18. 7. 2024

TOP 7 obranných dvojic v NHL 19/20. Češi a Slováci v popředí.

Při tomto žebříčku je třeba pamatovat, že hodnotíme oba obránce jako celek a nikoli jako jednotlivce. Toto je náš výběr.

7. Keith Yandle – Aaron Ekblad

Florida se po hubených letech zase drží na příčkách pro play-off. Tým pracuje skvěle jak v útoku, tak v obranné činnosti, kde to řídí dvojice Keith Yandle – Aaron Ekblad. Mladík Ekblad se má od železného Yandlea stále co učit a vše nasvědčuje tomu, že tato spolupráce bude i do budoucna fungovat. Oba beci jsou bodově produktivní, mírnou slabinou u Ekblanda je obranná hra, kde by měl svá čísla zlepšit.

6. Brian Dumoulin – Kris Letang

Zkušená dvojice už toho spolu nahrála hodně, i mnohé úspěchy pamatuje.
Dumoulin je nenápadný a svou cestu ke hvězdám si musel tvrdě vybojovat. Letang je už v podstatě veterán, kterého jsme na čele podobných anket zařazovali už před mnoha lety. O produktivitu se v dresu Pittsburghu starají jiní, tihle dva pánové tvrdí muziku ze zadních řad a do karet jim hrají obrovské zkušenosti.

5. Roman Josi – Ryan Ellis

Tihle dva patří mezi elitu ligy už nějaký ten pátek. V Nashvillu se na ně mohou spolehnout i ve chvílích, kdy se týmu tolik nedaří. Oba zadáci umí posbírat pořádný ranec bodů. Pro svůj tým dělají první a poslední. Když je třeba, blokují vlastním tělem ty největší rány. Obětavost je to, co je vystihuje.

4. Jaccob Slavin – Dougie Hamilton

Co do herních statistik týče, je to jedna z nejlepších obranných dvojic celé ligy. Vzestup Caroliny znamená často i vzestup obranné lajny Slavina s Hamiltonem. Ti hrají zodpovědně jak dozadu tak dopředu. Když jsou na ledě, týmu to šlape.

3. Colton Parayko – Alex Pietrangelo

Oba borci z této obranné lajny se vzájemně znají už dlouho. Jsou neodmyslitelnou součástí St.Louis, které i díky nim mohla v červnu 2019 oslavit první Stanley Cup v klubové historii. Parayko a Pietrangelo hrají moderní a čistý hokej. Nervy dokáží držet na uzdě, jsou velmi koncentrovaní. Oba dozráli do věku, kdy mohou naplno zúročit veškeré zkušenosti.

2. Michal Kempný – John Carlson

Michal Kempný se za poslední roky vypracoval na skvělého zadáka, který ve Washingtone našel svoje místo. Skvělou obrannou hrou umožňuje Carlsonovi víc riskovat a přecházet do útoku. Jeho americký kolega tak často okupuje přední příčky v bodových žebříčcích obránců. S touto obranou lze pomýšlet na další Stanley Cup.

1. Zdeno Chára – Charlie McAvoy

Celá obrana Bostonu je skvěle poskládaná. Její první linii by však chtěl mít v týmu každý manažer. Slovenský obr Chára je nejlepším mentorem, kterého si mohl mladík McAvoy přát. Zatím co Chára uplatňuje při hře své fyzické parametry, McAvoy je z dvojice tím rychlejším a pohyblivějším.

Tahle kombinace prostě funguje. Pokud by snad někdo pochyboval proč je tato dvojice na prvním místě, stačí ho odkázat na statistiky, zvláště na tu, jak vypadá hra Bostonu s tou dvojicí na ledě a bez ní. Bruins dlouhodobě patří mezi špičku soutěže, vytoužený Stanley Cup však uniká.