16. 10. 2024

Martin Ødegaard: V 16 letech střídal v Realu Ronalda a válel v repre. Jenže příběh norského chlapce se zadrhl. Ožije?

Slova o promrhaném talentu či nedostatku pokory nejsou v případě ofenzivního záložníka Martina Ødegaarda na místě. Vždyť mu bylo teprve 20 let, v hlavě to má, zdá se, srovnané a ve velkém fotbale může ještě lecos dokázat. Když si vás však v 16 letech přivede z neznámého norského Strømsgodsetu slovutný Real Madrid, fotbalový svět vám dá cejch zázračného kluka, který bude klub co nevidět táhnout. Běhat po trávnících s takovým cejchem pak může pro tak mladého fotbalistu být něco jako běhat s okovy.

Martin Ødegaard je typickou obětí zvrácené přestupní politiky klubových gigantů. Ti ve snaze pojistit si budoucnost často podepisují profesionální smlouvy s nadějnými mladíčky, kteří však nezřídka kdy vůbec nedostanou pořádnou šanci se v klubu prosadit. Jenže přeci jen, těm nadějným mladíčkům nebývá 15 let a o jejich přestupu nereferují všechna světová média.

Upozornil na sebe už ve třinácti, kdy začal trénovat s dospělými. Rok poté v dresu Strömsgodsetu debutoval v norské lize a začal nastupovat pravidelně. Toho času byl v hledáčku snad všech evropských velkoklubů. S Největším zájmem (A také rancem peněz) nakonec přispěchal i Real Madrid, devítinásobmy vítěz Ligy mistrů a rázem bylo jasno.

Martinův otec, sám bývalý fotbalista, dostal v Realu práci jako jeden z koučů mládeže a tak oba odjeli za značného mediálního zájmu na svou misi do španělské metropole. V plánu bylo, že bude Martin trénovat s áčkem, ale nastupovat za rezervu.

Bude to nový spasitel?

Půl roku po přesunu do Madridu se dočkal očekávaného debutu za A-tým, když v zápase La Ligy proti Getafe CF symbolicky vystřídal klubovou ikonu Cristiana Ronalda a zároveň se stal nejmladším debutantem v „áčku“ Realu Madrid. Fotbalový svět byl v očekávání, jenže plynuly měsíce a nejednou nebylo o Ødegaardovi téměř slyšet.

Ani v Castille, rezervě Realu, nezářil tak, jak by se dalo očekávat – po pár slabších zápasech dokonce na nějakou dobu skončil na lavičce. Góly skoro nedával, ani jich moc nepřipravil.

Tu a tam se objevovaly zprávy, že ho brzdí jazyková bariéra či se dokonce rozhádal s některými spoluhráči, kteří těžce nesli jeho speciálně dohodnuté podmínky a prominentní tréninky s áčkem ve své autobiografii se do něj opřel i tehdejší trenér Realu Carlo Ancelotti.
„Když prezident klubu koupí norského fotbalistu, tak to prostě musíte přijmout. Celý jeho přestup byl jen marketingový tah,“ prozradil.

Za dva roky v třetiligové rezervě Realu vstřelil v 62 zápasech jen 5 branek ke kterým si připsal 8 gólových asistencí, což nejsou na ofenzivního záložníka, který má být budoucnost Realu nijak oslnivá čísla.

Bylo patrné, že mladý záložník potřebuje změnu, a jelikož šance, že by nastupoval za A-tým Bílého baletu byla pramalá, zvolil pro něj klub formu dlouhodobého hostování v klubu, kde nabere potřebnou herní praxi. Volba padla na nizozemský prvoligový Heerenveen, který je znám tím, že dává šanci mladým fotbalistům.

Putování z klubu do klubu

Ødegaard nakonec strávil v Heerenveenu necelé dvě sezony, během kterých pravidelně nastupoval. Ještě stále náctiletý norský mladíček pravidelně solidní výkony, během kterých experti chválili jeho dobrý rozhled ve středu hřiště a celkově na jeho věk nadstandardní fotbalové myšlení. Co však chybělo byl jeho gólový a bodový přínos. Přeci jen, od ofenzivního záložníka, na kterém má jednou stát Real Madrid, se čeká za 38 zápasů více než 3 góly a 5 asistencí.

V létě 2018 se Ødegaard vrátil ze své holandské štace, aby absolvoval letní přípravu v kádru Bílého baletu. Už během ní ale bylo jasné, že klub fotbalistu opět pošle hostovat. Pravda, pro 19 letého hráče s nálepkou zázračného dítěte se na podruhé čekala zvučnější štace než opět nizozemský klub Arnhem Vitesse.

Vitesse nebylo jediným zájemcem o Ødegaarda, podle některých médií měl hráč původně zamířit do druhé anglické ligy, ovšem sám svou volbu zdůvodnil větou: „Vitesse ukázalo, že dává šanci mladým hráčům, kteří se nebojí.“

Mladík zažil ve Vitesse vynikající sezonu, v níž dal jedenáct branek a na dalších dvanáct přihrál a už se rýsovalo hostování v mladými hvězdami nebušeném týmu Ajaxu Amsterdam, když ho však Real Madrid stáhl zpět do Španělska, tentokrát do týmu Realu Sociedad, aby měl svůj někdejší superklenot více na očích.