28. 5. 2024

Proč je na tom Newcastle United mizerně tak dlouho?

Klubovou historii má bohatou, město fotbalem žije, fanoušci zůstávají věrní, ovšem už druhá generaci neví, jak chutná úspěch. Řeč je o anglickém týmu Newcastle United, který poslední trofej vyhrál těsně předtím, než člověk poprvé přistál na měsíci. Tak dlouho se čeká na jakoukoliv trofej…

Psal se rok 1998 a hráči Newcastlu United se právě vraceli z nevydařeného finále FA Cupu, ve kterém ve Wembley podlehli Arsenalu 2:0. Přesto je přišlo uvítat na 250 tisíc příznivců.

„Bylo nám opravdu trapně,“ vzpomíná bývalý obránce Steve Howey. „Finále jsme prohráli, takže jsme fanouškům neměli co ukázat.“ Bohužel, stejný scénář se opakoval o rok později, kde „Straky“ nestačily na Manchester United. Klub stále hladoví po úspěchu. Jakémkoliv.

Je to 65 let od posledního triumfu v FA Cupu a 93 let od posledního titulu v Premier League. Od té doby Newcastle vyhrál jen jednu méně významnou, dnes již neexistující mezinárodní soutěž Veletržní pohár v roce 1969.

Že by s mohlo blýskat na lepší časy se zdálo na konci 90.let minulého století, kdy za klub pálil fenomenální Alan Shearer a zkušení lodivodi Kevin Keegan, Kenny Dalglish a Ruud Gullit dokázali s klubem hrát o čelo soutěže. Ještě v roce 2003 se Newcastle kvalifikoval do Ligy mistrů. Pak už nic. Co se stalo?

V roce 2007 klub koupil obchodník a miliardář Mike Ashley, a to byl začátek úpadku do letargie, ve které se slavný klub zmítá dodnes. Newcastle dokonce dvakrát z Premier League spadnul. Klub doplácí na nedostatek významných investic majitele. Jako by to vypadalo, že klubové motto zní: Hrát Premier League! Nic víc!

Nikdo v Newcastu nečeká, že by se jejich klub mohl prát o titul v Premier League, ale lační po pohárové trofeji. FA Cup nebo League Cup, to jsou možnosti, jak dát klubu ochutnat pocit vítězství. Jenže klubové vedení nepřikládá pohárovým soutěžím žádnou váhu. Každoroční cíl je pouze co nejrychlejší záchrana v Premier League.

Fanoušky už opakování historie začalo unavovat. V dříve energickém fotbalovém městě se to projevuje pomalu, ale přeci. V 90. letech měli skvělý tým, který na trofej nedosáhl, ale bojoval o ně. Dnes tomu tak není. Ty dny jsou pryč. Fanoušci místo po trofeji touží po odchodu vlastníka Mika Ashleyho. V nedávné minulosti to už několikrát vypadalo, že by klub mohl chtít prodat, ovšem vždy z toho sešlo.

Dokud Ashley klub neprodá, nejspíše se nic nezmění. Pro Newcastle by bylo skvělé něco vyhrát. Klub by to oživilo. Fanoušky možná taky, leč vůle z vyšších pater tam není. Zdi, kde viseli poslední černobílé fotky klubových úspěchy, už v hospodě Strawberry Pub u St James Parku vybledly. Šance, že se na zdech objeví aktualizovaná a barevná fotka kapitána Newcastlu zvedající trofej je v tuto chvíli malá.