18. 7. 2024

Leicester City: Titul jako z pohádky, smrt majitele a čestný mluvčí

Fotbalová značka Leicester City se nikdy nemohl v Anglii rovnat s těmi největšími. Nezapomenutelnou chvilku slávy si však klub prožil, když v roce 2016 získal anglický titul, byť měl podle předsezónních prognóz hrát o sestup.

Bohatá historie

Bohatá historie: Všechno se začalo rozjíždět na podzim 1884, kdy se partička kluků rozhodla, že by ve městě založila klub, ve kterém by se kopalo do míče. Začali si říkat Leicester Fosse, protože konečná domluva proběhla na Fosse Road.

Začátky jejich spolku nebyly jednoduché, klub až příliš často měnil dresy a v roce 1891 se přestěhoval na Filber Street. Na zprvu přechodné adrese klub setrval dalších 111 let. Zajímavostí je, že klub neměl až do první světové války trenéra. O sestavu a přestupy se staral klubový tajemník, kterému pomáhala výběrová komise.

Po válce pak Leicester Fosse kvůli dluhům zanikl, ovšem na jeho tradici hned navázal Leicester City. I na to se vzpomínalo, když modré dresy poprvé v historii vyhrály Premier League. Prognózy z léta 2015 pasovaly Lišky na sestup, kurz na titul byl 3000 ku jedné. Místo sestupu však nastala šokující titulová jízda, která nemá v moderní éře ligy obdoby. Tvůrce zázraku? Italský trenér Claudio Raniery. V tu dobu se celým fotbalovým světem neslo slovo Lišky, neboť je to historická přezdívka klubu. Ve městě a okolí se totiž lišky odjakživa pohybovaly.

Jak tragicky zemřel majitel

Jak zemřel majitel: Ten den by Leicester ihned vymazal z klubové historie, kdyby to jen trochu šlo. 27.říjen 2018. Hodinu po utkání s West Hamem se jako tradičně posadil na hřiště vrtulník, aby vyzvedl klubového majitele Vičaje Srivadtanaprapchu.

Thajský podnikatel a 388. nejbohatší muž světa si vždy zakládal na dochvilnosti, pevném slovu a přátelském chování. Vrtulník byl pro něj pomůckou, která šetřila čas. Bohužel tehdy ho tato pomůcka stála život. „Jsem zničený. Nechápu, jak se to mohlo stát,“ plakal brankář Kasper Schmeichel. „Vičaj měl obrovské srdce. Díky za všechno, co pro nás udělal. Nikdy nezapomenu,“ dodal útočník Jamie Vardy.

Poškozená helikoptéra se zázračným manévrem pilota ještě vyhnula tribuně, na které byli lidé, pak už ale následoval pád na přilehlé parkoviště. Všech pět lidí na palubě na místě zemřelo.

Srivadtanaprapcha koupil Leicester v roce 2010, když se plácat uprostřed druhé ligy. „Mám sen, že jednou vyhrajeme Premier League,“ říkal a ostatní se smáli. Jenže o šest let později se zázrak opravdu stal. Srivadtanaprapcha byl inspirativní člověk, který věnoval miliony na charitativní projekty a ze svého fotbalového klubu vytvořil jednu velkou rodinu. Po ligovém triumfu každému hráči koupil nablýskaný sporťák BMW i8.

Nejslavnější klubové postavy

Nejslavnější postavy: Leicester zdaleka nepatří mezi béčkové fotbalové značky, ovšem trofeje se mu dlouho vyhýbaly. Nepočítáme-li tři tituly z Ligového poháru (1964,1997,2000). „Všichni jsme věděli, že nám v Leicesteru nebude prskat nad hlavou ohňostroj, přesto jsme klub milovali. Dýchal na nás tradicí. Cítili jsme zodpovědnost,“ vzpomínal legendární šutér Garry Lineker, který se v Leicesteru narodil a právě odsud se v roce 1985 odrazil do Evertonu, aby následně udělal skvělou kariéru v Barceloně.

Lineker jistě patří mezi klubové veličiny, byť už dávno nekope. Z velkého střelce se stal čestným tiskovým mluvčím Leicesteru, protože ani v roli televizního moderátora nedá na Lišky dopustit. Když vyhráli titul, svlékl se v televizním studiu jen do trenek a populární pořád Match of the Day odmoderoval téměř nahý. Inu, prohraná sázka.

K ještě starším klubovým ikonám se řadí dva reprezentační golmani. Gordon Banks v době, kdy Anglii vychytal na domácím Mistrovství světa 1966 historické zlaté medaile, hájil klubové barvy Leicesteru. Tím druhým brankářem do party je Peter Shilton.

Nejobletovanějšími postavami klubu však byli zlatí chlapci z Ranieriho party. Hrdinové. Mistři ligy. Kanonýr Jamie Vardy, stoper Wes Morgan, záložní motor N’Golo Kanté, ofenzivní kreativec Rijád Mahrez či brankář Kasper Schmeichel.

Rivalita! Ale s kým?

Rivalita. Ale s kým?: Od drtivé porážky 0:12 z roku 1909 má spadeno na Nottingam Forrest. Porážka je to už dost fousatá, ale příznivci Nottingamu ji rádi oživují. Derby s Nottingamem, který se v posledních dekádách pohybuje v nižších vodách, má přes sto dílů a velmi vyrovnanou bilanci.

Zajímavé bitvy se odehrávají také s Derby Country, což je sledovaný duel regionu East Midlands. Slušná rivalita panuje i s Coventry City. Obě městě dělí 50 kilometrů a po dálnici N69 jste tam hned.