Začíná Cade Cunningham ukazovat, proč byl jedničkou letošního draftu?

O draftu NBA 2021 se v poslední době hovořilo stejně – ne-li více – jako o kterémkoli jiném draftu a většina nadějí zatím splnila nebo předčila očekávání.

Útočník Cavaliers Evan Mobley a útočník Raptors Scottie Barnes začali velmi působivě a na začátku sezony svádějí souboj o titul nováčka roku, a zatímco rozehrávač Rockets Jalen Green se stále snaží najít svou cestu, vytvořil několik dechberoucích momentů, které ukazují jeho obrovský potenciál.

V prvních zápasech sezony se veškerá pozornost soustředila na výše uvedenou trojici nováčků, zatímco jednička draftu Cade Cunningham vynechal první čtyři zápasy Pistons kvůli zranění kotníku, které utrpěl během tréninkového kempu.

Jakmile byl Cunningham dostatečně zdravý, aby mohl nastoupit na palubovku, upíraly se všechny zraky na tohoto nadějného hráče a jeho debut v NBA nebyl zrovna nezapomenutelný.

Nový hráč Pistons zaznamenal dva body, když vystřelil 1 z 8 z pole a 0 z 5 z tříbodové vzdálenosti, a připsal si také sedm doskoků a dvě asistence za pouhých 19 minut hry při vítězství nad Magic. Cunningham přiznal, že měl v prvním zápase trému, ale podle očekávání byl také strnulý, protože se snažil získat cit pro rychlost hry NBA a zároveň hrál přes svůj bolavý kotník.

Jeho druhý zápas nebyl o moc lepší, když při prohře s Milwaukee Bucks nastřílel pouze šest bodů, přičemž trefil 2 ze 14 střel z pole a 0 z 9 střel za tři body.

V lize, kde fanoušci očekávají okamžitou produktivitu bez ohledu na okolnosti (zejména u nejlepších hráčů), se na Twitteru NBA skutečně našli lidé, kteří dvacetiletého hráče po dvou (!) zápasech označili za propadáka.

Kdybyste se na tyto lidi podívali po několika posledních Cunninghamových zápasech, dá se říct, že by byli pěkně potichu.

Jeho průměry a střelecké rozdělení se zlepšily ve všech směrech a Cunningham začíná vypadat přesně jako hráč, který se mu předpovídal. Vše, co se o něm říkalo ve skautských zprávách před draftem, se začíná projevovat v jeho hře v NBA.

Je to schopný střelec, který se dokáže dostat až k obroučce a zakončit do koše…

Je také vynikajícím tvůrcem hry, který dokáže iniciovat útok a vytvářet snadné pozice pro své spoluhráče tím, že využívá pozornosti, kterou na sebe strhává od soupeřových obránců, ve svůj prospěch.

Cunningham hraje s extrémně vysokým motorem a má talent pro vítězné akce, což jsme již viděli.

Proti Raptors sice neodehrál monstrózní zápas, ale osm ze svých deseti bodů nastřílel v posledních pěti minutách, včetně několika spojkových košů, jako je ten výše, kterými pomohl Pistons k vítězství. Totéž se mu podařilo proti Indiana Pacers, kde se mu podařilo trefit několik střel a dovést Detroit k dalšímu vítězství.

Co tedy začíná fungovat?

Všechno začíná jeho schopností zakončovat uvnitř.

Podle statistik NBA v prvních pěti zápasech střílel Cunningham 43,8 % v omezeném prostoru a 27,8 % v malém prostoru (bez omezení). V posledních pěti zápasech zakončuje Cunningham mnohem efektivněji, když střílí 66,7 % v omezeném prostoru a 57,9 % v malém prostoru (mimo omezený prostor).

Stále pracuje na své tříbodové střele ze vzdálenosti NBA, ale i tam se zlepšuje. V prvních pěti zápasech střílel 20,7 procenta z nadhozů, zatímco v posledních pěti zápasech to bylo 30,6 procenta.

Navíc se trenérovi Pistons Dwane Caseymu líbí, jak se Cunningham stává lídrem, a dokonce ho přirovnává k jednomu ze svých bývalých skvělých veteránských generálů na palubovce.

„Je to vůdce, stejně jako Kyle Lowry. Má ten ‚to‘ faktor,“ řekl Casey o svém hvězdném nováčkovi.

Až se Cunninghamovi začne dařit na další úrovni, nechť to slouží jako připomínka, že teenageři a dvacetiletí mladíci by neměli být hodnoceni na základě špatného začátku nebo těžkého úseku zápasů.

Pokud bude jednička draftu pokračovat v nastoupené trajektorii, za chvíli se opět dostane do řečí o nováčkovi roku.