18. 7. 2024

Virgil Van Dijk: TOP 10 faktů, které jste možná nevěděli

Nizozemské kořeny, zkušenosti nabrané v Southamptonu a záření v Liverpoolu. Tak se dá ve zkratce popsat Virgil Van Dijk, skála z liverpoolské defenzívy. Viz fakta, které byste o tomto hráči měli vědět.

#10 Rodné kořeny

Virgil Van Dijk je Holanďan a Oranjes také reprezentuje, jeho matka ale pochází ze Surinamu. VVD není ani zdaleka jediným nizozemským fotbalistou, jehož kořeny by sahaly do této exotické zemi. Podobně na tom jsou i legendy typu Kluivert, Rijkaard, Davids a Seedorf. Virgili otec je holandského původu.

#9 Rodinný typ

Život fotbalisty umí být hektický. Tréninky, zápasy, cestování, kulturní akce. Virgil Van Dijk se co nejvíce svého volného času snaží věnovat blízkým, protože ví, že s nimi nemůže být často. Jak sám říká, je rodinný typ a to je jeden z důvodů, proč ho lidé nevidí na titulkách bulvárních deníků.

#8 Brigáda

Jako mladík se Virgil ve velkém věnoval fotbalu, ale nechtěl být svým rodičům na obtíž, proto ve volném čase brigádničil. Ještě když žil s rodinou ve městě Breda, chodil do místní restaurace, kde vždy když mohl myl nádobí. Naučil se odpovědnosti, určité kázni a stejně tomu, že peněz je třeba si vážit.

#7 Na pokraji smrti

Dnes je Virgil Van Dijk jednou z největších hvězd fotbalového světa, ale už méně lidí ví, že v tomto okamžiku nemusel být mezi živými. V roce 2012, kdy byl ještě hráčem nizozemského Groningenu, mu lékaři zjistili infekci ledviny. Musel absolvovat několik vyšetření a prošel několika nemocnicemi. Nakonec v jeho případě vše dospělo k šťastnému konci.

#6 Fanoušek Barcelony

Virgil Van Dijk byl jedním z mužů, kteří se přičinili o liverpoolský triumf 4: 0 nad FC Barcelona v semifinále Ligy mistrů v roce 2019. Holanďan však vždy choval ke katalánskému velkoklubu velký respekt, protože v dětství byl fanouškem tohoto mužstva. Propojení Blaugranas a Holanďanů bylo vždy velmi úzké.

#5 Zlatý míč na dosah

Za rok 2019 byl Virgil Van Dijk velmi blízko k tomu, aby vyhrál Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu na světě. Lepší než on byl pouze Lionel Messi z FC Barcelona, přičemž ve velkém se začalo debatovat, že defenzivní hráči by měli mít vlastní cenu, stejně jako brankáři. Vždyť stoper vyhrál naposledy Zlatý míč v roce 2006, kdy se z triumfu radoval kapitán italských mistrů světa Fabio Cannavaro.

#4 Nejdražší obránce

Dnes je nejdražším obráncem historie Harry Maguire z Manchesteru United, jehož Red Devils koupili z Leicesteru City za přibližně osmdesát milionů liber. Předtím prvenství patřilo Virgili Van Dijk, který vyměnil Southampton za Liverpool za 75 milionů liber. Vzhledem k výkony obou stopery můžeme konstatovat, že lépe investoval Liverpoolu.

#3 Skotská stopa

V Groningenu patřil Virgil Van Dijk mezi největší defenzivní talenty celé Eredivisie a cítil, že nastal čas na odchod do zahraničí. Nešel cestou odchodu do klubu z úzké světové špičky, dohodl se na smlouvě se Celticem Glasgow. Ve Skotsku si zvykl na fyzický fotbal, vyzkoušel si ostrovní pojetí hry, okusil Ligu mistrů. Během dvou sezón v Celtic Parku vyhrál dvakrát ligu a skotský ligový pohár.

#2 Nebyl dost dobrý

I přesto, že Virgil Van Dijk spatřil světlo světa ve městě Breda, fotbalově začínal v klubu Willem II, který má dlouhou historii. Šéfové tohoto celku udělali s odstupem času velkou chybu. Když měl Van Dijk osmnácti let, rozhodli se ho poslat pryč. Nesplňoval očekávání. Sáhl po něm Groningen, který byl posledním holandským klubem, za který Virgil hrál.

#1 Doma není prorokem

Virgil Van Dijk se narodil v nizozemském městě Breda, přičemž v tomto městečku, kde je sportem číslo jedna fotbal odmalička žil se svou rodinou. Zajímavostí je, že i přes svému původu, Virgil nikdy nebyl oblečen dres klubu NEC Breda, který hraje nizozemskou nejvyšší soutěž. Své první fotbalové kroky dělal v klubu jménem Willem II.