26. 4. 2024

TOP 10 senzačních výsledků na hokejovém MS

Proč je sport tak krásný? Protože David tu může skolit Goliáše. Trpaslík si vyšlápnout na obra, outsider překvapit favorita. Stejně, jako se tomu už mnohokrát stalo na hokejových šampionátech. Pojďme se podívat na deset takových zápasů.

10.místo: Lotyšsko🆚Kanada 3:3, skupina 1997

Lotyšsko se na MS představilo po dlouhých osmapadesáti letech. V dnešní době jsou ve skupině B, ale ke konci devadesátých let si jejich místo zasloužili. Hráli opravdu hezký hokej. V zápase proti Kanadě šli do třetí třetiny dokonce za stavu 3:1. Kanaděné nakonec dokázali srovnat.

9.místo: USA🆚Rakousko 0:3, skupina 2001

Rakušani po čtyřiapadesáti letech porazili USA ve skupinové části. Bylo to neuvěřitelné, stačila poslední třetina, ve které naši jižní sousedi nasázeli všechny tři góly. Nakonec to bylo po hříchu jejich jediná výhra ve skupině, Rakousko skončilo poslední a sestoupilo.

8.místo: Česko🆚Slovensko 1:3, semifinále 2012

Mezi českými fanoušky kolovali před zápasem vtipy typu, že semifinálové derby se Slováky bude jen tréninková jednotka na finále. Jenže podceňovaný slovenský tým dokázal českou vítěznou mašinu senzačně zastavit a po 10 letech se opět probil do finále.

7.místo: Rusko🆚Švýcarsko 2:4, čtvrtfinále 1998

Švýcarsko mělo poprvé v historii tu čest hostit mistrovský turnaj. Domácí se pomyslného vrcholu dočkali už ve čtvrtfinále, kdy přehráli favority z Ruska. V konečném měření pak obsadili konečné 4.místo, což však byl pro tým Helvétského kříže úspěch.

6.místo: Finsko🆚Francie 1:5, skupina 2017

Francie poprvé porazila Finsko na mistrovství světa. Zápas ve kterém mělo navrch Finsko v poměru střel. Bohužel důvod jejich prohry byl jasný. Přes dvacet trestných minut, které si hráči ze země tisíce jezer proseděli na lavičce a jejich hrozná defenziva při přesilovkách. Historická výhra pro zemi galského kohouta.

5.místo: Kanada🆚Slovensko 3:4, čtvrtfinále 2012

Dramatický souboj se senzačním koncem. Svěřenci českého trenéra Vladimíra Vůjtka šokovali velkého favorita a vyřadili ho z turnaje, přitom ještě 6 minut před koncem prohrávali. Ošklivý faul kanadského kapitána Getzlafa pak minutu před koncem potrestal Handzuš a senzace byla na světě.

4.místo: Rusko🆚Česko 1:2, finále 2010

Rudá mašina byla blízko zlatému hattricku. Jeden turnaj je dělil od třech jdoucích titulů mistra světa. Přesto bylo poraženo po sérii sedmadvaceti výher velkým outsiderem, kterým tehdy český výběr byl. Češi jsou vůbec strážci zlatého hattricku. Zasahovat museli po kanadským triumfech 2003 a 200 i ve finále ve Vídni 2005.

3.místo: Rusko🆚Francie 1:2, skupina 2013

V duelu obra s trpaslíkem sice Rusové vedli, ale Francie dokázala ve druhé třetině výsledek otočit a odolala i drtivému závěrečnému tlaku. Francouzi tak přerušili sérii 13 výher Rusů na světových šampionátech, postarali se o jednu z nejpřekvapivějších výher v dějinách MS a místo o záchranu nakonec hráli čtvrtfinále.

2.místo: USA🆚Slovensko 1:4, čtvrtfinále 2000

Ledový palác v Petrohradu byl svědkem zrodu budoucí zlaté generace Slováků. Dnes známá hokejová jména jako Chára, Šatan, Lašák nebo Hlinka teprve měli světu ukázat novou tvář slovenského hokeje. Američané, jako stříbrní medailisté z nedávných OH, zakusili dravost slovenských es jako jedni z prvních. Rozjeté Slováky dokázali zastavit ve federálním derby ve finále až Češi.

1.místo: Kanada🆚Švýcarsko, semifinále 2018

Co na tom, že Kanada Švýcary přestřílela poměrem 45:17. Švýcarský outsider zahrál v boji o finále takticky chytře, velmi efektivně a po Finsku skolil dalšího obra. Sen o historickém zlatu se rytířům Helvétského kříže rozplynul až ve finále, kde stejně jako v roce 2013 nestačili na Švédy.