21. 6. 2024

Historický úspěch. Jiří Procházka vypnul Reyese a čeká ho zřejmě souboj o titul!

Jiří Procházka dosáhl na turnaji UFC on ESPN 23 historickýho úspěch pro domácí MMA scénu. Jako první Čech nebo Slovák nastoupil v hlavním zápase a dokázal zvítězit! Američana Dominicka Reyese knockautoval 31 sekund před koncem 2. kola loktem z otočky (spinning back elbow).

Zápas přinesl šílené tempo z obou stran. Průběh tvořil zejména Procházka, ze středu oktagonu neustále tlačil na soupeře. Reyesovi v 1. kole údery přední rukou a drtivými háky rozbil nos. V závěru kola otřásl bývalým titulovým vyzyvatelem, ale Američan vydržel do konce. 

Procházka bojoval svým neortodoxním stylem se spuštěnými rukama a těžko čitelným, volným pohybem. Od Reyese inkasoval už v 1. kole několik těžkých úderů, ale nijak s ním neotřásly. To muselo bojovníka s přezdívkou „The Devastator“ psychicky hodně frustrovat.

Český samuraj přežil kritický okamžik na začátku 2. kola, když na moment zapotácel po tvrdém úderu Reyese. Problémy vyřešil strhem a soupeři padl do gilotiny, hlavu však ze sevření vytáhl.

Rovnou dva bonusy

Reyes hrozil i ze spodní pozice, Procházkovi boj na zemi nechutnal. Inkasoval několik zásahů včetně přesného kopu a zdálo se, že je otřesen. V závěru 2. kola však natlačil Reyese v postoji opět k pletivu, připravil si pozici a knokautoval ho loktem z otočky. Úderem zvaným spinning back elbow ukončil soupeře jen jako třetí bojovník v historii UFC!

Reyesovi „vyhodil pojistky“, Devastator padl bezvládně tváří na podlahu. Rozhodčí Herb Dean okamžitě ukončil souboj. Doposud pátý muž žebříčku polotěžké váhy v UFC zdolal trojku. Dostal bonusy za zápas i výkon večera, tedy dohromady 100 tisíc dolarů. 

Spolukomentátor přenosu a bojovník UFC v lehké váze Paul Felder v pozápasovém rozhovoru zprostředkoval Procházkovi informaci od šéfa UFC Danu Whita, že vítězstvím nad Reyesem se stal zřejmě prvním vyzyvatelem o pásek v polotěžké váze proti úspěšnějšímu z titulového duelu polského šampiona Jana Blachowicze s brazilským veteránem Gloverem Teixeirou (4. září)! 

„Chtěl jsem ukázat krásu bojových umění, ale místy příliš spěchám za vítězstvím. Inkasoval jsem několik úderů, stále se však učím,“ hodnotil Procházka, na co Felder odpověděl:  „To je pro soupeře děsivá informace, že se stále jen učíš.“ 

Procházka: Titul? Pojďme na to!

Procházka známý improvizací v zápasech několikrát zdůraznil, že svému specifickému stylu nechal i tentokrát volný průchod.  Český bojovník nejdříve nerozuměl informaci, že je podle Whita Titulová vyzyvatelem pro vítěze duelu Blachowicz – Teixeira a řekl jen „okay“. Zprávu následně zrekapituloval a reagoval:  „Je to pro mě čest. Jsem připraven, pojďme do toho.“

Procházka přišel do UFC jako šampión japonské organizace Rizin. Svérázný bojovník z Hostěradic vyznávající ideologii japonských samurajů vítězstvím nad Reyesem zvelebil svou bilanci na 28-3 (1) a táhne sérii 12 vítězství v řadě.

I Dominick Reyes táhl do února 2020 sérii 12 vítězství bez jediné prohry. Po zásluze dostal šanci vzít titul legendárnímu Jonu Jonesovi, no velmi těsně a pro mnohé kontroverzně prohrál zápas na body. Ve stejném roce ho pak zdolal na TKO i Blachowicz. Nyní si tedy ještě nedávno neporažený americký bojovník připisuje třetí porážku v řadě.

Dominantní Jon Jones, který je díky svým 14 titulovým obhajobám mnohými považován za nejlepšího bojovníka v historii, mezitím odešel do těžké váhy a tím pádem se v případě vítězství Blachowicze nad Teixeira rýsuje atraktivní středoevropská válka o titul. Karty může ještě zamíchat dvojka žebříčku Rakušan se srbskou krví Aleksandar Rakič. 

Jak rodák z Hostěradic šokoval svět

Sociální sítě po vítězství Procházky chrlí chválu na českého bojovníka. „Tento chlapík, Procházka, je jako lavina valící se dolů. Soupeře prostě zavalí. Používá kardio jako zbraň, má fantastickou bradu a skvělý instinkt zabijáka. Jsem z něj nadšený,“ napsal bývalý šampion těžké i polotěžké váhy Daniel Cormier. 

„Právě si šokoval svět, příteli,“ napsal uzbecko-český bojovník Machmudov Muradov a doplnil ho šampion welterové váhy Kamaru Usman: „Toto bylo absolutní šílenství.“ Výdrž Procházky vtipně okomentoval bojovník střední váhy Derek Brunson:  „Musím si pořídit takovou bradu. Procházka žere údery jako kdyby s ním nic nedělaly! „

Reagoval i Jan Blachowicz a evidentně je otevřený souboji s Procházkou:   „Ahoj, Jiří. Já proti tobě v Těšíně. Polský princ proti českému Samurajovi. Meč proti Katane.“

Zdroj: šport.sk