17. 6. 2024

Ajax Amsterdam: Továrna na talenty a totální fotbal

Nejslavnější nizozemský klub je ve světě fotbalu známý díky své akademii, ve které vyrůstá každou generaci desítky skvělých budoucích plejerů.

Jak se začalo

Dnes velmi slavný klub byl založen roku 1900. Tehdy za sychravého počasí zaslal student Floris Stempel dopis několika svým známým. „Zvu vás na schůzku do Café-Baru Oost-Indie. Cílem bude, abychom se dohodli na založení nového fotbalového klubu.“ A takhle vznikl Ajax, klub starořeckého bojovníka, který trestal každý přestupek. Pozdní příchod, zapomenutou výstroj i surovou hru.

Továrna na talenty

Systém, který Michels vymyslel a Cruijff následoval, se stal základem pro všechny žákovské kategorie Ajaxu. Prioritou je soutěživost, všesportovní nadání, hra a míčem v rychlosti a v neposlední řadě také osobnost. Slušné chování a dobré známky ve škole jsou pro studenty akademie základ. Kdo propadá, má problém.

Teprve pak se bavme o klasickém rozestavení 4-3-3, které je pro nizozemskou legendu klíčové. Našly by se desítky jmen, jež jsou výsledkem fotbalové školy Ajaxu. Namátkou: Marco Van Basten, Edgar Davids, Wesley Sneijder či Dennis Bergkamp. I na současném přestupovém trhu je patrné, že červenobílá továrna je stále v provozu.

Totální fotbal

Hned 3 etapy odtrénoval v Ajaxu rázovitý Angličan Jack Reynolds, jehož kroniky považují za může, jež vynalezl takzvaný totální fotbal. Od hráčů vyžadoval, aby si neustále měnili místa, aby se prolínaly řady, aby soupeř nevěděl, jak reagovat. K tomuto pojetí fotbalu je třeba, aby byli hráči dostatečně fyzicky nabušení a báječně si rozuměli s míčem.