17. 6. 2024

Mohamed Salah: TOP 10 zajímavých faktů, které jste možná nevěděli

Mohamed Salah je největší hvězdou afrického fotbalu a patří mezi nejlepší útočníky současnosti. Jeho jméno je spojeno s Liverpoolem, ovšem populární Mo vstřelil svůj první gól v Premier League za jiný tým. Který? Tohle a více zajímavostí se dozvíte v článku.

#1 První smlouva

Svoji první profesionální smlouvu podepsal Salah ve 14 letech, konkrétně s egyptským klubem Al Mokawloon. Mírným problémem bylo tehdy dojíždění, pětkrát týdně musel jezdit čtyři a půl hodiny na tréninky nebo zápasy.

#2 Armáda

Než Mohamed Salah odešel do zahraničí, kde zakončil své studium, absolvoval povinnou vojenskou službu v Egyptě. Pravdou však je, že Liverpoolská hvězda nemusela strávit v armádě roky, protože se za něj promluvili vedoucí postavy fotbalového svazu, které v něm viděli příslib pro budoucnost stagnujícího národního mužstva.

#3 Švýcarsko

Salahova první evropská štace byla švýcarská Basilej, se kterou dobyl ligový titul v sezoně 2012/13.

#4 Chelsea a Mourinho

V lednu 2014 jej za 9 milionů eur koupila londýnská Chelsea. Londýnská štace však příliš úspěšná nebyla. U kormidla byl tehdy José Mourinho, který Salahovi nevěřil a nedával mu herní prostor.

Přesto právě v dresu Blues zaznamenal svůj první gólovou trefu v Premier League v londýnském derby s Arsenalem. V 71. minutě dával na konečných 6:0.

#5 Itálie

V Chelsea byl Salah nechtěný, a tak putoval po hostováních na jihu Evropy. V italské Serii A nejprve zazářil v dresu Fiorentiny, aby se pak jeho hvězda naplno rozsvítila v AS Řím. Odtud ho pak v roce 2017 koupil za 42 milionů eur Liverpool a dál to znáte.

#6 Čtyři střely, čtyři góly

Roku 2018 vsítil čtyři góly v zápase s Watfordem, na které mu stačily pouze čtyři střely. Poměru čtyři střely čtyři góly dosáhl naposledy roku 2009 Andrij Aršavin, v zápase Arsenalu s Liverpoolem.

#7 Zapříčinil pokles rasismu?

Rasismus a homofobie bohužel mají místo v naší společnosti i ve 21.století. Mohamed Salah je důkazem toho, že fotbal má na lidi větší vliv, než by se mohlo zdát. Vědci z Velké Británie zjistili, že po tom, co Egypťan začal hrát v Liverpoolu, v okolí tohoto města klesly rasistické útoky a projevy homofobie směrem k Muslimům.

#8 Fanoušek Di Capria

Mohamed je, stejně jako ostatní, jen člověk a také si rád ve volné chvíli podívá dobrý film. Salah je velkým fanouškem herce Leonarda Di Capria a také Khaleda El Nabawyho. S El Nabawi se prý dokonce vícekrát setkal a dokonce se s ním i vyfotil. Kromě filmů si Salah se svou rodinou rád podívá televizní pořady a nepohrdne ani tvorbou na YouTube.

#9 Náboženství

V životě liverpoolské hvězdy hraje velkou roli náboženství. Mohamed Salah pochází z Egypta, proto není překvapením, že svým náboženských je Muslim. Jeho dcera Mecca Mohammed dostala jméno po poutním místě Mekka, které leží v Saúdské Arábii. Později ale své ratolesti Momo změnil na Makkah. Důvodem byl fakt, že veřejnost jméno Mecca začalo spojovat se světoznámým kasinem Mecca Bingo.

#10 Oblíbené jídlo?

Jeho oblíbené jídlo je Kushari, což je klasické egyptské jídlo. Jedná se o směs těstovin, rýže, čočky a dalších potravin.