17. 6. 2024

Phil Foden: Tolik talentu ještě Anglie neviděla

Třináctého května loňského roku převzal pamětní medaily za prvenství v Premier League jako nejmladší fotbalista v historii. Ještě mu nebylo ani 18 let. Teď už plnoletý je a ony medaile má doma dvě. Že by se v Anglii mohla zrodit nová fotbalová superstar?

Taková myšlenka byla ještě před 30 lety utipická. Na Ostrovech se hrálo stylem „nakopni a bojuj“. Tento styl vyhovoval tvrdým válečníkům. Hračičkové prostor neměli. Kdo dělal klíčky a finesy, toho obránci nabrali na vidle.

Jak by asi tentokrát dopadl drobný Phil Foden? Skvělý balanc, přehled plejmakera a famózní levačka. Přesně tak hraje Foden. „Když jsem ho viděl hrát poprvé, nechtělo se mi věřit, že je mu teprve 17 let,“ vzpomíná klubový trenér Pep Guardiola.

Manchester City si může koupit koho si zamane, jenže mladičký Foden může být unikát. Je produktem tamní akademie. Tam ho vychovali, tam vyrostl. O klukovi ze Stockportu se mluví jako o největším anglickém talentu tohoto tisíciletí. Brzy by mohl šéfovat nejen v týmu Citizens, ale dost možná také anglické reprezentaci.

Na Mistrovství světa v Rusku ještě nehrál, tou dobou už však měl v kapse zlato z MS do 17 let a prestižní ocenění BBC Mladé sportovní osobnosti roku, které se v minulosti dostalo takovým jménům jako jsou tenista Andy Murray, pilot F1 Jenson Button či jeho fotbalovým předchůdcům Waynu Rooneymu či Theo Walcottovi.

Jak hraje?

Na první pohled byste přitom u Foldena nenašli nic výjimečného: 171 centimetrů, útlá postava, obyčejný účes, výrazná tetování zatím odkládá. Ovšem když mu do běhu hodíte fotbalovou merunu, zůstane z toho kluka paf. Má všechny atributy, která elitní záložník potřebuje.

Umí rozdat dlouhé balóny za obranu, ťukes mu voní, drzé klíčky nejsou problém, se střelbou se nepáře, pod tlakem nepanikaří. Když ho dál budou zaučovat borci jako David Silva či Kevin De Bruyne, další progres je zaručený.

Do akademie Citizens přišel jako osmiletý vyplašený klučík, v 16 letech debutoval v Lize mistrů, v 17 slavil titul. Nyní se chce v nabitém týmu prosadit v základu.

Talentovanější než Messi?

Což o to, kouč o něm ví. Když se Pepa Guardioly nedávno novináři zeptali na to, jaký je nejtalentovanější hráč, kterého kdy vedl, asi většina očekávala jméno Lionela Messiho, s kterým pracoval několik let v Barceloně. Ale ne.

Z úst fotbalového trenéra vypadlo jméno anglického teenagera. „Phil má nejvíce talentu, co jsem jako manažer viděl,“ nechal se slyšet. „Jeho jediným problémem je, že ho jeho trenér nestaví tak často do základní sestavy. Ale snad se to v budoucnu zlepší,“ dokončil v odlehčeném duchu myšlenku Guardiola, čímž si na sebe tak trochu upletl bič.