30. 11. 2023

Promarněné talenty, 2.díl: Fábio Paím mohl být lepší než Ronaldo

Kdybychom žili v ideálním světě, jméno portugalského fotbalisty Fábio Paím by dnes znal každý fanoušek. Zvedal by nad hlavu trofeje, sváděl souboje o nejlepšího střelce s Messim a Ronalde a sponzoři by mu svým zájmem trhali ruce…

Jenže občas se z knihy povede napsat jen jedna kapitola. V případě Fábio Paíma to byla ta úvodní s názvem Megatalent.

Paím je o tři roky mladší než C.Ronaldo se kterým se potkával ve Sportingu Lisabon. Oba už tehdy zdobila rychlost rychlost a brilantní technika a v klubu se o nich mluvilo, že to dotáhnou hodně daleko.

„Jestli si myslíte, že jsem dobrý, počkejte si na Fábia Paíma,“ říkal tehdy Cristiano Ronaldo. Paím neupoutal pozornost jen slavné CR7, ale i tehdejšího kouče Scolariho, který si svého krajana přivedl do Chelsea, kde dělal manažera.

Paím pravidelně nastupoval za reprezentaci do 21 let, hrál ve Sportingu a všichni v Blues v něm viděli velkou posilu do budoucna. Jak se zmýlili. Paím neměl na vrcholovou úroveň správně nastavenou hlavu, takže se po pár měsících v Chelsea rád pakoval zpátky do Portugalska.

V dalších letech střídal týmy jako ponožky, ale štěstí už nikde nenašel. Ve svém fotbalovém životopise měl ve 30 letech téměř 20 různých adres, ale nechytil se ani v Kataru, Angole či Litvě. Nechytil se ani v druhé lucemburské lize.

Dnes už je z fotbalisty, který odehrál přes 40 zápasů v portugalské repre do 21 let 40 zápasů, amatérský hráč.