19. 6. 2024

Ciro Immobile: Kulomet z Říma! Znáte jeho příběh?

Lionel Messi, Cristiano Ronaldo nebo snad Luis Suárez? Ale kdeže. Zlatou kopačku pro nejlepšího střelce evropských soutěží si vystřílel Ital Ciro Immobile a poprvé od ročníku 2008/09 narušil hegemonii elitní trojice. Znáte jeho příběh?

Když chodil do školy, mohl z městských vršků obdivovat nádherný pohled do Neapolského zálivu na bájný vulkán Vesuv. Ale proč by to ten kluk se špinavými blond vlasy dělal? Jeho přece zajímalo něco úplně jiného. Ciro Immobile chtěl co nejdříve hodit tašku do kouta a mazat na fotbalový trénink nebo na nedaleké hřiště.

„Odmalička jsem měl jasno, kam chci, aby můj život směřoval. Od čtyř pěti let jsem žil jenom pro fotbal,“ vrací se Ciro do dětství. Zdaleka ne vždy mu však meruna dělala radost, ovšem poslední čtyři sezony byly nadmíru povedené.

Cesta do Juventusu

Městečko Tarre Annunziata leží kousek od Neapole a světu už dalo několik pozoruhodných mužů. Třeba slavného filmového producenta De Laurentise. A pak je tu Ciro Immobile. Jako kluk měl v sobě tolik energie, že ji musell neustále vypouštět aktivním pohybem.

„Už v pěti letech jsme ho přihlásili do školního oddílu. Byl nejmenší ze všech, ale vydržel a odběhal nejvíc,“ vzpomíná na jeho fotbalové začátky máma Michela.

Na horkém italském jihu se o tom nevšedním mládenci vědělo, leč v lepších klubech mu tolik příležitostí nedávali. Proč? Nevoněl jim. Byl příliš hrrr. Pořád chtěl dělat všechno první, vibrovaly mu nohy. V akademii AC Milan mu neuvěřili, v Empoli a Salernitaně ho nechali jen krátce. Proč taky, když byl malý, nervózní, zbrklý, a tudíž chybující?

Ani juniorské italské reprezentace si ho nevšímaly. Divné, viďte? Jenže on se najednou, přesně v osmnácti, objevil v Juventusu. Doporučil ho stoper Ciro Ferrata. Energický teenager Immbile stál osmdesát tisíc euro.

V dresu Juventusu sice Immobile zažil debut v italské nejvyšší soutěži, když na pár posledních minut střídal úžasného kapitána Del Piera, taky si zahrál vysněnou Ligu mistrů, ale jinak to byla spíš bída. „Kdybych zůstal v Juventusu a snažil se prosadit proti všem, dopadlo by to špatně, protože bych to nejspíše vzdal,“ říká zpětně.

Musel to vzít oklikou. Přes Sienu nebo Grosseto…Najednou se v něm objevil skrytý ďáblík, který se hnal za góly, ze všech stran byl nebezpečný a severénně proměňoval pokutové kopy. Ale zároveň byl Immobile lehce nevyzpytatelný. „Ciro, musíš pracovat víc. Příliš spoléháš na svůj talent,“ opakovali mu trenéři.

Immobile jejich slova naštěstí pochopil, ačkoli to občas drhlo. Po složitých jednáních ho koupil Janov za necelé tři miliony eur, vedení FC Turín následně přihodilo a nikdy nebylo proč litovat. Immobile zářil, střílel gól za gólem. Jeho granáty mířily obvykle přímo do sítě. „Góly jsou něco, bez čeho nechci žít. Jen moje rodina je víc,“ říká.

Pomoc od českého trenéra

Mimochodem, když se probíráte seznamem jmen, která si připsala prvenství v soutěži o nejlepšího střelce italské ligy, lapáte po dechu. Michel Platini, Diego Maradona, Marco Van Basten, Andrej Ševčenko nebo třeba Zlatan Ibrahimovič. K téhle partě legend přibyl také Ciro Immobile, který za sebou nechal třeba i Cristiana Ronalda.

