14. 7. 2024

UFC vs Ngannou! Jak spor o smlouvu ovlivní titulový duel?

Francis Ngannou má v jistém smyslu na krku dva zápasy: jeden proti bývalému parťákovi z pařížského gymu Cirylu Ganeovi a druhý s UFC.

Ngannou, úřadující šampion UFC v těžké váze, slíbil, že se bude soustředit na nadcházející souboj o titul s prozatímním šampionem Cirylem Ganem, ale boj s promotérem – kvůli nové smlouvě a tomu, jak se s ním od získání titulu zachází – bude jistě pokračovat i po 22. lednu, kdy se koná UFC 270.

UFC 270 představuje poslední zápas Ngannouovy smlouvy. Pokud vyhraje a titul si udrží, vstoupí v platnost klauzule šampiona, která UFC umožní prodloužit jeho smlouvu o další zápasy, ačkoli podrobnosti jsou nejasné.

Pokud Ngannou prohraje, stane se v podstatě omezeným volným hráčem, přičemž UFC si ponechá exkluzivní 90denní vyjednávací období, během něhož může dorovnat všechny nabídky, pokud se nerozhodne nechat ho volně odejít.

Vztahy mezi Ngannouem a UFC se začátkem tohoto roku zhoršily poté, co odmítl navrhovanou odvetu s Derrickem Lewisem 12. června, což by bylo 11 týdnů po zisku pásu.

To přimělo promotérskou organizaci k tomu, aby zápas o prozatímní titul v těžké váze mezi Ganem a Lewisem naplánovala na 7. srpna na UFC 265, což se Ngannouovi nelíbilo. V reakci na to prezident UFC Dana White veřejně rozcupoval Ngannouova manažera Marquela Martina z agentury Creative Arts s tím, že je „tak plný sra*ek“.

Přesto bylo podle Martina vždy cílem dohodnout se s UFC na nové smlouvě – pokud to pro Ngannoua dává smysl. Poslední část byla pro UFC, která je známá tím, že je ve sporech o smlouvy s bojovníky neústupná, kamenem úrazu.

„Od začátku jsme byli a stále jsme otevřeni jednání s UFC,“ řekl Martin na stanici Sirius XM. „I z mého pohledu a z pohledu jeho zastoupení je UFC nejlepší organizace ve hře. Nicméně musí to dávat smysl pro Francise.

„Nakonec pracuji pro Francise a on a já jsme strávili spoustu času tím, že jsme si povídali tam a zpět a snažili se pochopit, OK, co přesně to znamená pro jeho budoucnost, a měli jsme spoustu rozhovorů s UFC. Ale abych byl upřímný, UFC se mi neozvalo od června.“

Zatímco Martin uvedl, že se mu UFC neozvala už šest měsíců, White řekl, že si začátkem tohoto týdne „dobře promluvil“ přímo s Ngannouem. White se také více pustil do Martina a jeho společnosti CAA.

„Francis a já jsme na sebe narazili nedávno na večeři a dobře jsme si popovídali,“ řekl White v pořadu „The FIGHT with Teddy Atlas“.

Pokud ten zápas vyhraje, smlouva s námi mu nevyprší. Ale říkám to pořád: Tenhle sport mě baví. A na rozdíl od toho, co se o nás vypráví, jsme spoustu lidí udělali velmi bohatými. A jestli tu nechcete být a tohle není místo, kde chcete být, no tak to pro vás není zábava a pro mě to rozhodně taky není zábava.

„Jsou to všechno dospělí muži a ženy a všichni dělají v životě svá vlastní rozhodnutí a jdou svou vlastní cestou. Ale myslím, že jsme si s Francisem dobře popovídali, a myslím, že i Francis byl některými nepříliš bystrými lidmi uveden v omyl. To také nepomáhá. Máš pár lidí, kteří nemají ani páru o tom, o čem mluví. To vaší situaci nepomáhá.“

Martin tvrdí, že vyjednávání s UFC „není jen o penězích“ a že bude i nadále jednat v nejlepším zájmu svého klienta.

„Jak podle vás vypadá reprezentace UFC? Říct ano na každou jednu věc, kterou oni vymyslí? Mám tě vzít na večeři, být tvůj nejlepší přítel? Ne, mám vůči svému klientovi závazek a fakta jsou taková, OK, pokud mě chcete soudit a snažit se mě z jakéhokoli důvodu vyřadit z podnikání a veřejně mě šikanovat, nereaguji na to. CAA na to nereaguje. Víme, jak máme dělat svou práci. Jsme velmi kompetentní v tom, co děláme,“ uzavírá Martin.