25. 9. 2023

TOP 7 důvodů, proč začít cvičit cross fit

V posledním desetiletí let se stal cross fit fenoménem, který vyvolal obrovské nadšení a zároveň pobouření. V podstatě rozdělil kondičních a silových trenérů na dva tábory, láska a nenávist. Jako prvním se budeme věnovat důvodem, proč cross fit určitě cvičit.

#1 Intenzita

Pokud trávíte hodně času v posilovně a pak nestíháte ostatní aktivity, jako například práce a sociální život, cross fit může být pro vás. Nejde o to, kolik času strávíte v posilky, ale kolik toho uděláte.

Většina si i tak mezi sériemi dobře pokecá s kámošema nebo ceknete celý Facebook. Vězte, že při cross FITE nic takového nehrozí. I krátký 15minutový intenzivní trénink vás dokáže dokonale vyšťavit. Může jít například o angličáky, trhy, dřepy nebo sprinty, a to vše za co nejkratší dobu.

#2 Výkon

Cross fit přináší výsledky. Jelikož jde o skupinový trénink (i když ho lze provádět i individuální), motivace nechybí. Navíc jste, kromě vlastního svědomí a vědomí, poháněni i trenéry, kteří vás neustále tlačí dopředu. Proto není nouze o rychlý pokrok a progres v různých aspektech jako síla, flexibilita a výdrž. Úsilí je klíčem k úspěchu.

#3 Komunita

Pokud si jdete zacvičit do tradiční posilky s kámošema nebo se skupinou lidí, kteří dělají různé cviky, může to být zábava. No v cross FITE se setkává určitá skupina lidí, kteří mají jeden jediný cíl a přitom tentýž.

Workout of the day (WOD). Uvidíte, že každý je maximálně motivován pro dokončit daný workout v co nejkratším čase a povzbuzuje i ty, kterým to trvá nejdéle. Týmový duch se nedá zapřít. Jedním slovem komunita.

#4 Krátké tréninky dne

Dnes už jistě víte, že se dá cvičit i krátce pro stejné výsledky jako hodinami tréninku tradičním způsobem. Naše články o vysoce intenzivních trénincích vás určitě přesvědčili. Cross fiterské tréninky dne, takzvané WOD, trvají většinou okolo 10-15 minut.

Samozřejmě, jsou i výjimky v podobě 3 minutových tréninků nebo hodinových pekelných chuťovek. No věřte, že pokud cílem tréninku je za 10 minut udělat co největší počet angličáků, určitě spálíte více kalorií než za hodinu tréninku tradičním způsobem.

#5 Všestranné tréninky

Pokud si myslíte, že jste si UT prošli ledasčím, zkuste cross fit. Dokonce i veteráni cross fitu stále nacházejí nové a nové kombinace tréninků. Pokud se vyznáte v kombinatorika, určitě nám dáte za pravdu. Ba co víc, rozvíjet můžete všestrannost, případně se zaměřit na specifickou partii nebo skill, který chcete zlepšit a drtit pouze to.

Vzpírání, gymnastika, vytrvalost, kalistetika, plavání, sprinty, seznam je opravdu dlouhý. Takzvané plateau (plató nebo úroveň, za kterou se už nepozvednete) lze dosáhnout jen velmi obtížně.

#6 Slabiny jen tak neschováte

Každý sportovec na světě má nějakou slabinu. Slabé stránky se dají schovat velmi jednoduše. Stačí je neukázat v posilky tím, že se tímto cvikem a aktivitám vyhnete. Toto v cross FITE není možné a časem se z vás stane univerzál, který je alespoň průměrný v každé disciplíně. Nic nezůstane zanedbané.

#7 Cvičí ho i ženy (a hezcí lidé)

Zvláštní vidět tento bod mezi benefity cross fitu. Ale vážně, pokud ho mohou cvičit ženy, které mají zpravidla (alespoň po čase) krásná těla, proč ne i vy.

Budete překvapeni, ale účastníci cross fit tréninků jsou často vyvážení s minimálně polovinou žen. Pokud půjdete někdy podívat na cross fit soutěže uvidíte, že se tam pohybují (pouze) hezcí lidé. Berte to z nadhledem, ale něco na tom bude.