30. 5. 2024

Sparta má slovenské hradby: Hancko & Štětina. Vydrží?

Jeden část podzimu vysedával jen mezi náhradníky, druhý ho končil dokonce na tribuně. David Hancko a Lukáš Štětina. Slovenské duo, které z hlavní slabiny Letenských během pár měsíců udělalo největší přednost. Za velkého přispění kouče Václava Kotala.

Letenští se dlouhé roky motali v kletbě nefunkční stoperské dvojice. Zkoušeli všechno možné i nemožné. Různé hráče, různé varianty. Uspokojivě a především dlouhodobě nefungovalo nic. Nejvíce to bylo znát za vlády Václava Jílka.

Střední obránci dělali chyby, Jílek funkční řešení nenašel. To se povedlo až Kotalovi, který dostal k ruce úplně stejný materiál. Jílek ovšem Hanckovi nevěřil. A Štětina? Naposledy si zahrál prvního září. Změna nastala až s novým trenérem. Ten oba Slováky okamžitě složil dohromady.

Důležitým bodem bylo, že stoperskou dvojici podržel i v zápasech, kdy se tolik nedařilo. „To byl možná zásadní moment. U Lukáše platí, že se musí pracovat s mentální stránkou, ta jeho výkon ovlivňuje nejvíc,“ upozorňuje kouč Jaroslav Hynek, který Štětinu vedl na Dukle.

Hanckovi se v Praze líbí. Začal randit s tenistkou Kristýnou Plíškovou.

Hancko, který je ve Spartě na hostování z Fiorentiny, vyletěl téměř okamžitě. Svými dovednostmi a potenciálem z tuzemských standardů jasně vyčnívá. Je skvělý při rozehrávce a výstavbě hry, Štětina je více bojovník ve vzduchu. Společně odehráli na jaře osm zápasů, kde Sparta šestkrát vyhrála a dostala pouze tři branky.

Rudí jsou rázem v unikátní situaci, kdy svoji největší slabinu během pár zápasů přetavili v největší přednost. Kotal po svém příchodu začal budovat tým odzadu, vsadil na slovenské koně a ti mu nyní příkladně tahají.

Aby tento tandem fungoval i v příští sezoně, Sparta musí Hancka z Fiorentiny vykoupit, což levná záležitost určitě nebude. Vždyť Fiorentina za něj v létě 2018 poslala do Žiliny téměř 100 milionů korun.