17. 6. 2024

TOP 10 největších legend Manchesteru United

Dnes jsme se rozhodli zaměřit na legendy nejúspěšnějšího anglického klubu, dvacetinásobného mistra Anglie Manchesteru United. Jeho minulost neprofilovali jen hráči, ale také kluboví manažeři. Proto v našem výběru najdete hned dva. Nezapomněli jsme ani na osobnosti, jejichž život ovlivnila mnichovská tragédie.

10.místo: 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Duncan Edwards

Duncan Edwards byl svého času považován mnohými za nejlepšího hráče v Anglii, ne-li i na světě. Velmi perspektivní byl pro anglickou reprezentaci a už jako teenager zářil v dresu Manchesteru United. Den 21. únor 1958 byl však bohužel jeho posledním. Zemřel jen jako 21letý. Byl totiž jednou z obětí letecké tragédie Manchesteru United u Mnichova.

9.místo: 🇫🇷 Eric Cantona

Francouzský fotbalista proslul Kung-Fu kopem na fanouška, který ho urážel, ale slavný byl také díky svému fotbalovému umu. Výborná technika, fyzické pojetí hry a nesmírně vůdčí schopnosti. Cantona je skutečně ikonou Rudých Ďáblů, přestože v klubu strávil pouze 5 sezón. To není mnoho, ale bilance trofejí a jeho vliv na jejich zisk, byl obdivuhodný. S United totiž za 5 let vybojoval 4 tituly v Premier League, dva FA Cupy a 3 FA Community Schield. Za Red Devils odehrál 185 zápasů s výbornou bilancí 82 branek.

8.místo: 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 David Beckham

Stejně jako fotbalová média miloval Davida Beckhama i světový bulvár. Na jeho skvostnou kariéru se pod touto tíhou občas zapomíná. Technický záložník, který se proslavil svou precizností při přímých kopech a standardních situací, zanechal na Old Trafford nesmazatelný odkaz. Za deset let tu dobyl Ligu mistrů, Premier League i FA Cup. Na jeho góly se tu ještě dneska vzpomíná.

7.místo: 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Sir Bobby Charlton

Co znamená Bobby Charlton pro Manchester United? Abychom to vše jmenovali, museli bychom tomu věnovat zvláštní článek. Hrdina Anglie na MS 1966, člen zlaté generace Manchesteru United a fotbalista, který měl všechno. Charlton byl jedním z TOP hráčů své doby a to si uvědomuje každý, kdo kdy sledoval Ďáblův. O jeho kvalitách nepochybně mluví i to, že v roce 1968 získal Zlatý míč.

6.místo: 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 George Best

George Best měl už podle jména předurčeno, aby byl nejlepší. Nebýt jeho nevybíravého životního stylu, pravděpodobně by byl naživu déle, ale muž, který nosil během aktivní kariéry na sobě dres Manchesteru United s číslem sedm byl prostě výjimečný. Maradona good, Pele better, George Best. Mimochodem je jedním ze čtyř hráčů historie United, kteří získali prestižní Zlatý míč.

5.místo: 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Wayne Rooney

Jak by to bylo dělat žebříček o legendách Manchesteru United a nezařadit sem Waynea Rooneyho? Anglický top kanonýr o sobě tvrdí, že nikdy neměl přirozený talent na střílení gólů, ale díky houževnatosti a dřině se nakonec stal krátce před odchodem z tohoto klubu jeho historicky nejlepším střelcem. Zastavil se až na čísle 253, což je o 4 góly více, než nastřílel za Ďáblův legendární Bobby Charlton.

4.místo: 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Sir Matt Busby

Legendární Sir Matt Busby si byl při tom, když se Manchester United poprvé ve své historii stal nejlepším týmem v Evropě. Hráčů týmu, kterých tehdy trénoval, volali The Busby Babes. Měl styl a jasnou fotbalovou filozofii. Daleko dříve, než do klubu přišel Sir Alex Ferguson to byl právě on, kdo vtiskl Manchesteru pečeť úspěšného celku. Dokonce výrazně přispěl k tomu, že Manchester United si osvojil přezdívku Rudí Ďáblové.

Patřil také mezi lidi, kteří přežili leteckou tragédii Manchesteru United u Mnichova a přestože dva měsíce bojoval o život v nemocnici a dostal od kněze svaté pomazání, zotavil se a přispěl obrovskou měrou k obnově tragédií psychicky zdecimovaného mužstva.

3.místo: 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Paul Scholes

Ryšavý záložník spojil celou svou fotbalovou kariéru s Manchesterem United. Na Old Trafford přišel jako žáček a o více než 20 letech odešel jako uznávaná klubová legenda. Jedenáctkrát dobyl s Rudými Ďábly Premier League, dvakrát slavnou Ligu mistrů. Odešel po vítězné sezoně 2013 společně s managerem Fergusonem.

2.místo: 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 Ryan Giggs

Ryan Giggs si získal srdce příznivců Manchesteru United v roce 1999, kdy roztrhal v FA Cupu Arsenal, ale faktem je, že se mu dařilo prakticky proti každému soupeři. Sympatický Velšan byl ke každému otevřený, také technicky zdatný a nebál se náročné a poctivé práce. Do klubu se po kariéře vrátil i jako dočasný manažer. Vzhledem k nesmírně kvalitním službám, které pro klub odvedl je dodnes považován za jednu z největších legend MU, ne-li vůbec za tu největší. Giggs je zároveň s 963 starty rekordmanem United pokud jde o počet odehraných zápasů v barvách Red Devils.

1.místo: 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿 Sir Alex Ferguson

Ne jako hráč, ale jako trenér se Sir Alex Ferguson proslavil v Manchesteru United. Z Red Devils udělal dlouhodobě jeden z nejlepších celků na světě, získal všechny trofeje, které získat mohl a vychoval řadu talentovaných hráčů. Když ukončoval kariéru na lavičce klubu z Old Traffordu odcházel z něj s bilancí 13 trofejí v Premier League, 2 vítězství v Lize mistrů, 5 FA Cupov a 6 ligových pohárů.

Nutno dodat, že za 1500 zápasů, které odkoučoval jako trenér Manchesteru United, v téměř 60% z nich vyhrál. Nebyl svatý, ale jak vidět, po jeho odchodu se United stále hledají a nastal u nich úpadek.