23. 7. 2024

Mino Raiola: Šéf šéfů aneb capo di tutti capi

Mino Raiola se pohodlně zabydlel v kategorii „fotbalový kmotr“. Agent tvrdého ražení, vždy svůj a mimo normu, s temným kouzlem, fascinujícím jako prsten noci. Kvůli Pogbovi setřel Red Devils, tahal za nitky u Haalanda, Zlatana, De Ligta, Lukaka či Xaviho Simonse. Kdo je tedy padrone? On!

„Pogbův problém je Manchester United,“ vypálil Raiola. „Klub je mimo realitu a bez plánu. Nikoho bych tam už nepřivedl. Zničili by i Maradonu, Pelého a Maldiniho. Paul potřebuje víc. Tým jako Juventus, profíky, kteří vědí, co dělají.“

Minovi se nelíbí ani lékařská péče, jaké se Francouzovi dostává. Od léta odehrál jen sedm zápasů. Sotva se zotavil z jedné operace kotníku, musel na další. Red Devils se ohradili, docela ostře. Ole Gunnar Solskjaer, jindy klidný, držel Pogbu v zubech. „Ať se tvůj agent omluví!“

A Raiola skutečně uvedl: „Volil jsem trochu silná slova. Můj vztah k United je dobrý a čestný. S Olem jsem nemluvil, ale slyšel jsem, že je to fantastický chlap.“ Pak dostal otázka, zda dojedná Paulovi novou ďábelskou smlouvu? „Mým úkolem je poslouchat,“ odpověděl Mino.

V překladu: Pogba chce do Realu. Udělám pro to možné i nemožné. Provizi si ohlídám.

Na hraně byla kauza Xaviho Simonse. Vlasy jako Valderrama, na tváři dětský úsměv. Nohy ze zlata, halava nahoře, kapitánská páska. V kapse smlouva s Nike, na Instagramu přes 2 miliony fanoušků. Barcelonský poklad. Bývalý. Zběhl k PSG.

Může za to Raiola. Pro Xaviho chtěl profi kontrakt. To se ale neslučovalo s filozofií Barcelony. „Simons musí počkat. Je mu šestnáct. Nemůže vydělávat jako hráči v áčku,“ reagovali v klubu. Tak fajn, na to Mino. A dohodl královské podmínky v Paříži.

Nizozemec – jako 16letý bez smlouvy – prchl zadarmo. Jak dlouho si ho Blaugranas piplali? Devět let. To je prostě Raiola. V Ajaxu byl na černé listině, Alex Ferguson ho nenávidí, Pep Guardiola jím pohrdá, neapolský boss Laurentiis ho přirovnal k ostnatému drátu mezi hýžděmi.

Raiola nemá moc přátel. Kromě svých hráčů, ti ho milují. Jsou pro něj rodina, tvrdě hájí jejich zájmy a dokáže jim vyjednat nejlepší smlouvy. Funguje jako jejich přítel a důvěrník. Když Mario Balotellimu hořel dům, zavolal nejdříve Minovi.

Raiola se narodil v Itálii, jako kluk následoval rodiče do Nizozemska. Pomáhal v rodinné restauraci. Myl nádobí, roznášel pizzu a nakonec se staral o účty a provozní věci. Umí totiž asi sedm světových jazyků. Nedokončil studium práv a dráhu agenta nastartoval zkraje 90. let, kdy dojednal přestup Bryana Roye z Ajaxu do Foggie.

Na jihu Itálie se seznámil s trenérem Zdeňkem Zemanem. Přes něj se dostal k Pavlu Nedvědovi, kterému pomohl do Lazia. Bývalý český kapitán a vítěz Zlatého míče za rok 2003 byl Raiolovou první opravdovou hvězdou.

Další se stal Zlatan Ibrahimovič. Raiola je tvrdý vyjednavač a neúprosný je i k hráčům, cíti-li, že fotbalu nevěnují vše. Zlatana před lety donutil prodat luxusní sporťáky a drahé hodinky. Na schůzce mu ukázal statistiky, dle kterých mladý Švéd zaostával za elitou. Ibra opravdu poslechl.

Minovi věří nejlepší hráči. Sjednává nejzajímavější přestupy. Jak to dokázal? Udělá vám nabídku, kterou nebudete moci odmítnout.