28. 5. 2024

TOP 10 zajímavostí: Luka Modrič

Hvězdný chorvatský záložník se proslavil v Realu Madrid, se kterým 4x dobyl Ligu mistrů. Znáte příběh hubeného blonďáka, který to dotáhl až ke Zlatému míči?

#1 Vyrůstal ve válce

Luka Modrič se narodil v roce 1985 a dětství prožil v Jugoslávii během občanské války, kde jeho Chorvatsko bojovalo za nezávislost. Jako dítě byl svědkem krutých bojů. Jeho dědeček na frontě padl.

#2 Fotbal jako únik

Za války dostal malý Luka dárek v podobě kopacího míče. Ten se stal po dlouhou dobu jeho nejlepším přítelem. V úkrytech a táborech hrál fotbal, aby se aspoň na chvíli vymanil ze strašné situace, ve které se on i jeho rodina nacházela.

#3 Láska jeho života

Modrič byl vždy plachý chlapec, o to víc překvapí, že se dal dohromady s dcerou tehdejšího manažera Dinama Záhřeb. Vanja Bosnic pracovala v chodu klubové kanceláře a když měla s 23letým Lukem zařídit nějaký pracovní hovor, sluchátko nepoložila po 3 hodiny. Vzali se a založili rodinu.

#4 Nejdražší posila Spurs

Samozřejmě v té době. Když tehdejší kouč Kohoutů Juande Ramos viděl v Dinamu Záhřeb vynikat malého blonďatého klučinu, přesvědčil představenstvo, aby do hráče investovalo 27 milionů eur. Přestup byl nakonec dotažen a Tottenhamu se vyplatil do poslední libry.

#5 Jako Johan Cruyff

S nizozemskou legendou je Modrič srovnáván nejen kvůli podobnému hernímu stylu, ale také kvůli podobné vizáži. Někde je tak Modrič znám jako „balkánský Cruyff“.

#6 Málem v Barceloně

Když byl ještě hlavním koučem Katalánců Pep Guardiola, hodně uvažoval o jeho podpisu a Modrič dával najevo, jak by byl v FCB nadšený. Ovšem španělský kouč však dospěl k názoru, že Iniesta mu na této pozici stačí a Modrič podepsal s Realem.

#7 Problémy se zákonem

Modrič je stále podezřelý z křivého svědectví ve prospěch bývalého chorvatského předsedy fotbalové organizace, který se měl na přestupech hráčů do ciziny obohatil až o 15 milionů eur. Modričovi stále hrozí až 5 leté vězení.

#8 Polyglot

Díky pobytům v různých zemích ovládá Modrič jazyky jako angličtina, španělština či portugalština. Posledně zmiňovaným jazykem se naučil díky portugalským spoluhráčům v Dinamu Záhřeb.

#9 Národní hrdina

Zatímco Česko má hokejistu Jaromíra Jágra, v Chorvatsku stejně tak milují Luku Modriče. Rodné Chorvatsko dotáhl jako kapitán v roce 2018 k senzačním stříbrným medailím na MS v Rusku, s Realem 4x vyhrál LM a loni se stal držitelem Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu roku.

#10 Nejlepší byl Carlo

V Realu Madrid už zažil Modrič spousty hvězdných manažerů od Rafy Beníteze, Josého Mourinha až po Zinedina Zidana. Který byl v Modričových očí ten nejlepší? Italský mág Carlo Ancelotti, který s Realem prožil úžasnou sezonu 2014, ve které dovedl Bílý Balet po 12 letech zpátky na vrchol k ušaté trofeji.