30. 11. 2023

Trenér Jiří Jarošík: Zkušený hráč a současný kouč NK Celje o jeho kariéře

Sběratel ligových titulů. To byl jako hráč obránce Jiří Jarošík. Jeden má dokonce s Chelsea Londýn. Slavil i v dresu ruského CSKA, skotského Celtiku a čtyřikrát s pražskou Spartou. Nyní chce být stejně úspěšný i jako trenér. Exkluzivně pro magazín Fórum Sport nastínil své další kroky, které vedou do Slovinska.

Jaký má názor na bývalého kolegu Davida Holoubka? Kdo je podle něj nejlepší hráč reprezentace a má slovinská liga být top soutěží? O tom všem i dalších tématech se rozpovídal exkluzivně pro magazín Fórum Sport Jiří Jarošík!

V současné době budete trénovat v nejvyšší slovinské lize tým NK Celje. Ten je však od začátku sezóny ve špatné formě. Nedaří se jim a po výhře domácího titulu v minulé sezóně se v tabulce propadá dolů. Kde si myslíte, že nastala chyba?

🗣 Samozřejmě jsem hrozně rád, že jsem dostal takovou šanci. Všem jsem tady říkal, že je za náma jenom půlka sezony a stále se dá všechno napravit. Udělám pro úspěch a doufám, že i hráči všechno.

Takový propad se může stát, když si každý po takové mistrovské sezoně myslí, že najednou to půjde všechno samo. Už tolik nemakají a nedávají tomu všechno.

Navíc tady je mladej kolektiv tak si myslím, že propad nějaký výkonosti může přijít. Doufám, že se zastavil a naopak budeme nyní stoupat. Samozřejmě do nich naliju nějakou novou energii a moje myšlenky.

Jak vás vedení Celje kontaktovalo a proč vybralo zrovna vás?

🗣 To je asi spíš otázka pro vedení klubu. Za sebe si myslím, že jsem zanechal jako hráč slušnou stopu v Evropě. Jako fotbalista a samozřejmě i člověk. Navíc lidi co mi pomáhali ještě jako mladému hráči se někam dostat tak najednou o mě ví, že jsem začínající trenér s ambicemi a velkým jménem. Třeba právě kvůli tomu si mě vybrali a dali mi šanci.

Roku 2015 jste ukončil hráčskou kariéru. Avšak hned dva roky potom jste se stal asistentem trenéra v B týmu pražské Sparty. Jak se ve vás zrodila myšlenka, že budete trenérem?

🗣 Ta se asi nijak dlouho nerodila. Fotbal já mám rád a myslím si, že jsem tady na světě právě kvůli tomuhle sportu, když to trošku přeženu. Takže jsem do něj blázen. Samozřejmě jsem chtěl zůstat kolem fotbalu ale nevěděl jsem možná v jaký roli.

Trošku mi pomohlo, že jsem byl oslovený a dostal i šanci v béčku Sparty. Tam jsem se nějak nastartoval. Bavilo mě i studovat a učit se novým věcem. Takže asi to. Ale určitě to největší bylo, že jsem chtěl zůstat u fotbalu. Netáhlo mě to nějak do vyšších pater. Já chci být v kabině s klukama. Být trenérem mě baví a proto jsem vzal i tuhle nabídku.

Jako fotbalistu vás trénovali takové esa v oboru jako José Mourinho, Gordon Strachan nebo Valery Gazzaev. Když jste se stal koučem byli pro vás velkou inspirací?

🗣 Abych řekl pravdu je těžký vybrat nějakého trenéra, který mě vyloženě nasměroval někam nebo mi ukázal správnou cestu. Nazval jste tedy tři, ale já jsem vlastně skoro každý rok nebo dva měnil tým a zemi. Takže abych vybral jednoho, který mi ukázal něco víc nebo míň to ne.

Řekl bych, že si od každého trenéra vezmu něco dobrého co bych třeba i já chtěl potom trénovat nebo ukázat hráčům. Samozřejmě jsou tam i věci, které se mi nelíbí. Ty ukazovat nebo trénovat nebudu, ale to si myslím, že měli všichni dobří trenéři. Myslím si, že mi dalo stejně dobrých věcí i daleko jiný nebo ne tolik známí kouči jako jsou tyhle. Jednoho bych nevybral. Ale jak říkám. Od všech jsem si vzal něco.

