16. 4. 2024

TOP 10 největších legend Pittsburghu Penguins

Pittsburgh Penguins patří dlouhodobě mezi nejpopulárnější kluby ve světě hokeje. Tučňáci se prezentují ofenzivním hokejem a jsou úspěšní. Podívali jsme se na seznam největších legend Pittsburghu.

10.místo: Paul Coffey 🇨🇦

Představitel staré hokejové školy, nesmírně ofenzivní obránce – Paul Coffey. Proslavil se především v 80. letech 20.století, kdy byl hvězdou dynastie Edmontonu Oilers, ale později hrál důležitou roli po boku Maria Lemieuxe, který se snažil udělat z Pittsburghu Penguins tým, který bojuje o Stanley Cup. Jako obránce s Coffeyho dvakrát v týmu Tučňáků podařilo pokořit stobodovou hranici.

9.místo: Tom Barrasso 🇺🇸

Vedle Mario Lemieux to byl právě Tom Barrasso, kdo byl velmi důležitý během toho, kdy Pittsburgh vyhrál dva Stanley Cupy za sebou. V sezóně 1991/1992 Barrasso vyhrál 11 zápasů play-off za sebou, když během cesty Tučňáků za titulem padli i Boston Bruins a Chicago Blackhawks. Jeho vliv na hru Pens byl nesporný.

8.místo: Evgeni Malkin 🇷🇺

Žijící a stále hrající legenda Pittsburghu Penguins. Evgeni Malkin byl prvním hráčem z Ruska, kterému se podařilo vyhrát Conn Smythe Trophy. V roce 2009, kdy Tučňáci vyhráli svůj třetí Stanley Cup v historii, Malkin nasbíral v play off neuvěřitelných 34 bodů. Tento urostlý Rus vyhrál i Art Ross Trophy a Hart Trophy, kromě toho i Calder Trophy. Spolu s Crosbym se stal symbolem posledních let Penguins.

7.místo: Jean Pronovost 🇨🇦

Jean Pronovost mezi lety 1973 až 1978 nastřílel průměrně 40 branek za sezónu, přičemž maximum, 52 přesných zásahů, zaúčtována v sezóně 1975/1976. Byl prvním hráčem v historii Pittsburghu Penguins, kterému se podařilo v jedné sezóně zlomit 50-gólovou hranici a také 100-bodovou hranici. Tento hráč zakončil kariéru se 603 body v 753 zápasů, což svědčí samo o sobě jako důkaz jeho mistrovství.

6.místo: Rick Kehoe 🇨🇦

Rick Kehoe je nejlepším střelcem historie Pittsburghu Penguins, který se nejmenuje Jaromír Jágr nebo Mario Lemieux. Během devíti ročníků v dresu Tučňáků se Kehoeovi podařilo dát minimálně 25 branek. V NHL odehrál celkem 11 sezón. Kehoe je dodnes považován za jednoho z nejlepších snajprů, jací kdy oblékali dres Pens.

5.místo: Kevin Stevens 🇺🇸

Kevin Stevens byl bez větší debaty nejlepším power-forwardovým, jaký kdy v historii oblékal dres Pittsburghu Penguins. V klubu odehrál pouze pět plných sezón, ale třeba říci, že to byly pro něj nesmírně produktivní ročníky. Když měl Lemieux zdravotní problémy, důvěra byla hlavně v Stevens. Zaznamenal dvě 50-gólové sezóny a nebál se shodit i rukavice, když to bylo nutné.

4.místo: Ron Francis 🇨🇦

Ron Francis je hokejová ikona. Dodnes je považován za jednoho z nejpodceňovanějších hráčů historie NHL, ale třeba napsat, že během kariéry nasbíral neuvěřitelných 1798 kanadských bodů. Když byl v 90. letech vyměněn do Pittsburghu, začal na ledě předvádět přímo magii. Stal se jedním z lídrů úspěšného týmu Tučňáků z 90.let.

3.místo: Jaromír Jágr

Jaromír Jágr skóroval v nováčkovské sezoně za Pittsburghu 27 branek a rychle naznačil, že má nesmírný talent. Český útočník si hokej v baště železářství užíval, příznivci si ho velmi rychle oblíbili. Když hrál první rok v NHL, získal s Pittsburghem Stanley Cup a následně nedal v jednom ročníku nikdy méně než 30 přesných zásahů. Vliv Jágra na Tučňáků byl větší, než by si někdo mohl myslet. Pro tuto organizaci udělal málokdo více.

2.místo: Sidney Crosby 🇨🇦

Sidney Crosby je legendou Pittsburghu Penguins a je dost možné, že když skončí aktivní kariéru, tak v tomto žebříčku ještě poskočí. Klub přivedl jako lídr k Stanley Cupem v letech 2009, 2016 i 2017. Kapitán, kanadský hokejový miláček a hráč s neuvěřitelným myšlením. Když byl mladší, vyčítali mu, že se často stěžuje, ba až vyplakávať, ale s přibývajícím věkem zapracoval i na tomto herním aspektu. Crosby je ikonou.

1.místo: Mario Lemieux 🇨🇦

Čekali jste zde jiné jméno? Le Magnifique je nejen nejlepším hráčem historie Pittsburghu Penguins, ale také jedním z nejlepších hokejistů celé historie NHL. Lemieux držel rok s legendárním Waynem Gretzkym, ke konci kariéry The Great One ho dokonce dokázal i porážet. Alespoň občas. Lemieux, pozdější majitel Pens, nasbíral v 915 zápasech NHL 690 gólů a přidal k nim 1033 asistencí. K tomuto doslova není co dodat.