21. 2. 2024

Whittaker se vrací ke ztrátě titulu: Adesanya mi vzal pás i ego!

Cesta bývalého šampiona UFC Roberta Whittakera zpět k titulu nebyla snadná. Poté, co v říjnu 2019 přišel o titul ve střední váze s Israelem Adesanyou, se Whittaker vrátil třemi výhrami v řadě nad nejlepšími soupeři divize: Postupně vyřídil Darrena Tilla, Jareda Cannoniera a naposledy Kelvina Gasteluma.

Jeho vítězství nad Gastelumem v hlavním zápase večera v dubnu 2021 bylo podle rozhodčích jednoznačné. Poté, co Adesanya o dva měsíce později obhájil titul proti Marvinu Vettorimu, bylo jasné, že dalším v pořadí je Whittaker.

Na UFC 271 12. února v Toyota Center v Houstonu vyzve Whittaker v hlavním zápase Adesanyu. Poté, co ho Adesanya na UFC 243 knokautoval a získal pás, Whittaker prohlásil, že musí udělat nějaké změny, a začalo to přiznáním, že mu možná překáželo vlastní ego.

„Ostatní soupeři se mi snažili (dostat do hlavy, jako to udělal Adesanya),“ řekl Whittaker v rozhovoru pro MMA Junkie.

„Myslím, že to byla celá řada různých věcí, které se mi dostaly do hlavy, a bylo jich hodně na mé straně – to, jak jsem je řešil a jak jsem je přijal, to zhoršilo.

„Myslím, že se o tom Adesanya dokonce zmínil – že moje ego bylo něco, co mě ovlivnilo. Moje ego bylo pravděpodobně velkou věcí, bylo velkou součástí toho, proč můj prostor v hlavě nebyl tam, kde měl být pro tento zápas – proč jsem se nechal ovlivnit debatou mezi Austrálií a Novým Zélandem, proč jsem se nechal ovlivnit všemi těmito maličkostmi. To se projevilo. Výsledek se projevil v tom, jak jsem se choval, jak jsem zápas skládal a jak jsem v danou chvíli bojoval. Všechno jsem si to přiznal a je vidět, že jsem se s tím vším očividně vyrovnal a jsem teď jiný bojovník než tehdy,“ dodal bývalý šampion.

Whittakerův výkon proti Gastelumovi byl obzvláště důležitý při jeho cestě zpět za titulem.

Zatímco jeho vítězství nad Tillem a Cannonierem byla těsná – 48-47 na všech třech hodnotících kartách v hlavním zápase s Tillem a 29-28 na všech třech kartách s Cannonierem -, o vítězství nad Gastelumem nebylo pochyb.

Whittaker Gasteluma přestřílel 169-70 a v zápase dosáhl čtyř takedownů. Jestliže proti Tillovi začal napravovat své chyby z prvního zápasu s Adesanyou a proti Cannonierovi provedl další úpravy, zdálo se, že proti Gastelumovi dal vše dohromady.

„Mám pocit, že jako sportovec se můžete změnit, můžete se zlepšit jen když uznáte své chyby,“ řekl Whittaker. „To je to, co dělám od té první prohry (s Adesanyou). A od té prohry jsem si v každém zápase dával věci dohromady, uznával, co jsem mohl udělat lépe, co jsem udělal špatně, co jsem mohl změnit, a to všechno mě dovedlo až sem. Jsem velmi nadšený, že se tam dostanu a znovu si vyzkouším své schopnosti.“

Whittaker říká, že proti Adesanyovi udělal napoprvé několik chyb. A i když by se většině pozorovatelů mohlo zdát, že tyto chyby byly fyzického rázu, Whittaker si myslí, že hodně z nich souviselo s tím, jak k zápasu přistupoval psychicky a emocionálně.

Bude odveta jiná? Whittaker si myslí, že ano.

„Lehkomyslně jsem do něj vletěl. Padal jsem do každé jeho nástrahy, do každé jeho pasti a jen jsem se tvrdošíjně snažil tlačit dopředu, snažil jsem se tlačit do útoku, a utrhnout mu hlavu. To se mi honilo hlavou a nefungovalo to. Nefungovalo to. Takhle obvykle nebojuji. V mnoha mých dalších zápasech mě takhle nevidíte bojovat,“ vrací se ke svým chybám z prvního zápasu Whittaker.

Zdroj: MMA Junkie