30. 11. 2022

Martin Ødegaard: V 16 letech střídal v Realu Ronalda a válel v repre. Jenže příběh norského chlapce se zadrhl. Ožije?

Slova o promrhaném talentu či nedostatku pokory nejsou v případě ofenzivního záložníka Martina Ødegaarda na místě. Vždyť mu bylo teprve 20 let, v hlavě to má, zdá se, srovnané a ve velkém fotbale může ještě lecos dokázat. Když si vás však v 16 letech přivede z neznámého norského Strømsgodsetu slovutný Real Madrid, fotbalový svět vám dá cejch zázračného kluka, který bude klub co nevidět táhnout. Běhat po trávnících s takovým cejchem pak může pro tak mladého fotbalistu být něco jako běhat s okovy.

Martin Ødegaard je typickou obětí zvrácené přestupní politiky klubových gigantů. Ti ve snaze pojistit si budoucnost často podepisují profesionální smlouvy s nadějnými mladíčky, kteří však nezřídka kdy vůbec nedostanou pořádnou šanci se v klubu prosadit. Jenže přeci jen, těm nadějným mladíčkům nebývá 15 let a o jejich přestupu nereferují všechna světová média.

Upozornil na sebe už ve třinácti, kdy začal trénovat s dospělými. Rok poté v dresu Strömsgodsetu debutoval v norské lize a začal nastupovat pravidelně. Toho času byl v hledáčku snad všech evropských velkoklubů. S Největším zájmem (A také rancem peněz) nakonec přispěchal i Real Madrid, devítinásobmy vítěz Ligy mistrů a rázem bylo jasno.

Martinův otec, sám bývalý fotbalista, dostal v Realu práci jako jeden z koučů mládeže a tak oba odjeli za značného mediálního zájmu na svou misi do španělské metropole. V plánu bylo, že bude Martin trénovat s áčkem, ale nastupovat za rezervu.

Bude to nový spasitel?

Půl roku po přesunu do Madridu se dočkal očekávaného debutu za A-tým, když v zápase La Ligy proti Getafe CF symbolicky vystřídal klubovou ikonu Cristiana Ronalda a zároveň se stal nejmladším debutantem v „áčku“ Realu Madrid. Fotbalový svět byl v očekávání, jenže plynuly měsíce a nejednou nebylo o Ødegaardovi téměř slyšet.

Ani v Castille, rezervě Realu, nezářil tak, jak by se dalo očekávat – po pár slabších zápasech dokonce na nějakou dobu skončil na lavičce. Góly skoro nedával, ani jich moc nepřipravil.

Tu a tam se objevovaly zprávy, že ho brzdí jazyková bariéra či se dokonce rozhádal s některými spoluhráči, kteří těžce nesli jeho speciálně dohodnuté podmínky a prominentní tréninky s áčkem ve své autobiografii se do něj opřel i tehdejší trenér Realu Carlo Ancelotti.
„Když prezident klubu koupí norského fotbalistu, tak to prostě musíte přijmout. Celý jeho přestup byl jen marketingový tah,“ prozradil.

Za dva roky v třetiligové rezervě Realu vstřelil v 62 zápasech jen 5 branek ke kterým si připsal 8 gólových asistencí, což nejsou na ofenzivního záložníka, který má být budoucnost Realu nijak oslnivá čísla.

Bylo patrné, že mladý záložník potřebuje změnu, a jelikož šance, že by nastupoval za A-tým Bílého baletu byla pramalá, zvolil pro něj klub formu dlouhodobého hostování v klubu, kde nabere potřebnou herní praxi. Volba padla na nizozemský prvoligový Heerenveen, který je znám tím, že dává šanci mladým fotbalistům.

Putování z klubu do klubu

Ødegaard nakonec strávil v Heerenveenu necelé dvě sezony, během kterých pravidelně nastupoval. Ještě stále náctiletý norský mladíček pravidelně solidní výkony, během kterých experti chválili jeho dobrý rozhled ve středu hřiště a celkově na jeho věk nadstandardní fotbalové myšlení. Co však chybělo byl jeho gólový a bodový přínos. Přeci jen, od ofenzivního záložníka, na kterém má jednou stát Real Madrid, se čeká za 38 zápasů více než 3 góly a 5 asistencí.

V létě 2018 se Ødegaard vrátil ze své holandské štace, aby absolvoval letní přípravu v kádru Bílého baletu. Už během ní ale bylo jasné, že klub fotbalistu opět pošle hostovat. Pravda, pro 19 letého hráče s nálepkou zázračného dítěte se na podruhé čekala zvučnější štace než opět nizozemský klub Arnhem Vitesse.

Vitesse nebylo jediným zájemcem o Ødegaarda, podle některých médií měl hráč původně zamířit do druhé anglické ligy, ovšem sám svou volbu zdůvodnil větou: „Vitesse ukázalo, že dává šanci mladým hráčům, kteří se nebojí.“

Mladík zažil ve Vitesse vynikající sezonu, v níž dal jedenáct branek a na dalších dvanáct přihrál a už se rýsovalo hostování v mladými hvězdami nebušeném týmu Ajaxu Amsterdam, když ho však Real Madrid stáhl zpět do Španělska, tentokrát do týmu Realu Sociedad, aby měl svůj někdejší superklenot více na očích.

Instagram did not return a 200.