28. 3. 2024

TOP 10 nejvyšších výher v Lize mistrů

Podívejte se na žebříček těch největších nakládaček v hlavní soutěži Ligy mistrů od začátku její moderní éry. Pamatujete některou?

#1 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Liverpool🆚Besiktas Instanbul 🇹🇷 8:0, 🗓2007

Fotbalisté anglického Liverpoolu vstupovali do utkání proti tureckému Besiktasi s nožem na krku. Jedině domácí výhra totiž mohla finalisty posledního ročníku nejprestižnější evropské klubové soutěže udržet v boji o postup mezi nejlepších šestnáct celků.

Svěřenci španělského trenéra Rafaela Beníteze se k této výzvě postavili čelem a tureckého mistra doslova rozmašírovali. Peter Crouch, Ryan Babel, Benajun nebo kapitán Gerrard. Ti všichni si otevřeli tučný střelecký účet.

#2 🇪🇸 Real Madrid🆚Malmö FF 🇸🇪 8:0, 🗓2015

Upřímně? Proti španělskému obhájci trofeje švédský fotbalový trpaslík výprask tak trochu čekal. O to víc, když se hrála na San Bernabeu. Otázka byla o kolik: O tři, čtyři nebo snad pět gólů? Ani jedno. Správná odpověď byla 8! Řádil hlavně Cristiano Ronaldo, který nebohým seveřanům vstřelil čtyři fíky, kanonýr Benzema Hattrick a premiérový gól v LM dal Mateo Kovačič.

#3 🇮🇹 Juventus Turín🆚Olympiacos 🇬🇷 7:0, 🗓2003

Na tenhle výlet na sever Itálie nevzpomínají tehdejší hráči ani fanoušci řeckého Olympiacosu rádi. Brzké dva góly francouzského šutéra Davida Trezegueta a Micolliho vyřadili Olympiacos ze hry o body a způsobily značnou ztrátu motivace do zbytku zápasu. Italský mistr trestal dalšími čtyřmi přesnými zásahy.

#4 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Arsenal🆚Slavia Praha 🇨🇿 7:0, 2007

Tehdejší kouč Pražanů Karel Jarolím už dnes asi ví, že poslat na Emirates Stadium ofenzivní sestavu nebyl nejšťastnější tah. Domácí trestali každé zaváhání a do půle bylo hotovo.

Hrát otevřenou partii s Arsenalem se českému outsiederovi hrubě nevyplatilo a odjel s tehdy rekordním výpraskem. I přes vysokou porážku však fanoušci Slavie dopřáli svým hráčům tradiční děkovačku. Tohle gesto obletělo svět.

#5 🇸🇰 Žilina🆚Olympique Marseille 🇫🇷 0:7, 🗓2010

Nejvyšší prohru na domácím stadionu v rámci základní fáze Ligy mistrů utrpěla slovenská Žilina pod taktovkou českého kouče Pavla Hapala.
Hattrickem do sítě slovenského týmu se blýkl Gignac, dvakrát se radoval z gólu Lucho González a výhru francouzského celku ještě zvýraznili Heinze a Remy. Žilina už v poločase prohrávala 0:4.

#6 🇪🇸 Valencia🆚Genk 🇧🇪 7:0, 🗓2011

V suchém triku zvládli zesměšnit belgického soka hráči Valencie na podzim 2011. Ve vyrovnané skupině s Chelsea a Leverkusenem se vysokou domácí výhrou vyšvihli do čela skupiny. Zářil hlavně střelec Roberto Soldado, který zaznamenl v první půli hattrick.

#7 🇩🇪 Bayern Mnichov🆚FC Basel 🇨🇭 7:0, 🗓2012

V úvodním osmifinále Ligy mistrů Bayern překvapivě padl ve švýcarské Basileji 0:1. Doma však překvapení nedopustil a hosty poslal domů s nevídanou nadílkou. Hned 4 branky si připsal domácí kanonýr Mario Goméz.

#8 🇧🇾 Bate Borisov🆚Šachtar Donětsk 🇺🇦 0:7, 🗓2014

Ukrajinský šampion sice přijížděl do Běloruska jako favorit, ovšem to co se v Borisově toho večera událo nečekal ani ten nejoptimističtější fanoušek Šachtaru.

Když vedl Šachtar v 27. minutě zápasu 1:0, ještě nic nenasvědčovalo takovému vstupu do historie. Pěti brankami v závěrečných osmnácti minutách úvodního dějství se celek z Doněcku stal prvním týmem v historii Ligy mistrů, který vstřelil šest branek za první poločas a také Luiz Adriano jako první fotbalista dokázal za toto herní období skórovat čtyřikrát.

#9 🇩🇪 Bayern Mnichov🆚Šachtar Donětsk 🇺🇦 7:0, 🗓2015

Osmifinále Ligy mistrů, první zápas na Ukrajině skončil bez branek, ovšem doma v Mnichově nenechal Bayern nic náhodě. O krutém osudu utkání rozhodla už třetí minuta, když Kučerov v šestnáctce fauloval Götzeho a dostal nejrychlejší červenou kartu v historii Ligy mistrů. Oslabenou obranu Šachtaru dokázali Němci ve zbytku utkání dokonale rozebrat.

#10 🇪🇸 FC Barcelona🆚Celtic Glasgow 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿 7:0, 🗓2016

Že se na Nou Camp nejezdí pro body tuší každý menší tým.
Úlohu otloukánka zastal skotský Celtic, který si z Camp Nou odváží krutý sedmigólový debakl, o nějž se jako obvykle postaralo především trio Messi – Neymar – Suárez, jež jednou trefou doplnil Andrés Iniesta.

Zvláště Neymarova skvostná bilance jednoho gólu a čtyř asistencí vstoupila do historie, neboť tímto statistickým přínosem se ještě žádný hráč v historii Ligy mistrů neprezentoval.