28. 11. 2023

TOP 10 největších legend FC Liverpool

Liverpool patří mezi nejslavnější kluby na světě a v průběhu let se na Anfield Road vystřídalo množství velkých fotbalových jmen. Vybrali jsme deset, které jsou považovány za největší legendy The Reds.

10.místo: Fernando Torres 🇪🇸

Tento výběr se pravděpodobně všem fanouškům Liverpoolu líbit nebude, protože Torresová kapitola v dresu The Reds skončila v lednu 2011 odchodem do konkurenční Chelsea. El Niňo se pro mnohé Červených stal zrádcem, ale předtím byl jejich miláčkem. V Liverpoolu odehrál 142 duelů, dal 81 branek a když byl v TOP formě, patřil mezi nejlepší hráče své generace.

9.místo: Steve McMahon 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Steve McMahon přišel do Liverpoolu v roce 1985, byl první posilou éry Kennyho Dalglishe v pozici hlavního kouče The Reds. Tento tvrdě hrající štítový záložník vyhrál s Liverpoolem třikrát ligu, dvakrát FA Cup a navždy se zapsal do myslí příznivců Červených. Legendární Bob Paisley o něm řekl, že když McMahon hraje dobře, hraje dobře celý LFC.

8.místo: Michael Owen 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Zázračný chlapec Michael Owen skóroval poprvé v liverpoolském dresu, když měl 17 let a 143 dní. Už v útlém věku dal jasně najevo, že je výjimečný, vždyť proto ho přezdívali Boy Wonder. Owen nakonec za LFC nastoupil n 297 utkání, ve kterých se mu podařilo soupeřových brankářů překonat celkem 158-krát. Z klubu odešel v roce 2004, kdy si ho vyhlédl Real Madrid.

7.místo: Steve Heighway 🇮🇪

Tento rychlý Ir přišel do Liverpoolu v roce 1970, tehdy ho znal málokdo, měl pouze 22 let. Heighwayovi se podařilo dát v dresu The Reds 75 gólů, ale mnohem více proslavil tím, že skoro vždy, když šel do skluzu, což je obvykle riskantní, se nemýlil a míč sebral soupeři čistě. V prvním týmu Liverpoolu odehrál 475 utkání.

6.místo: Ian Callaghan 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Rekordních 867 zápasů, tolik odehrál Ian Callaghan za Liverpool FC. Na Anfield Road se stal legendou, vzpomíná se na něj dodnes. Tento záložník byl jediným hráčem LFC, který zůstal v kádru poté, co v roce 1962 celek postoupil z druhé divize do první. First Division vyhrál ve své kariéře pětkrát, evropský pohár dvakrát a stejně dvakrát i FA Cup.

5.místo: Alan Hansen 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Když se řekne Alan Hansen, fanouškům Liverpoolu vytane na mysl slovo dominance. Faktem je, že Hansen hrál za Liverpool téměř 15 let a zanechal obrovskou stopu. S LFC dokráčel za mistrovským titulem osmkrát, dvakrát vyhrál FA Cup, čtyřikrát ligový pohár a třikrát byl přitom, když Liverpool ovládl evropský pohár. Byl důležitým členem liverpoolské defenzivní formace.

4.místo: John Barnes 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

John Barnes rovněž vyryl do liverpoolské historie hlubokou brázdu. Stal se prvním hráčem tmavé pleti, který oblékal dres celku z Anfield Road v době, kdy se hodně mluvilo o rasové nerovnosti. Ukázal cestu jiným. Vyznačoval se fyzickým pojetím hry. V klubu odehrál přibližně deset jednat a podařilo se mu dát 108 branek.

3.místo: Ian Rush 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Jeden z kvalitativně nejlepších hráčů na tomto seznamu. Neúnavný bojovník, dříč a člověk, který na sobě stále pracoval. Ano, řeč je o Ianovi Rush, velké legendě Liverpoolu FC. Měl mistrovské nastavení mysli a v 660 zápasech za LFC skóroval perfektních 346 branek. Mnoho hráčů jak on červený dres v historii neoblékali.

2.místo: Kenny Dalglish 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Gól ve finále evropského poháru v roce 1978 udělal z Kennyho Dalglishe pro Liverpool nesmrtelného chlapíka. Přesných zásahů dal v dresu LFC přesně 172, dokázal soupeřovy obrany svými myšlenkami trhat na marné kusy a byl členem úspěšné červené enklávy ze sedmdesátých let. Po konci hráčské kariéry se vrátil do klubu jako trenér.

1.místo: Steven Gerrard 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Jediný a jedinečný. Číslo osm. Odchovanec. Hrdina. Kapitán. Steven Gerrard je obrovskou liverpoolské ikonou a v okolí Anfield něj nedá nikdo dopustit. Klub dovedl k triumfu v Lize mistrů, dal více než 150 branek a v týmu odehrál 14 let. Gerrard je jen jeden a do jeho pozice pravděpodobně dlouho nikdo nedospěje.