Minulý rok jste ještě stihl převzat pozici hlavního trenéra v Ústí nad Labem. Povedlo se vám vybojovat se svým týmem třetí místo ve druhé lize. Vidíte to podle vás jako úspěch? Mělo Ústí potenciál na postup do Fortuna ligy?

🗣 Jsem hrozně rád za šanci v Ústí nad Labem. I když jsem řešil i jiné nabídky. Nakonec jsem byl rád, že jsem se mohl vrátit náskok k mámě do Ústí (pozn. red. Jiří Jarošík je rodák z Ústí nad Labem) a hlavně, že mi vedení dalo šanci a já jsem jim to mohl splatit výsledky a možná i tou hrou.

Samozřejmě šel jsem do toho trošku po hlavě, protože Ústí dalo pryč šest hráčů ze základní sestavy. A peněz v takovém klubu i podobně jiných navíc moc není. Ale řekl bych, že jsme nakonec udělali dobrou partu a že kluci tvrdě makali. Přenášeli to z těch tréninků i do zápasů. Na postup to sice asi nebylo, protože tam byli jiné velké ryby, ale Ústí může jít touhle cestou. Hrát dobrý fotbal.

Co očekáváte od slovinské soutěže? Má potenciál stát se úspěšnou ligou, která je schopná konkurovat i ostatním?

🗣 Abych pravdu řekl slovinskou ligu ještě nijak komentovat nechci a nebudu. Hrozně se těším jak bude vypadat. Samozřejmě taky jsem viděl nějaký video, ale vždycky je to lepší vidět na vlastní oči. Tu úroveň hráčů a věcí kolem.

Co můžu říct během tréninků tak samozřejmě je tady daleko víc hráčů individuálně silných a vyspělých. Uvidíme jestli to dokážeme skloubit s mojí taktikou. Takovou tou evropskou. Klidnější. Takže na tohle se těším. Je to velká výzva a říkám je to zase v jiným jazyce a ukočírovat to bude zajímavý. Zase na druhou stranu je tady mladý tým, který si dá říct jako v Ústí nad Labem. Když máte potom výsledky je to pro vás jako trenéra daleko jednodušší. Uvidím. Po půl roce budu moudřejší.

Když jste působil ve Spartě. Dělal jste asistenta Davidu Holoubkovi. Jaká s ním byla spolupráce?

🗣 S Davidem Holoubkem jsem se na Spartě vlastně jenom míjel. On trénoval devatenáctku a pak snad i áčko. Možná nějak takhle to bylo. Pak si mě vytáhnul do Liberce. Tam jsme spolu začali první spolupráci kde jsme byli půl roku. Potom jsme šli do slovenského Rožumberoku. Tam jsme spolu trénovali asi rok. Dokonce jsme byli kousek od toho jít společně do Polska. To nám ve finále nedopadlo.

Možná bych do teď mohl být s Davidem, ale já si v tu dobu dodělal profi licenci a chtěl jsem si to zkusit i sám. A říkám ta nabídka s Ústí byla ideální pro mladého začínajícího trenéra. Jinak samozřejmě s Davidem jsem spolupracoval úplně v pohodě. Je to dobrý člověk i trenér. Dal mi šanci takže určitě na něj nic neřeknu špatného ba naopak. Takže taky bych mu přál nějaký dobrý klub, aby dostal znovu šanci.

V sezóně 2004/2005 když jste hrával za Chelsea se vám povedlo vyhrát titul v anglické lize. Myslíte si, že Premier League teď a ta patnáct let zpět je stále stejná nebo se kvalitně posunuje výš? V čem se liší od jiných soutěží?

🗣 Ten fotbal se mění a vyvíjí. Je těžký říct kdy byla těžká liga jestli 2004 nebo teď. Ovlivňuje to spousta věcí, ale řekl bych, že tehdy ta Premiér League měla svoji kvalitu. Horko těžko se tam dostávali nějací hráči, většinou museli mít starty za nároďák a tak dále.

Teď samozřejmě jsou ty hranice volnější, ale i přesto si myslím, že do Anglie se nedostane jen tak někdo. V té době měla určitě svoji kvalitu. Teď má třeba jinou. Je to těžký porovnat. Anglickou ligu moc nesleduji, zaměřuji se spíše na jiné. To však nemění nic na tom, že tam pořád běhají ty nejlepší hráči. Možná je to vůbec nejlepší liga.

Za vaši dlouhou kariéru fotbalisty jste měl angažmá v deseti klubech. Kde jste se cítil nejlépe a proč?

