21. 6. 2024

Karim Benzema: Příběh nepopulárního šutéra

Už dlouhé roky patří k nejlepším útočníkům na světě. A zároveň k těm nejkritizovanějším. Jak se s neustálým tlakem dokáže Benzema vyrovnat?

Kolikrát působí na hřišti otráveně až apaticky, ale ti kdo ho znají nejlépe říkají, že je to jen klam. Jinak by přece nemohl patřit mezi nejstabilnější články slavného Realu Madrid. Je to už deset let od chvíle, kdy sem přestoupil za 35 milionů eur z francouzského Lyonu. Během těch deseti let stačil Benzema svůj Real prostřílet k 4 titulům v Lize mistrů a 2 v domácí La Lize. „Ten pocit vás neomrzí, jsem připraven zabojovat o další tituly,“ říká.

Možná to některé čtenáře překvapení, ale Karim Benzema pomalu v Lize mistrů útočí na třetí příčku v historickém žebříčku střelců. Před ním jsou jen Cristiano Ronaldo a Lionel Messi – tedy dva fotbalisté z jiné galaxie.

Stejně tak je tomu v klubovém žebříčků střelců Realu Madrid. Více gólů než on dali v dresu Bílého Baletu jen kromě Ronaldo také Raúl, Di Stéfano, Santillana či Ferenc Puskás. Benzema je zkrátka lepší, než si mnohí fanoušci dokáží představit. Byť to občas vypadá, že hraje jako flink, ofenzivní statistiky vás vyvedou z omylu.

Kde se v něm ta střelecká potence vzala? Lepilo mu to od malička, ikdyž to snadné v životě neměl. Jeho otec Hafid pochází z alžírské vesnice, jeho matka vyrůstala v Lyonu, kde se také Karim narodil. Jako šesté z devíti dětí. Vyrůstal v neklidné lyonské čtvrti Bron, kde se nebylo těžké chytit nějakého gangu. A Karimovi to hrozilo o to víc, že byl se svou náturou k rošťáctví náchylný.

Naštěstí zasáhl jeho přísný otec, který Karima zapsal do katolické školy. V dětských letech mu dělal fotbal radost, od útlého věku převyšoval o 3 roky starší kluky. Z nevýznamného oddílu Bron Terraillon si ho proto vybral městský fenomén Olympique Lyon, který desetiletému Karimovi nabídl perfektní tréninkové zázemí a dohled na studiem.

Mezi dospělými debutoval o 7 let později v lednu 2005 a hned si proti Metám připsal gólovou asistenci. Brzy si svými góly a kličkami podmanil francouzskou Ligue 1. Vyhrál pro Lyon 4 tituly a bylo jasné, že tenhle chlapík patří do vyšší společnosti. Zavolal Real, nabídl miliony a Benzema šel. Právě jeho odchodem skončila hegemonská nadvláda Lyonu nad francouzskou ligou a pomalu se chystala éra Paris Saint-Germain. „Nikdy nezapomenu, kde jsem se naučil hrát fotbal,“ loučil se tenkrát Benzema.

Zatímco v Lyonu byl klíčovým mužem kolem kterého se na hřišti vše točilo, v Realu si musel místo pracně vybojovat. Byl tam Raúl, Kaká, Higuaín nebo čerstvě Cristiano Ronaldo. Benzema se však velkých jmen nezalekl, začlenil se a nikdy neztratil. Možná nestřílí tolik gólů, kolik by si nároční příznivci Realu přáli, ale na hřišti odvádí výbornou práci.V časech nepolapitelné CR7 se upozadil, navazoval na sebe obránce a plnil nepříjemnou taktiku, aby mohl Portugalec plnit střelecké rekordy. Nikdy si nestěžoval.

Když Ronaldo v létě 2018 odešel, událo se, že po něm po něm Benzema zacelil gólovou díru, jenže po nadějném úvodu se přestalo dařit, trenér Lopetegui byl vyhozen a hněv fanoušků se snesl opět na hlavu Francouze s číslem 9. „Nejlepší hráči budou vždy kritizování, protože jejich jména plní noviny,“ řekl Benzema v jednom rozhovoru.Když se ho novináři ptali, jak by se popsal coby hráč, prohlásil: „Na hřišti vždycky přemýšlím. Jako bych měl v hlavě počítač. Než se dotknu míče, už potřebuji vědět, co se děje kolem mě, abych mohl udělat další správný pohyb. Nemyslím, že si to uvědomují lidé, kteří mě kritizují.“

A jak vůbec chápete kritiku, Karime? „Hraji fotbal kvůli tomu, abych pomáhal spoluhráčům k vítězství. Že nedám gól? To se přeci někdy stane, ale pokud se vyhraje, neměl by to být důvod, abych dostal čočku. To se mi nelíbí. “

Z předešlých vět čtenář jistě nebyl dojmu, jaký je Benzema příkladný profesionál, ovšem nebylo tomu tak vždy. Tak například v dubnu 2010 ho – stejně jako reprezentační spoluhráče Ribéryho, Ben Afru a Govoua – načapali v nočním klubu. Společně s Frankem Ribérym čelil obvinění, že měl sex s nezletilou prostitutkou. Oběma výtečníkům hrozili až 3 roky za mřížemi a celá kauza se táhla dlouhé čtyři roky. Soud nakonec žalobu zamítl pro nedostatek důkazů.

Aby skandálů nebylo málo, v roce 2015 zatkla Benzemu francouzská policie, která vyšetřovala vydírání reprezentačního kolegy Mathieua Valbueny. „Noc, kterou jsem strávil ve vazbě, byla nejdelší v mém životě. Udělal jsem velkou chybu,“ litoval později Benzema.

Tvrdil, že viděl sexuální video, na kterém měl být zachycen Valbuena při sexuálních radovánkách s někým jiným, než svojí ženou. Svého spoluhráče pak nutil, aby se setkal s gangem, který údajné video vlastnil. Za zničení videa chtěl gang samozřejmě nemalé peníze.

Tentokráte už Benzema trestu neunikl, Valbuena celou věc nahlásil na policii a později svého bývalého spoluhráče dopomohl usvědčit ze spiknutí a zapojení do organizovaného zločinu. Problémového útočníka stála tato kauza místo v reprezentaci galského kohouta, kam už se pod trenérem Deschampsem nikdy nepodíval.

Přišel tak o stříbrný evropský turnaj v jeho rodné zemi v roce 2016 a co hůř, nebyl členem vítězné francouzské party, která ovládla světový šampionát v Rusku 2018. Přes všechny ty góly a trofeje v dresu Realu Madrid, ho vyřazení z reprezentace bude hodně mrzet.