28. 11. 2023

Žebříček nejlépe vydělávajících sportovkyň světa: Opět dominují tenistky!

Čtyřnásobná grandslamová šampionka Naomi Ósakaová byla podle časopisu Forbes nejlépe vydělávající sportovkyní loňského roku. Japonská tenistka dominuje tradičnímu žebříčku ekonomického magazínu pro rok 2021 s výdělkem 57,3 milionu dolarů.

Naprostá většina příjmů Ósakové přitom pochází od sponzorů, jejichž portfolio se podle časopisu Forbes za poslední rok a půl rozrostlo o deset partnerů.

Rodačka z Ósaky, která se v zájmu ochrany svého duševního zdraví odmítla účastnit tiskových konferencí na Roland Garros a po následném rozruchu se z pařížského grandslamu odhlásila, si na turnaji vydělala „jen“ 2,3 milionu dolarů.

Na pomyslném stupni vítězů se vedle Ósakaové umístily americké tenistky Serena (45,9 milionu) a Venus (11,3 milionu) Williamsovy. V první desítce nejlépe placených sportovců je pět tenistek, což je nejméně za posledních deset let a výrazně méně než v předchozích žebříčcích, kdy tenistky obsadily téměř celou první desítku.

Čtvrté místo patří americké gymnastce Simone Bilesové (10,1), pátá je vítězka tenisového Turnaje mistryň Garbiñe Muguruzaová ze Španělska. První desítku uzavírají korejská golfistka Ko Chin-yong (7,5), indická badmintonistka Pusarla Sindhuová (7,2), australská tenistka Ashleigh Bartyová (6,9), americká golfistka českého původu Nelly Kordová (5,9) a americká basketbalistka Candace Parkerová (5,7).

Celkově si deset nejlépe placených sportovkyň vydělalo 166,6 milionu dolarů, což je o 23 procent více než v předchozím žebříčku v roce 2020.