21. 6. 2024

TOP 10 největších legend Arsenalu

Arsenal je možná v posledních letech na ústupu, ale objektivně je třeba uznat, že z dlouhodobého hlediska jsou Kanonýři velmi úspěšným klubem. Klubem, který se může pochlubit poměrně velkým počtem legend.

10.místo: David Seaman 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Nejlepší brankář historie Arsenalu a desítka v žebříčku největších legend Kanonýrů. David Seaman byl svého času opravdu lídrem. Byl výborně fyzický připraven, měl přirozenou inteligenci a instinkt na to, kam se má postavit a vyjadřoval ho i neuvěřitelný klid. Rodák z Yorkshire byl kapitánem Arsenalu při památném ligovém triumfu v roce 2003.

9.místo: Cliff Bastin 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Cliff Bastin byl fotbalovou hvězdou v 30. letech minulého století, proto prakticky nikdo z čtenářů nemohl živě sledovat, jak se mu podařilo. Až do roku 1997 platilo, než Bastina v počtu gólů za Kanonýrů překonal jen Ian Wright. V severní části Londýna vyryl hlubokou brázdu, podařilo se mu dát 178 branek.

8.místo: Robert Pires 🇫🇷

Francouzský elegán Robert Pirres byl ozdobou zálohy Arsenalu. Byl součástí úspěšného týmu The Gunners z úvodu tisíciletí a dlouho patřil mezi nejdůležitější prvky základní sestavy trenéra Arsenea Wengera. Rozuměl si s Henrym či Colem a nechyběl při tom, když Kanonýři vyhráli Premier League bez prohry.

7.místo: Alex James 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Alex James byl jedním z největších talentů své generace. V klubu působil, když tým vedl legendární Herbert Chapman. James si zahrál s velikány jako Cliff Bastin, Ted Drake či David Jack. Sám byl jedním z těch velikánů. Pokud byste si chtěli lépe představit, jakým typem hráče byl, přirovnat ho můžeme například k Dennisovi Bergkampovi.

6.místo: Liam Brady 🇮🇪

Liam Brady byl tak dobrý, že by bez hlubší diskuse patřil mezi hvězdy každé generace. Levá noha Bradyho byla jako kouzelný proutek, přičemž tento hráč měl velký dar, především, co se nahrávání spoluhráčům týká.

Pocházel z Irska, ale v Londýně se cítil jako doma. Fanoušci ho během působení v Arsenalu zbožňovali. V roce 1979 byl vyhlášen nejlepším
anglickým fotbalistou roku, a to jako vůbec první fotbalista nepocházející ze Spojeného království.

5.místo: Ian Wright 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Fenomén devadesátých let! Ian Wright miloval góly. Neměl problém skórovat jakýmkoliv způsobem, pravou nohou, levou nohou, hlavou. Ze vzduchu, ze země, z voleje. Když dostal míč, snažil se ho dostat do světě. Stal se nejlepším střelcem historie Arsenalu a fakt, že ho v této pozici nahradil až Thierry Henry, sám o sobě napoví hodně.

4.místo: Tony Adams 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Mr.Arsenal. Dvě dekády byl Tony Adams tělem i duší londýnského Arsenalu. Tento skvělý a nesmlouvavý obránce byl svého času ztělesněním loajality a vůdcovství. Kromě toho, byl jedním z nejmladších kapitánů klubové historie. Adams se neměl problém přizpůsobit jakémukoliv spoluhráči i trenérovi. Adaptoval se opravdu velmi rychle.

3.místo: Patrick Vieira 🇫🇷

Patrick Vieira byl záložníkem, kterému nechybělo nic. Skvělá fyzická připravenost, silná postava, perfektní čtení hry a kvalitní technika. Francouzský záložník převzal kapitánskou pásku od legendárního Tonyho Adamse a stal se mužem, který s páskou na rukávu vedl Arsenal k triumfu v Premier League (2003/04) bez jediné prohry.

2.místo: Dennis Bergkamp 🇳🇱

Dennis Bergkamp nebyl lecjakým hráčem, stala se z něj ikona. Spolu s Arsenem Wengerem je právě Bergkamp považován za člověka, kterému se podařilo změnit vnímání fotbalu v severní části Londýna. Klub, jehož herní projev byl považován za nudný, začal hrát jeden z nejvíce atraktivních fotbalů v Evropě. Nepostradatelný člen zlaté party The Invincibles.

1.místo: Thierry Henry 🇫🇷

Kdo jiný? Thierry Henry je největší legendou historie Arsenalu. Nejlepší střelec historie Kanonýrů, ale jeho přínos byl daleko větší než brankový. Byl to fotbalový umělec, fyzické danosti dokázal zkombinovat s technickými.

Henry v nejlepších letech patřil mezi pět nejlepších fotbalistů planety. Arsenalu vystřílel nezapomenutelné tituly. Do klubu se následně vrátil na sklonku kariéry a také tehdy potvrdil, že čich na přesné zásahy stále má. Střelcem se nestáváte, střelcem se rodíte.