17. 4. 2024

TOP 5 zlých mužů světového fotbalu

Zdroj: reprofoto Dailymail

Na hřišti jsou pro svůj tým často téměř nepostradatelní, jejich fotbalové umění obdivuje celý svět, ale jejich hvězdné kariéry mají také svou stinnou stránku. Řeč je o zlých mužích světového fotbalu, kteří u řady fanoušků vyvolávají svým chováním na hřišti značnou kontroverzi.

5. místo – Zlatan Ibrahimovič 🇸🇪

Švédský obr poutá pozornost kam se hne. Doma je tak populární, že by mohl i kandidovat na prezidenta a jistě by nebyl bez šance. Dlouhán s čichem na góly je typem dost podobný našemu Janu Kollerovi s jedním velkým rozdílem. Jeho ego je stonásobně vyšší. Sportovní média nezřídka kdy plní jeho velkohubá prohlášení a na hřišti to není jiné. Občas Zlatanovi přepne, a to se pak dějí věci. Tu chytne soupeře pod krkem nebo mu uštědří facku či pohlavek. Neváhá se ani vulgárně pustit do rozhodčích či vlastních trenérů. Je to zkrátka svéráz.

4. místo – Luis Suaréz 🇺🇾

O uruguayském útočníkovi by se optikou loňských let dalo hovořit jako o napraveném hříšníkovi. Minimálně ve svém barcelonském angažmá zatím seká krom gólu i latinu. Do fotbalových kronik se nezapíše pouze jako fenomenální snajpr, ale také jako „upír“.

Upíří pověst se s ním táhne už z působení v Holandsku, kde se ještě v dresu Ajaxu zakousl do protihráče poprvé. Vyfasoval vyšší trest a obecně se mělo za to, že šlo o ojedinělý případ. Jenže o pár let později v Anglii, kde řádil v dresu Reds, se „upíří muž“ Suaréz zahryzl podruhé, tentokrát do ramene slavného stopera Chelsea Branislava Ivanoviče.

Reprofoto: thepinterest.eu

Vrchol jeho „upíří kariéry“ pak přišel na sledovaném MS 2014 v Brazílii, kde v rozhodujícím zápase o postup ze skupiny pokousal před zraky celého světa Itala Chielliniho. FIFA zuřila a Suaréz dostal nejvyšší trest v historii světových šampionátů. Krom tučné pokuty nesměl 4 měsíce hrát žádné soutěžní utkání. Právě v tomto období ho koupila slavná Barcelona, která svého upíra drží zatím na řetězu.

3.místo – Pepe 🇵🇹

Deset let byl srdcem i duší Realu Madrid, kde tvrdil muziku ze zadních řad. Nesmlouvavý stoper proslul mimo svou pověstnou tvrdost také určitou mírou zákeřnosti a agresivity. Vlivný web Inside Wordl Soccer ho zařadil na druhé místo nečistě hrajících fotbalistů.

Portugalský tvrďák s horkou jižanskou krví se snadno nechá vyprovokovat a často se sám uchýlí k nefér praktikám, jako například když se při slavném El Clásicu prošel po ruce Lionela Messiho. Mimo sérii brutálních zákroků, za které často fasuje rovnou červený kartón, se nezřídka kdy pokouší ošálit rozhodčího okatým simulováním.

Pepe rozhodně nepatří mezi stopery, proti kterým je radost nastupovat a své o tom ví zvláštně ofenzivní hvězdy konkurenční Barcelony. Více se však Pepeho bát nemusí, jelikož ten na stará kolena zakotvil v domovském FC Porto, kde se třeba ke konci kariéry zklidní.

2.místo – Diego Costa 🇪🇸

Španělský bombér má nejspíš ještě pár let hvězdné kariéry před sebou, přesto už nyní je jistě, že se bude – krom jeho gólů – vzpomínat také na jeho zákeřnost. Za své špinavé zákroky si svého času vysloužil pověst nejnenáviděnějšího muže anglické Premier League. Tu prošlápl kotník bezmocně sedícímu za postraní čarou Emre Canovi, jindy zase udeřil stopera Arsenalu rukou do tváře. Ostré lokty ve vzdušných soubojích jsou normou.

Podle všeho je původem Costova tvrdého až zákeřného herního stylu jeho fotbalové mládí, jelikož nevyrůstal ve fotbalových akademiích, ale až do svých 16 let hrál fotbal na betonových ulicích brazilského Lagarta, kde mezi kluky holt platila jiná pravidla a ostré lokty,strkanice a nadávky byly denní chléb těchto pouličních fotbálků. Diego Costa svůj herní styl navzdory veškeré kritice asi nikdy nezmění.

Památné Costovo řádění proti Gunners. Reprofoto: Daily Express

1.místo – Sergio Ramos 🇪🇸

„Kontroverzní zákrok Sergia Ramose,“ bývá jedna z nejčastějších formulací zahraničních sportovních médií. Nenáviděný i milovaný kapitán Realu Madrid je nepochybně jedním z nejlepších stoperů světa, ne-li tím vůbec nejlepším. Ve své bohaté kariéře už vyhrál úplně všechno od Ligy mistrů, mistrovství Evropy až po mistrovství světa.

Podobně dlouhý výčet jako jeho úspěchů je výčet jeho špinavých zákroků a zákeřných situací. Stopu zanechal i u nás v Česku, když v duelu Ligy mistrů zlomil nos plzeňskému Havlovi. Daleko více se ale ten rok ve světě namluvilo o jeho sporném zákroku z finálového boje o ušatý pohár, kterým vyřadil ze hry největší zbraň Liverpoolu, tedy střelce Mo Salaha.

Sergio Ramos stáhl ve finále Ligy mistrů k zemi Mo Salaha, který následně musel kvůli zranění ramene střídat.

Kompletní výpis jeho špinavých zákroků by vydal na román, ostatně Ramos je také muž červených karet, neboť jen málokterý fotbalista se může v La Lize „pyšnit“ podobnou sbírkou. Ano, Ramos je tvrdý stoper a občas to přežene, ale proč je na vrcholku hyerarchie zlých mužů světového fotbalu? Ramos je totiž také zdařilý divadelník. Nejednou se mu simulováním podařilo ošálit sudího.

Vrcholem jeho herecké kariéry bylo pro zatím bezesporu finále Ligy mistrů v roce 2017, kdy se teatrálně válel po trávníku jako podťatý po zcela banálním kontaktu. Rozhodčí na jeho představení slyšel a nebohého Cuadrada z Juventusu vyloučil. Svět se nad Rámosovým ubohým divadlem bavil, ten to však měl na háku a vesele křepčil s trofejí.