23. 4. 2024

Martin Valjent: Stoper, který není na Mallorce na dovolené

Obránce španělského klubu RCD Mallorca Martin Valjent prožívá dobré období. Společně se spoluhráčem Danim Rodriguezem se 25letý rodák z Dubnice nad Váhou ocitl v elitní jedenáctce první poloviny sezóny v druhé nejvyšší španělské soutěži. Jak reálně vidí návrat do La Ligy?

Stále jen 25letý stoper pravidelně hraje a nemalou měrou se podílí na tom, že klub je po vypadnutí z La Ligy na nejlepší cestě vrátit se zpět mezi elitu.

Mužstva po vypadnutí zvyknou propadnout skepsi. Čím to je, že Mallorca se okamžitě zařadila mezi přední týmy druhé nejvyšší soutěže?

🗣 Síla našeho kolektivu spočívá v tom, že jsme někteří spolu více než tři roky, tvoříme vynikající partu. Stabilita je velmi důležitá pro klub a i nás hráčů. Právě z ní vyplývá mentalita a nastavení tohoto týmu. Myslím, že to je hlavní důvod toho, že se nám podařilo po loňském vypadnutí neupadnout do deprese.

Náš tým má zkušenosti z druhé ligy. Věděli jsme, co nás čeká. V této soutěži to možná není až tak o fotbalové kvalitě, ale zápasy jsou o to intenzivnější. Dbá se na fyzické nasazení. Vedení dokázalo udržet pohromadě kostru týmu a navíc k nám přišly i zajímavé posily.

Hráváte pravidelně, i v posledním souboji jste strávili na hřišti celých devadesát minut. Jste maximálně spokojený?

🗣 Samozřejmě, jsem velmi rád, že hraji prakticky v každém zápase. Důležité je, že se mi vyhýbají vážnější zdravotní komplikace. Pro mě je nejdůležitější to, abych byl stále v tréninkovém procesu, abych mohl dělat to, co mě baví a abych mohl pravidelně hrávat zápasy.

Vždy říkáte, že vaším cílem je stále se zlepšovat. Cítíte, že se vám to daří i v druhé lize? V čem se posouváte vpřed?

🗣 Zlepšovat se můžete bez ohledu na ligu, v níž působíte. Samozřejmě, v první lize jsou kvalitnější útočníci a tedy máte soupeřůe vyšší úrovně. Individuálně se mohu posouvat i v této soutěži, stále mám velmi mnoho rezerv. Snažím se analyzovat to, co dělám špatně a postupně na tom pracovat.

Vyhlásili vás za člena ideální jedenáctky po polovině sezóny. Co osobně to pro vás znamená?

🗣 Zvláště speciálně to neberu. Vnímám to jako výsledek mé práce. Jsem rád, že jsme odehráli velmi dobrou první polovinu sezóny. Kromě mě se v elitní jedenáctce ocitl ještě jeden spoluhráč, ale klidně v ní mohly být i dva jiní hráči z našeho týmu. Pro mě bude fotbal vždy kolektivní sport.

Jakou odezvu tento váš osobní úspěch vyvolal v klubu?

🗣 Svým způsobem žádnou. Tím, že jsme mužstvo, které prožívá fotbal společně, soustředíme se na důležitější věci. Vůbec jsme to neřešili, v podstatě jsme se o tom ani nemluvili.

Nikdy jste nepochyboval o tom, zda bylo správné zůstat v Mallorce a hrát druhou ligu?

🗣 Vnímal jsem skutečnost, že situace na přestupovém trhu je dnes jiná ve srovnání s minulostí. Nerad dělám rozhodnutí, která jsou nefotbalové. V Mallorce jsem šťastný. Fotbalově a také z pohledu běžného života.

Když vedení klubu dokázalo udržet kostru našeho týmu, věřil jsem, že nás čeká sezóna, ve které můžeme mít nejvyšší cíle. Nikdy neřeším věci, pokud není nic stoprocentní. Zabývám se až nabídkami, které jsou, jak se říká, na stole. Teoretické možnosti neřeším.

Už v minulosti se o Vás zajímalo vícero klubů, často se skloňovala Valencie. Nemyslíte si, že v létě bude správný čas na posun dál?

🗣 Věřím, že tyto věci přicházejí ve fotbale sami, když je ten správný čas. Z mé kariéry mám zkušenost, že právě takové možnosti se ukáží jako ty nejlepší. Netřeba na nic tlačit. Věřím, že Mallorca má na to, aby se jednou stala pevnou součástí první ligy. Rád bych byl při tom. Právě proto každý den tvrdě na sobě pracuji.

Jaké cíle si dáváte do nejbližšího období?

🗣 Každý trénink beru jako možnost pracovat na odstranění svých chyb a slabších stránek. Je jich poměrně hodně, každý fotbalista se stále učí. Snažím se den co den si vyhodnocovat svou práci, abych činil stále větší přínos pro mužstvo.

Zdroj: Šport.sk