22. 6. 2024

Pierre-Emerick Aubameyang: Neutíkej!

Gabonský útočník zatančil v Arsenalu nevídaný gólový tanec a tím rozpípal detektory a Camp Nou nebo Parku princů. „Kapitáne, neodcházej,“ prosí fanoušci Gunners. Jenže fotbalová kariéra není nekonečný příběh. Zvláště, když vám je třicet a jste členy neradostné kategorie hvězd bez titulu. Aubameyang chce slavit. Aspoň jednou!

Fakt, že náleží mezi nejlepší fotbalisty, kteří nikdy nedobyli titul, ho spíš motivuje. „Když vám něco silně vadí, pracujte a něco s tím udělejte,“ říká.

V Dortmundu zářil pět sezon. Nastřílel 141 gólů, měl však smůlu. Přišel až po zlaté éře – Borussia Dortmund ovládla ligu v letech 2011 a 2012. Pech! Třikrát byl druhý.

V lednu 2018 přestoupil do Anglie. Arsenal za něj zaplatil 64 milionů eur. Než ho přebil Nicolas Pépé (80 milionů eur), byl nejdražší posilou Gunners. A s klidem můžeme říct, že i jednou z nejlepších. Jeho gólová čísla jsou zatím v průměru na úrovni legend jako Thierry Henry, Ian Wright nebo Robin van Persie.

Jenže jeho příspěvek nestačí. Arsenal je z celé Big six nejslabší. Ligu mistrů nehraje už dlouhé čtyři roky a k titulu mají Gunners každoročně hodně daleko. Pierre-Emerick Aubameyang by rád slavil…

Vidina titulu je však reálnější někde jinde. Třeba v Barceloně. Sportovní řiditel Eric Abidal připustil, že kapitán Arsenalu je jednou z možností, kterou promýšlejí nejvážněji. „Je na vrcholu sil. Pro mužstvo klíčový hráč. Takových moc není.“

Podobné plány zpřádají také v PSG. Pokud z Parku princů odejdou Edinson Cavani, Kylian Mbappé i Neymar, tedy v průměru 80 tref za sezonu, musí je někdo zastoupit.

Šéf gabonské fotbalové asociace se v rozhovoru pro ESPN vyjádřil, že by měl Aubameyang sever Londýna opustit: „Nechci říct, že Gunners nemají ambice, jsou však níže než jinde. Po individuální stránce je to jeden z nejlepších hráčů na světě, ale nemáte-li žádnou trofej, není to naplněná kariéra. V Arsenalu nic nevyhrál a nejspíš ani nevyhraje.“

Smlouvu má Aubameyang do konce června 2021 a prodloužení zatím odmítá. Ví, že dráha profesionálního fotbalisty není nekonečný příběh. Ještě jeden velký přestup? Pokud ano, není nač čekat. S ohledem na věk další příležitosti už nepřijdou.

Zdroj: Časopis Góóól