23. 4. 2024

V UFC neporažený Giga má před sebou životní výzvu! Zastaví ho Kattar?

Kattar je opět v čele první karty roku a nepochybně doufá, že tentokrát se mu povede mnohem lépe než minule. V lednu 2021 se Kattar utkal s Maxem Hollowayem, což vypadalo jako zajímavá příležitost pro „Bostonského finišera“

Nepočítal s vítězstvím, ale Kattarův působivý box mu poskytl solidní příležitost, aby se s bývalým šampionem pérové váhy utkal přinejmenším za jeho vlastních podmínek.

Místo toho Holloway čelil někomu, kdo nepředstavoval hrozbu takedownu, a tak využil příležitosti k rozpoutání jednoho z nejpůsobivějších jednostranných výprasků v poslední době.

V pozdních fázích zápasu, který dospěl k rozhodnutí, se Hollowayovi podařilo Kattara převálcovat, zatímco se díval na hlasatele u klece a mluvil s nimi.

Kattarovi slouží ke cti, že dokázal s Hollowayem přežít celých 25 minut, ale po zbytek kalendářního roku se nestihl zotavit a znovu se objevil až po oznámení tohoto zápasu.

Navzdory tomu všemu zůstává Kattar na výhodném místě, na okraji statusu vyzyvatele v pérové divizi, která se od jeho posledního vítězství – vítězství v hlavním zápase nad Danem Igem v červenci 2020 – ještě nezměnila.

Nicméně nová generace talentů ve váze do 145 liber roste a Kattar se nyní ocitl v situaci, kdy musí držet krok s Chikadzem.

Chikadze je nejžhavějším vycházejícím talentem v divizi po průlomovém roku 2021, kdy se mu podařilo vydělat na humbuku kolem jeho osoby, který se zpočátku zdál být nezasloužený.

Gruzínec byl před plným přechodem ke smíšeným bojovým uměním uznávaným kickboxerem, ale jeho životopis byl před debutem v UFC v roce 2019 tenký jako papír.

Chikadze měl za sebou několik rychlých výher nad něčím, co se sotva dalo považovat za profesionální soutěž, a vypadal nevýrazně v zápase Dana White’s Contender Series s Austinem Springerem, který nakonec prohrál na submisi. Kontrakt s UFC dostal až o rok později.

Nicméně při jeho debutu v UFC proti Brandonu Davisovi bylo zřejmé, že se Chikadze za rok od prohry se Springerem rapidně zlepšil, a v trendu rychlého pokroku pokračoval i v následujících více než dvou letech. V roce 2020 prožil Chikadze zajímavý rok, když si připsal čtyři výhry, které příliš neodpovídaly na to, jak se mu bude dařit jako soupeři.

Ačkoli očividně prokázal jistou nově nabytou pohodu ve svém novém sportu, Chikadzeho výkony nebyly nijak zvlášť atraktivní, protože si vystačil jen s tím, aby své zápasy kontroloval v postoji a vyhrál, a zároveň zanechával otázky, jak široký je přesně jeho arzenál.

Následující rok na tyto otázky odpověděl kladně. V souboji s veteránem Cubem Swansonem Chikadze zvítězil za pouhých 63 sekund, když zasadil svůj charakteristický Giga Kick do jater a krátce poté show ukončil.

Tento výkon podpořil i ve svém prvním hlavním zápase UFC v srpnu, kdy si proti Edsonu Barbozovi po dvě kola udržoval dostatečnou vzdálenost, než Brazilce přitlačil a na začátku třetího kola ho knokautoval.

Zdá se trochu zvláštní, že se Chikadze propracoval do jedné z nejnabitějších divizí tohoto sportu s něčím, co na papíře vypadá jako omezená hra – nízký objem a vysoká síla kickboxu – ale ukázal dostatek řemesla a dokončovacích schopností, aby se spíše dříve než později prosadil jako vyzyvatel. Vzhledem k tomu, že pořadí v kategorii do 145 liber se v současné době mění, přichází tato šance proti Kattarovi.

Kattar představuje pro Chikadzeho zajímavý další krok vzhůru, ale i tak to bude zápas, který Gruzínec může vyhrát. Při vítězstvích nad Swansonem a zejména Barbozou prokázal Chikadze schopnost diktovat vzdálenost, která by mu měla dobře posloužit v jeho nejnovějším úkolu.

Kattarova schopnost silných úderů mu obvykle dává převahu, pokud jde o výměny na kratší vzdálenost. Kombinace toho, že Chikadze je delší bojovník a mnohem lepší kopáč, by mu měla umožnit způsobit větší škody.

Když k tomu připočteme, že některé z Kattarových nejlepších výkonů přišly díky tomu, že se mu podařilo čelit tomu, co jeho soupeř přinesl, zdá se, že v tomto zápase bude muset v určitém okamžiku předvést návrat, aby zvítězil, vzhledem k tomu, že Chikadze bude technické výměny na delší vzdálenost vyhrávat.

Kattarova odolnost – za předpokladu, že nebyla trvale narušena zápasem s Hollowayem – činí tento zápas v posledních fázích zajímavým.

Svoji roli bude hrát i čas zápasu. Kattar je známý svým pomalejším rozjezdem a naopak vystupňováním tempa. Chikadze se zatím ve velkých 25 minutových válkách neosvědčil, takže lze předpokládat, že mistrovská kola by měla více vyhovovat Calvinovi.

Další otázkou je pak Chikadzeho schopnost bránit takedowny. Ty sice nemá Kattar v divizi nejlepší, je však možné, že pokud nebude stačit na Gruzíjce v postoji, sáhne k nim. Lze očekávat, že Kattar dokáže tento zápas dostatečně ztížit, aby se ukázalo, jak Chikadze dokáže hrát 25 minut na mistrovské úrovni.