🗣 Já jsem měl docela štěstí, že tam kde jsem byl tak jsem i aktivně nastupoval v ambiciózních týmech kde měli skvělé fanoušky. A ať už to byla Sparta, CSKA Moskva potom vlastně Chelsea, Birmingham, Celtic i ve Španělku za Deportivo Alavés.

To bylo prostě všude skvělé angažmá. Všude jsem hrál. Všude jsem patřil k lepším hráčům a měli mě tam rádi jako hráče i člověka. Takže to je pro mě velice důležitý. Dá se vybrat něco specifického? Je to hrozně těžký. Všude mám krásný vzpomínky ale teď není čas moc vzpomínat. 😀

Odehrál jste přes třiadvacet zápasů v národním týmu. Zahrál jste si i v roce 2004. Kdo je podle vás nejlepší hráč české reprezentace?

🗣 Za ten nároďak jsem toho bohužel moc nezahrál. Prošel jsem všechny mládežnické reprezentace a docela mě mrzí, že jsem nemohl odehrát víc zápasů. Takový je život. Zase jsem měl čas si odpočinout a mohl jsem strávit ten ranný věk trošku s bráchou a kamarádama. A vždycky jsme jeli někam na dovolenou.

Možná právě proto jsem hrál tak dlouho ten fotbal. Mohl jsem si odpočinout před začátkem nové sezóny a vyhýbaly se mi zranění. Je to něco za něco. Na druhou stranu jsem se chtěl podívat na nějaký velký turnaj. To je asi snem všech fotbalistů hrát za svojí zemi na nějakým velkým turnaji. Ale tak to je. Asi nejlepší hráč to je těžký říct. Každá doba měla svoji hvězdu. Ale teď asi musím říct Pavla Nedvěda.

V současné době má slovinský tým Celje mnoho zajímavých mladíků. Například Luka Kerin, který hraje křídlo a zároveň i prošel mládeží Interu Milán. Hlavní stopeři týmu Zaletel a Stojonovič. Měl jste už čas zkouknout některé hráče?

🗣 Je tady spousta mladých zajímavých hráčů. Někdo byl v Interu a jiný zase ve Fiorentině. Ve finále je mi jedno kde kdo byl. Důležitý je jak teď přijdou připravení a jak budou chtít makat, pracovat, chtít zůstat v tomhle týmu a ukázat se novému trenérovi. To je pro mě podstatný a samozřejmě, když splní tohle dostanou svoji šanci. Potom mi bude jedno kdo to je. Pak můžou ukázat svoje kvality proč oni byli tam a proč ti druhý zase tady. Takže doufám, že to bude vidět.

Zase je těžký během tak krátké chvíle si projet přes dvaatřicet hráčů. Je to docela kolotoč na hřišti. Takže zatím jich poznám tak deset a další týden už to snad bude celý tým.

Jaký je váš cíl do jarní části a zbytku sezóny? Věříte stále, že doženete ztrátu patnácti bodů na Maribor?

🗣 Když jsem sem přišel tak mě vedení žádné velké cíle nedalo. Já jsem ambiciózní trenér takže samozřejmě budu chtít do konce sezóny udělat maximum s týmem abychom jsme tu ztrátu dohnali, ale patnáct bodů v téhle soutěži kde to je o čtyřech týmech, které nebudou moc ztrácet body se ta ztráta bude těžko dohánět.

Půjdeme zápas od zápasu. Uděláme proto všichni maximum. Jak trenérský tým tak hráči a uvidíme jak to na konci dopadne. Velkým lákadlem je dostat se do evropských pohárů.

Už 5. ledna jsme vás mohli vidět v tréninkovém centru NK Celje a hned dva dny potom vaše setkání s týmem. Jak se těšíte na nové angažmá?

🗣 Na nové angažmá se těším moc. Už teď je vlastně třetí den po nějakém zahájení a vím, že to bude obrovská šance, protože je tady jiný jazyk, jiná nátura lidí nebo další věci kolem. Bude to skvělá zkušenost. Hlavně se budu snažit ať všechno dobře dopadne.

Kde se vidíte za pět let? Máte už nějaký vyhlídnutý cíl či úspěch?

🗣 Do budoucna moc nekoukám. Jsem v Celje. Budu se chtít koncentrovat na náš klub. Udělat s týmem nejlepší výsledek a vytvořit skvělý mančaft. Udělám pro to všechno. Chci odvést tu nejlepší práci. Takže nějaké dlouhodobé cíle nemám. Pak ať už se dá jenom vůle boží.