30. 5. 2024

Hamza Choudhury: Tvrdý válečník s afrem děsí soupeře. Zklidní se?

Soupeřům jde na nervy, mluví o něm nervle, ne-li s odporem. Někteří, třeba Jürgen Klopp tvrdí, že má asi uatažené mozkové žaluzie. „Měl by se uklidnit.“ To je Hamza Choudhury. Mimo hřiště andělská povaha. Na trávníku netvor, ale taky čím dál zajímavější středopolař Leicestru City.

Má afro tak mohutné, že by v něm mohli hnízdit ohrožení ptáci. Hamzu prostě nepřehlédnete. Výrazné rysy má i jako fotbalista. Je mu 22 let a patří perlám, které se zatřpytily v akademii Leicestru City.

„Vyrostl jsem kousek od stadionu,“ vzpomíná místní rodák, syn přistěhovalců z Bangladeše. Bylo mu sedm, když poprvé oblékl liščí dres. Postupně šplhal po fotbalovém žebříčku k nejvyšším metám.

Pracovitý záložník, hrající obětavě a s vypětím všech sil. Středopolař tvrdší než diamant. „Žil jsem bez úlev, hraju bez úlev,“ řekl. „Nedaruji nic sobě ani jiným.“ Brandan Rodgers, kouč Leicestru, tvrdí, že Hamza je ten nejhodnější kluk. „Chápu ale, že soupeři to vidí jinak,“ dodává.

Na hřišti se totiž mění v postrach, běsnící živel. Je z něj téměř vlkodlak. Tři incidenty způsobily, že fanoušci z druhého tábora vysílali k Hamzovi nenávistné vibrace. Jaké?

V červnu 2019 – na evropském šampionátu do 21 let – skluzem odrovnal Jonathana Bambu. Francouzský útočník musel s kotníkem do nemocnice a na turnaji dohrál. „Cítím se hrozně, nechtěl jsem mu ublížit,“ kál se vyloučený Hamza.

Ke konci srpna – v Ligovém poháru s Newcastlem – Choudhury zase řádil. V boji o míč skosil Matta Ritchieho. Ten od té doby nehraje, poranil si vazy v kotníku a má za sebou dvě operace. Trenér Newcastlu zuřil. „Horor, skluz hrůzy!“

A do třetice – zkraje října vtrhl středopolař Lišek na trávník v 86. minutě proti Liverpoolu. O chvíli později sestřelil Mo Salaha, hvězdu Premier League první jakosti. Egyptská superstar odkulhala do šatny a pár týdnu marodila.

Německý kouč Reds, Jürgen Klopp, byl po zápase řádně nasupený. „Nemůžu se přenést přes Choudhuryho. Musí se konečně uklidnit. Nemůže jít takhle po hráči a dostat jen žlutou kartu. Měl být vyloučen, ihned!“

Na internetu se snesla mela. Záplava urážek, včetně těch rasistických a násilnických. Klub se musel obrátit na policii. Rodgers svého válečníka bránil: „Nedělejte z Hamzy vyvrhele. Hraje s úporností, někdy nesmlouvavou, ale bez záludností. Defenzivní štít jako on neuhne ani před secím strojem. Jsme v Anglii, tak ho vychovali.“

Choudhury, od té doby co sestřelil Salaha, poněkud ubral. Stále však rozděluje veřejnost. Fotbalově je však na vzestupu a začíná se řešit, zda mu Gareth Southagate nedá příležitost v reprezentaci. Jistě, jsou tu Jordan Henderson, Declan Rice nebo Eric Dier, ale Hamza nemusí být z dlouhodobého hlediska bez šance.

Jak řekl Rodgers: „Neexistuje tým, který by záložníka jeho typu neocenil. Je nebojácný, houževnatý a se srdcem na pravém místě. Má extra střelu z dálky a v odebírání míčů patří v Premier League k nejlepším.“ Teď jen, aby do budoucna už neodebíral i s nohama.