO a stal se českým šampionem těžké váhy. Na stejném turnaji získali šampionské pásy i Karlos Vémola a mladý Jiří Procházka.

#4 Americký UFC sen

Viktorova chvatná vítězná série neunikla pozornosti nejprestižnější organizaci UFC, která s ním v roce 2014 podepsala smlouvu na šest zápasů z nichž Pešta zvládl odbojovat pět. Hned v tom prvním na turnaji v Berlíně našel svého prvního přemožitele, kterým byl Rus Magomedov. Chuť si spravil za půl roku ve Švédsku, kdy na body zdolal Konstantina Erokhina.

Následovaly tři duely v Americe, kde se mezitím Viktor usadil a začal trénovat v proslulém Blackzilians na Floridě. Derrick Lewis, Marcin Tybura nebo Alexay Oleynik – to jsou MMA zápasníci patřící do top desítky těžké váhy a byť jim Pešta dokázal (až na Tyburu) sekundovat.

Svůj poslední duel s ruskou legendou Alexaem Olynikem prohrál Viktor na techniku zvanou Ezekiel Choke. To znamená, že bojovník, který leží na zádech dokáže uškrtit bojovníka, který na něm sedí a sype na něj jednu ránu za druhou. Nejslavně se tak stal prvním zápasíkem UFC, který na tuto techniku prohrál zápas. Po této porážce z kraje roku 2017 UFC definitivně ukončilo s Viktorem Peštou spolupráci.

#5 Penta Gym a Dan Barták

Pokud se Viktor nachází v Praze, jeho domovským gymem je žižkovský Penta Gym pod vedením Dana Baráka a Jirky Palusky. Právě tito trenéři doprovázejí Viktora po celou dobu jeho kariéry a objeli s ním svět (USA, Rusko, evropa)