28. 5. 2024

UFC OKO: První turnaj roku a v něm opět Kattar! Zastaví raketu Chikadzeho?

Jak Max Holloway seřezal Calvina Kattara máme asi všichni ještě v živé paměti. Bylo to přesně před rokem. Akcí s tímto headlinem tehdy UFC otevírala kalendářní rok 2021 v Abu Dhabí. Rok se s rokem sešel a Kattar bude opět tahákem večera. A i tentokrát proti němu stojí nebezpečný postojář…

Gruzíjec Giga Chikadze ještě v UFC neprohrál a po rozpačitých začátcích ukázal v loňském roce naplno svůj arzenál. Kopem na játra vyřídil v prvním kole veterána Swansona, aby pak obstál ve svém prvním hlavním zápase večera proti Barbozovi, kterého ukončil na TKO ve 3.kole.

Když UFC nedávno hledalo náhradníka do titulové bitvy za zraněného Maxem Hollowaye, Giga byl rázem v diskuzi. Sice okrajově, ale byl tam. V žebříčku mu stále patří až osmé místo a cesta nahoru vede přes Calvina Kattara.

Bostonský finišer potřeboval téměř celý rok, než se dal od nakládačky s Maxem zdravotně do kupy. U některých rozhodčích dokonce prohrál 50-42. Takhle dominantní vítězství na body jsme tu dlouho neměli. Ke cti slouží Kattarovi fakt, že se nenechal ukončit a prokázal neskutečnou odolnost.

Kudy vedou cesty k vítězství?

Proti kometě loňského roku bude šestka žebříčku Kattar hájit svoji pozici. Rozhodně nechce zažít loňské deja vu a bere jen výhru. Chikadze se jeví jako vyrovnanější soupeř a ukrást mu hype je lákavé. Jak toho ale docílit?

Giga je bývalý kickboxer a tréninku MMA věnoval během své kariéry téměř o 10 let méně než stejně starý Kattar. V tom by měla být výhoda Američana. Je v vcelku logické, že cesta k vítězství vede přes boj na zemi. Technickou bitvu v postoji má Kattar téměř předem prohranou.

Vzít Chikadzeho na zem je v UFC zatím velká neznámá. A ruku na srdce, Kattar zrovna není nejlepší wrestler, takže je dost možné, že se mu to nepodaří. V tom případě je třeba aktivovat plán B a tedy dostat zápas do šampionských kol.

Chikadze bývá nebezpečný hlavně na začátku, jak dokáže bojovat po 15 minutách litého boje zatím nevíme. Víme však, že Kattar je opravdový válečník, který dokáže dotahovat války do konce.

Taktika Chikadzeho bude jasná. Od začátku rozebírat menšího Kattara technickými výměnami v postoji. Využívat dlouhé rozpětí paží a neortodoxní kopy. Je v celku možné, že takovým stylem boje se gruzijskému bojovníkovi povede Calvina vybodovat. Ostatně takové zápasy už nám v UFC ukázal.

Co pak?

Novým titulovým vyzyvatelem pérové váhy se stal Korejec Chan Sung Jung, ale dubnová bitva bude potřebovat náhradníka. A jelikož Holloway, Ortega ani Rodriguez to nebudou, je tady velká šance, že by se jím mohl stát vítěz tohoto klání.

Pokud Giga opět dominantně zvítězí, bude to mít v UFC 8-0 a nebude pochyb, že je v diskuzi o příštího titulového vyzyvatele právem.

To Kattar si bude v případě výhry asi muset počkat na další zápas s někým z top 5 než se o něm začne mluvit v souvislosti s titulovým zápasem.

Jak to vidím já?

Osobně favorizuji Chikadzeho, který v postojářské bitvě ukáže lepší techniku, nenechá se chytit do šílených přestřelek a pohodlně zvítězí na body.