17. 9. 2024

Kolik vydělávají českoslovenští zápasníci v UFC? A kolik vyplácí svým hvězdám Oktagon?

Český bojovník MMA David Dvořák je jedenáctkou žebříčku muší váhy v UFC. Přestože patří mezi elitu ve své divizi, v případě pouze jednoho vítězství v roce dostane po odvedení daní a procent (bez peněz od sponzorů) tolik, co za stejné období vydělá průměrný Slovák. Ostatní Češi a Ľudovít Klein na tom s jednou výjimkou nejsou lépe.

MMA bojovníci nedostávají pravidelný plat. V případě zranění či jiné pauzy jsou odkázáni na sponzory. Ti jsou hlavním zdrojem příjmu pro většinu bojovníků iv případě pravidelné zápasové aktivity.

Dvořák (19-3) dosáhl v UFC dvě vítězství, naposledy zdolal Američana Jordana Espinosy. O honoráři za zápas se rozhovořil v podcastu U kulatý stolu: „Platy v UFC nejsou vůbec v pohodě. Lidé mi říkali, že za poslední souboj v Las Vegas jsem dostal velké peníze. To vůbec není pravda.

Vydělal jsem 28 tisíc dolarů, z toho 14 tisíc za zápas a 14 tisíc za vítězství. Tři a půl tisíce jsem dostal sponzorský příspěvek od Reeboku (oficiální partner UFC). UFC mi z toho vzalo 30% v rámci zdanění příjmu v USA. Potom jsem zaplatil daň v Česku, procenta trenérovi, manažerovi, pokryl jsem si přípravu.

Procenta a daně vždy sežerou 50% z výplaty, nepočítám ještě investice do přípravy. Kdybych nevítězí, ve výsledku jsem na nule nebo v minusu. Bojovníci musí neustále jednat se sponzory, kteří jim pokryjí náklady na život či přípravu. „

V UFC jde zejména o prestiž

Bojovníci z UFC v ostatních měsících stále hlasitěji kritizují platové podmínky v „Lize mistrů“ smíšených bojových umění. Nejhlučnější je jeden z nejlepších zápasníků historie Jon Jones.

Bývalý dlouholetý šampion polotěžké váhy odmítá Titulová souboj v těžké, dokud nedostane vyšší honorář. Spekuluje se o jeho odchodu z UFC. Ze slov Dvořáka vyplývá, že přestup Jonese do jiné organizace dává smysl.

„Bavil jsem se s klukama z gymu London Shootfighters o Bellatore. Mají tam několik zástupců, nejhorší vydělávající bere v tisících 20 za zápas, 20 za vítězství. Machmudov Muradovovi (Uzbek reprezentující i Česko) nabízeli v ONE FC až 40 + 40. Platí několikanásobně více než UFC, ale jde o prestiž. UFC je nejvyšší liga. Zkusíme se propracovat k titulu a uvidíme, co bude, „pokračoval Dvořák.

Zápasy nejnižší hmotnostní kategorie v UFC mají menší pozornost, no to podle českého bojovníka s přezdívkou „Undertaker“ nehraje roli: „První souboj v UFC jsem přijal na poslední chvíli, díky tomu mám ještě vyšší základ než Mach Muradov, který je daleko sledovanější.

I Ľudovít Klein má základ okolo 10-12 tisíc. Je to nejnižší základ, který dávají nám,, obyčejným ‚bojovníkem. Jen Jiří Procházka jako šampión RIZINu dostal lepší podmínky. “ Procházka za vítězný debut v UFC získal 50 + 50 a dalších 50 tisíc jako bonus za výkon.

Ze slov Dvořáka vyplývá, že UFC si velmi dobře uvědomuje svou pozici na trhu: „Kdyby Dana White (šéf UFC) nabídl někomu na české scéně zápas zdarma, skoro každý by přijal. Jen blázen by na to kašlal. „

Bojovníci, kteří nepřijdou do UFC s úspěchy z jiných velkých organizací, si musí alespoň trochu zajímavé peníze vybojovat postupně. Kromě vítězství potřebují atraktivní výkony a musí být zajímaví i marketingově. Zajímavostí je, že nemají možnost propagovat sponzorů na trenýrkách nebo plachtě jako v mnoha jiných organizacích

„UFC mi dalo kariéru, Bellator mi dal život. Za dva zápasy v průběhu pololetí jsem zde vydělal dvojnásobek toho, co za 15 duelů (11 vítězství a 2 bonusy) během sedmi let v UFC. Nyní si už s rodinou naplno užíváme život každý den. Zamyslete se nad tím, „napsala bývalá čtyřka polotěžké váhy Corey Anderson.

Veteránka UFC Paige VanZantová dokonce uvedla, že za jeden souboj bez rukavic v organizaci Bare Knuckle Fighting Championship dostala desetinásobek zápasového honoráře v UFC.

Kolik vydělávají bojovníci Oktagonu?

„České hvězdy v UFC a největší osobnosti domácí scény v Oktagone často nejsou od sebe tak daleko. To, co berou Dvořák nebo Muradov v UFC, vyplácíme u nás také. Jde o stovky tisíc korun, v některých případech i milion a více, „uvedl pro CNN Prima News promotér Oktagonu Ondřej Novotný.

Milion korun představuje necelých 39 tisíc eur. Attila Végh po dosud největším zápase domácí scény proti Karlos Vémolovi prohlásil: „Můj výdělek nešel přes milion korun.“

Nejlépe placeným bojovníkem domácí scény je Karlos Vémola, který pro iSport řekl: „Když jsem začínal zápasit, dostával jsem tisíce (korun). Když jsem se trochu vypracoval, bylo to v desítkách tisíc. Když jsem přišel do Česka, dostával jsem statisíce a dnes se už bavíme o milionech. „

Populární český bojovník Miloš „Meloun“ Petrášek se vyjádřil, že za jeden duel v Oktagone bere 5-10 tisíc eur. Průměrní bojovníci podle dostupných informací nepřekročí hranici pěti tisíc eur za zápas. Pokud nemají štědrých sponzorů, živí se soukromými tréninky pro klienty nebo mají civilní zaměstnání.

Zdroj: ŠPORT.sk