26. 4. 2024

TOP 8 fotbalových rozestavení a jejich specifika

Ve svých počátcích nebyl fotbal zdaleka tak organizovaným a takticky vyspělým sportem, jakým ho známe dnes. Motto týmu často znělo: Všechno na branku a rychle se vracet.

Hra se však vyvíjela a trenéři začali přemýšlet o propracované herní taktice, kterou by zaskočili soupeře.

Pro všechny typy hráčů se začaly rýsovat pozice.

Rychlí a techničtí hráči řádili v útoku, urostlí chlapíci bránili, na levém kraji začal hrát levák na pravém pravák atd…

Dnes známe desítky možných formací, my se však zaměříme na Top 8 nejpoužívanějších fotbalových rozestavení a rozebereme si aspekty hry a možnou variabilitu + si názorně popíšeme, jaké týmy s touto taktikou slavily velké úspěchy. Jdeme na to!

#1 Herní rozestavení 4-4-2

Přesto, že je dnes tento herní systém ve fotbalové hantýrce nazýván jako tradiční, zažívá v posledních letech ústup ze slávy.

Rozestavení se čtyřčlennou obranou i zálohou bývá považováno za nejlepší řešení pokrytí celého hřiště. Řadí se spíše mezi defenzivní formace, ve kterém hraje klíčovou roli prostorová hra.

✅ Výhody

🔶Dva čistokrevní útočníci, hrající buď vedle sebe nebo za sebou, představují větší hrozbu než osamocený útočník.

🔶Čtyřčlenná obrana hrající zpravidla v jedné linii umožňuje vystavovat soupeře do ofsajdového postavení.

🔶Dobrá hra po křídlech. Krajní záložníci podporují centry a náběhy do vápna útok, zároveň zajišťují v obranné fázi krajní beky.

❌Nevýhody

🔶Útočníci mohou být odříznutí od zbytku týmu. Když dostanou balon, tak nemají moc možností na kombinaci.

🔶Střední záloha je lehko přečíslitelná.

🔶Pozice středního tvořivého záložníka, který propojuje střed hřiště s útokem, je těžko obsaditelná. Nadstandardních hráčů na této pozici není na špičkové úrovni dostatek.

Historie rozestavení

Nejslavnější období tohoto herního systému se datuje do 90.letech minulého století, kdy ho velmi úspěšně užíval AC Milán.

Naopak v roce 2010 už žádný z mistrů top 5 evropských lig (Anglie, Itálie, Španělsko, Německo a Francie) tuto formaci nepoužíval.