9. 6. 2023

TOP 10 největších legend Chelsea Londýn

Chelsea je často označována za klub bez historie. Tento článek možná změní váš názor. Modří sice v minulosti nevyhrávaly tolik trofejí jako je tomu dnes, ale hrálo za ně několik hráčů, kteří si zaslouží status legendy.

10.místo: Roberto Di Matteo 🇮🇹

Jako hráč odehrál Roberto Di Matteo v Chelsea šest let a klubu pomohl ke dvěma FA Cupem. Zajímavostí je, že v obou pohárových finále se postaral o vítězné góly právě on.

Tento Ital ale přepsal klubovou historii v roce 2012, kdy byl na Stamford Bridge dočasným trenérem. S odpisování The Blues dokráčal do finále Ligy mistrů a proti Bayernu Mnichov slavil úspěch. Modří jsou dodnes jediným londýnským týmem, který vyhrál Champions League.

9.místo: Petr Čech 🇨🇿

V Chelsea překonal, mimo spousty brankářských rekordů, také jedno velmi těžké zranění a sice zlomeninu lebky. Vrátil se zpět mezi tři tyče, a už za to by měl být obdivován. Český brankář se také stal jednou z legend Chelsea. Překonal několik rekordů, vyhrál všechny možné trofeje. Je určitě tím nejlepším brankářem v historii Blues.

8.místo: Ron Harris 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

V 60. a 70.letech minulého století byl právě Ron Harris hlavní tváří londýnské Chelsea. The Blues tehdy patřily mezi jemný nadprůměr anglického fotbalu a Chopper byl jejich lídrem. Za modrý klub z Londýna odehrál ve své kariéře 795 soutěžních zápasů a v časech, kdy to nebylo samozřejmostí, získal s Modrými 3 trofeje. V klubu strávil 19 let.

7.místo: Kerry Dixon 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

420 zápasů za devět let rozhodně není málo. Kerry Dixon dal za Chelsea 193 branek, což z něj činí druhého nejlepšího střelce historie The Blues. Pomohl klubu zpět do nejvyšší soutěže. V ročníku 1989/1990 si zapsal hattrick proti Millwall, který dostal Modrých na konečné páté místo ligy, což bylo pro ně v té době nejlepším výsledkem za uplynulých 20 let.

6.místo: Didier Drogba 🇨🇮

Impozantní gólové statistiky! Útočník z Pobřeží Slonoviny se stal kultovní postavou. Vyhrál pro klub více trofejí než bombarďáci v minulých generacích dohromady. Do kádru Blues se připojil celkem pozdě – ve svých 26 letech. Jenomže každého fanouška Chelsea hned učaroval svým tempem, bojovností, důrazem, a hlavně hromadou gólů. Vstřelil i vítěznou penaltu ve finále Ligy mistrů v roce 2012 a stal se „nesmrtelným“.

5.místo: John Terry 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Kapitán. Stal se symbolem nového tisíciletí v Chelsea, které se neslo a vlastně i nese ve znamení trofejí a úspěchů. Především pod vedením Josého Mourinha zaznamenal Terry velký progres, v průběhu let se z něj stala nejen ikona The Blues, ale stejně tak i anglické reprezentace. Vždy měl v sobě vůdčí schopnosti.

4.místo: Bobby Tambling 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Než přišel Frank Lampard, nejlepším střelcem Chelsea byl s 202 góly v 370 zápasech Bobby Tambling. V 60. letech byste na Britských ostrovech hledali lepšího útočníka velmi těžko, s Blues dokráčel v roce 1965 k ligovému poháru. Není pochyb o tom, že ve svém éře byl hrdinou modrého klubu.

3.místo: Peter Osgood 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

279 zápasů, 103 gólů, triumf nad Realem Madrid v Poháru vítězů pohárů či jízda v FA Cupu na konci sedmdesátých let. Peter Osgood si své působení v Chelsea skutečně užíval, góly dával i jejich připravoval. Vysloužil si přezdívku Ossie a dodnes se o něm hovoří ve velmi pozitivním světle. Osgood was simply good.

2.místo: Gianfranco Zola 🇮🇹

80 gólů v 297 zápasech není samo o sobě světoborného, ale Gianfranco Zola je obrovskou legendou historie Chelsea. Získal si srdce modrých příznivců, kouč Claudio Ranieri o něm řekl, že je na hřišti jako kouzelník a dokáže prakticky všechno. Zola byl v klubu v éře před Abramovičem, později působil v klubu jako asistent hlavního trenéra. Na Stamford Bridge něj nedají dopustit.

1.místo: Frank Lampard 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Ikona, hrdina, kapitán a nyní i pan trenér. Frank Lampard – dlouholetý záložník Blues, který klub s kapitánskou páskou na rukávu dovedl k triumfu v Lize mistrů, Evropské lize i Premier League. I jako záložník Je nejlepším střelcem v historii The Blues. Netřeba dodávat víc.