9. 6. 2023

Triatlonové MČR v super sprintu? Takhle šel čas!

#2021 V Račicích kraloval Volár, mezi ženami Hrušková

V račické Labe areně se závodilo už v pátek, kdy 114 triatlonistů z kategorií dorostu, juniorů a dospělých nastoupilo do semifinálových rozjížděk.

Na základě jejich výsledků pak byli rozřazeni do sobotních finále.

Ve sluncem rozpáleném areálu, který obvykle hostí světové závody v rychlostní kanoistice, pro ně byly nachystány tratě o distancích 0,4-10-3 km, na kterých se závodilo nejen o mistrovské tituly v super sprintu, ale také o akademické tituly a body do Českého poháru v olympijském a sprint triatlonu.

Reportáž ze závodů 👇

Závod mužů sliboval velké drama. Jako první šel z vody Lukáš Červenka, v deseti vteřinách za ním ovšem byla další čtveřice závodníků.

Na kole se pak Červenka dostal do úniku společně s Janem Volárem a Davidem Martinem, díky jehož výkonu se této trojici dařilo navyšovat náskok.

Do druhého depa pak přijeli s přibližně čtyřicetivteřinovým náskokem na Radima Grebíka, který se následně dokázal i přes penaltu vynikajícím běžeckým výkonem dotáhnout na Červenku s Martinem.

Pro český titul si doběhl Volár, který zvítězil s náskokem 14 vteřin. Pro druhé místo si dosprintoval Červenka těsně před Grebíkem.

„Dnes to pro mě bylo hodně těžké. Před závodem jsem si ale říkal, že by pro mě bylo nejlepší, kdybych ujel na kole s Davidem Martinem a Lukášem Červenkou, protože jsou výborní cyklisti, ale nejsou tak silní běžci. A to mi přesně vyšlo, proto jsme na kole jeli opravdu hodně rychle a pro mě se to vyvíjelo skvěle. V běhu už jsem si pak první místo pohlídal,“ vyprávěl v cíli Volár.

Pořadí muži:

Muži: 1. Jan Volár 27:57,7, 2. Lukáš Červenka +14, 3. Radim Grebík +15, 4. David Martin +21, 5. Tomáš Zikmund +53, 6. Filip Michálek +54, 7. Jan Čelůstka +55, 8. Filip Václavík +1:20, 9. Matyáš Pospíšil +1:39, 10. Jiří Fencl +2:07.

Do závodu žen šly jako největší favoritky triatlonistky brněnského Konrad Tools Teamu Alžběta Hrušková s Romanou Gajdošovou.

Po plavecké části byly obě závodnice jen v těsném závěsu za Michaelou Štěrbovou. Na kole se ovšem osamostatnily a společně přijely do druhého depa.

Dlouho pak běžely bok po boku, až v posledních desítkách metrů rozhodla o svém vítězství Hrušková. Druhé místo patří Gajdošové, třetí doběhla Tereza Svobodová.

„Dneska jsem si to hrozně užila, protože super sprinty jsou moje parketa. Ani vedro mě příliš nelimitovalo, protože jsem se s ním naučila pracovat a už ho tolik nevnímám,“ vyprávěla Hrušková.

„Do finiše jsem si docela věřila, protože se s Romanou známe, dlouho jsme společně trénovaly, takže jsem z každého jejího pohybu dokázala vytušit, co plánuje.“

Vzhledem k tomu, že Romana Gajdošová reprezentuje Slovensko, byla bronzová medaile udělena celkově čtvrté Adrianě Horňové.

Pořadí ženy:

Ženy: 1. Alžběta Hrušková 31:24, 2. Romana Gajdošová (SVK – mimo pořadí MČR) +3,9, 3. Tereza Svobodová +2:12, 4. Adriana Horňová +2:51, 5. Lizana Hazuchová +2:59.