23. 7. 2024

Martin Ödegaard: Královskou prověrku v Realu Sociedad zvládá skvěle

Žádná jízda výtahem místo schodů, jak se předvídalo. Nulová protekce, o které se mluvilo. Norský talent. který teprve v 16 letech podepsal v Realu Madrid pochopil, že bez tvrdé dřiny bude jen věčný talent a skvělými výkony v dresu Realu Sociedad si podmaňuje španělskou La Ligu. Stáhne si ho Real v létě?

„Ödegaard? Toho jsem do Realu vůbec nechtěl. Koupil ho prezident a ještě nařídil, aby hrál první tři zápasy. Normální marketingový tah,“ rýpl si bývalý kouč Realu Carlo Ancelotti v jedné z kapitol svých memoárů do tehdy šestnáctileté posily.

I fotbalová veřejnost tehdy pochybovala, jak mladý klučina zapadne do projektu Galácticos. Kolik podobných talentů už takhle velký tlak na startu své slibně se rozvíjející kariéry neustálo?

Začátky byly těžké, na první tým výkonnostně neměl, v rezervě to taky sláva nebyla. Během vandrování v Nizozemsku však dospěl a v Madridu se rozhodli, že ho chtějí mít více na očích. V dresu Realu Sociedad září a dle bodového indexu patří k nejlepším hráčům španělské La Ligy.

Pro návrat do Realu Madrid dělá vše. V San Sebástianu se stal miláčkem tribun, ovace sklidil i během vzájemného utkání na San Bernabeu od tamního obecenstva.

Martin ve Španělsku skutečně dospěl. Narostly mu svaly, vyrostl, zrychlil a v zápasech je daleko pracovitější aniž by ubral na kreativitě. „Nebojte se, moc dobře si ho všímám,“ mrkl na novináře Zinedine Zidan, kouč Realu Madrid.

Realu se bude v dalších letech jistě hodit. Hvězdní záložníci Modrič a Kroos stárnou a už nehrají v takové formě jako ve zlaté éře, kdy pro Real vyhráli 3x v řadě Ligu mistrů. Data Whoscored dokonce říkají, že Ödegaard je na své pozici krativního tvůrce hry letos lepší, než držitel Zlatého míče za rok 2018 Luka Modrič.

Jestliže na začátku celé ságy byl talentovaný Nor pro šéfy Realu pouze marketingovou hračkou, v jejím dalším díle si vynutil jejich pozornost a dost možná v ne až tak daleké budoucnosti jim bude vyhrávat trofeje.