Jeho góly donesly Lazio Řím mezi nejlepší čtyřku, čímž si celek z italské metropole zajistil vstupenku do hlavní fáze Ligy mistrů. Vraťme se ale zpátky k příběhu. Před deseti lety sice Immobile působil v nejlepším klubu Itálie, ale zároveň postupně ztrácel motivaci, protože měl minimální vytížení.

Naštěstí ho český trenér Zdeněk Zeman pozval do Pescary. Delfíni tehdy rozjeli ofenzivní smršť a vyhráli druhou ligu. Immobile nastřílel osmadvacet gólů a vyhrál cenu pro nejlepšího hráče soutěže. Těžil především ze spolupráce s Lorenzem Insignem a Markem Verrattim.

„Teprve pan Zeman mě naučil, jak být pro mužstvo skutečně důležitý. Říkal mi: Buď tam, kde je tvoje největší síla. A buď tam rychle, protože ta pravá chvíle se naskytne jen občas,“ říká Immobile.

Německá cesta nikam

Paradoxní bylo, že ani pak mu Juventus nedal šanci. Hbitý střelec naopak putoval do Janova, odtud do Turína a posléze překvapivě do Dortmundu, což sice byla životní zkušenost, nikoliv však šťastné rozhodnutí. Trenér Klopp, který si ho prozíravě vybral, mu dlouho vycházel vstříc: „Opakoval mi, ať se nevzdávám. Klopp je úžasný motivátor.“

Jenže postupně vztahy ochladly. Immobile nebyl spokojený, protože v Borussii nenašel parťáky, se kterými by si vyhověl. Veřejně si postěžoval, že ho nikdo ze spoluhráčů ani nepozval na večeři. Týmu se nedařilo, chvíli byl Dortmund dokonce poslední a italský útočník schytával kritiku ze všech stran.

Kdekdo ho pochopitelně srovnával s Robertem Lewandowskim, který pro Dortmund vystřílel zlaté časy. Immobile takové štěstí neměl, skóroval jen třikrát ve čtyřiadvaceti zápasech a raději prchnul na hostování do Sevilly.

Zdálo se, že mu zůstane punc frajera, který by mohl dokázat daleko víc, kdyby chtěl. Ani v Seville totiž Immobile nijak zvláště nepřesvědčil. Až léto 2016 znamenalo osudovou změnu.

Všechny cesty vedou do Říma…

Světová média tomu přestupu nedávala žádnou velkou váhu, protože Immobile byl už pomalu ztracený případ. Lazio ovšem jeho sílu poodkrylo. Klubový vlastník Lotito a sportovní manažer Igli Tare vymysleli báječný plán. Pro Lazio i pro Immobileho. Vyšeptalý tým se začal zvedat a útočník se sedmnáctkou na zádech řídil.

Lazio nejprve skončilo dvakrát páté, pak vyhrálo Italský pohár a letos tvrdě útočilo na titul. Nakonec si zajistilo účast v Lize mistrů. Skvěle zahráli Immobileho parťáci jako Milinkovič-Savič, Luis Alberto nebo Correa, ale hlavním protagonistou úspěchu byl on.

Nebyl to Messi, Ronaldo, Lewandowski, Neymar nebo Agüero. Nejlepším střelcem Evropy se stal Ciro Immobile. Vývoj v Laziu mu pochopitelně absolutně vyhovuje. V Římě se zabydlel, doma se stará o krásnou menželku a tři děti, bere pět milionů eur ročně.

Nedávno oslavil třicáté narozeniny, sfoukl svíčky na dortu a přijámal gratulace. Nikam se nežene. V Římě je naprosto šťastný a zároveň doufá, že tahle parta v Laziu ještě neřekla poslední slovo. Poslední titul vyhrálo Lazio v roce 2000 a tehdy u toho byl ještě český záložník Pavel Nedvěd. Vystřílí Laziu někdy titul i Ciro Immobile?