25. 4. 2024

Antoine Griezmann: Dejte mi čas, říká mistr světa, který se na Camp Nou stále hledá

Risk nebo zisk? Sázka na nejistotu, nebo bezvadná investice? Názory na jeden z nejdražších nákupů fotbalové historie se různí. Hlavním protagonistou je Antoine Griezmann, francouzský mistr světa a člověk, který dokáže inspirovat – tedy když se mu zrovna chce.

Za prvních čtyřicet zápasů v dresu Barcelony nastřílel patnáct branek a přidal čtyři asistence. Pro tak neobyčejného útočníka hodně obyčejná bilance. Zvláště když si uvědomíte, jak parádní podporu má od ostatních.

Možná si vybavíte, jak se trápil při Lize mistrů v Edenu. Barcelona přijela jako nekonečný favorit a podle prognóz měla Slavii rozpucovat se svou ofenzivní jízdou. Jenže ta se nekonala, byť Barcelona vyhrála. Jednou se trefil Messi, jednou Suaréz, ovšem Griezmann, třetí do party, ani ťuk.

Dalo to hodně práce, aby jste si ho z horní tribuny všimli. Proti extra namotivovaným slávistům působil jako unavený dělník, kterému se nechce do práce. Přitom dokáže stvořit dechberoucí zážitky, střílet fantastické góly, parádně kličkovat, být vzorem pro ostatní. Ale když ho v noční Praze střídal v 70. minutě Dembélé, skoro jste mu to přáli, aby se už na hřišti nemusel trápit.

Ne, nebyl to jeho zápas. Ani ten odvetný na Cam Nou se francouzskému mušketýrovi nepovedl a byl jen stínem sama sebe. Barcelonští fanoušci na něj dokonce poprvé pískali. Ale copak se dají odsoudit výkony muže, který dovedl Francii na světový fotbalový trůn? Za toho frajera přece Barcelona zaplatila 120 milionů eur a slibuje si od něj zázraky.

Čekání na přestup

Už v létě 2018 se schylovalo k velkolepému přestupu. Každý den se ve španělských novinách rozebíralo, kdy Griezmann nasedne do auta a vyrazí z Madridu do Barcelony. Řešila se jen částka za kterou přestoupí. „Bylo strašně těžké říct Barceloně ne,“ pravil později Griezmann.

Pár týdnů po zlatém mistrovství světa v Rusku se cítil nepřemožitelný. Nechtěl opouštět Atlético Madrid, svůj klub, ve kterém měl pozici nepostradatelného. „Atlético mi zvýšilo plat, takže mi dokázalo, jak důležitým hráčem jsem. S rodinou jsme se rozhodli, že zůstanu. Kdybych odešel do Barcelony, tak vždycky budu ve stínu Lionela Messiho,“ říkal tehdy.

Jenže časy se mění. Rok se s rokem sešel a Griezmann už pózoval v dresu Barcelony, která vyplatila jeho výstupní klauzuli ve výši 120 milionů eur. Často zaznívala otázka, zda bude herní styl Barcelony Griezmannovi svědčit. Byl zvyklý na tvrdou ruku trenéra Simeoneho, který ho nutil bránit a bojovat. Agresivní a defenzivní styl Atlética mu seděl. Barcelona hraje kombinační fotbal založený na držení míče a dobývání soupeřovi branky.

Francouzské odmítání

Levák Antoine Griezmann pochází z městečka Macon, které se proslavilo hlavně vinohrady. Jako klučina byl odmalička extrémně šikovný s míčem, ale nikde ho nechtěli. S prosíkem obcházel zavedené mládežnické akademie a všude slyšel: „Pardon, jsi moc malý.“ Neuspěl v Lyonu, ani v Auxere ho nechtěli, v Metách ohrnovali nos. „Kdybych to v mládí neměl tak těžké, nikam bych to nedotáhl.“

Když mu bylo čtrnáct, narazil na skauta San Sebastianu, který se jmenoval Eric Olhats: „Změnil mi život,“ vzpomíná. Na jednom z mládežnických turnajů – to zrovna zkoušel štěstí v dresu Montpellier – experta na mládežnický fotbal učaroval. „Hrál jednoduše, rozuměl si s míčem, měl zrychlení a jeho levačka nedělala chyby. Věděl jsem, že až Antoine zesílí, bude z něj skvělý hráč,“ vzpomíná Olhats.

A stalo se! Jen to nebylo tak snadné, protože San Sebastian leží v úplně jiné zemi. Griezmannovi museli rozhodnout, jestli nezletilého juniora pustit do Španělska. „Postarám se o něj jako o vlastního syna,“ slíbil Olhats a jak řekl tak udělal. U sebe doma mu uvolnil dětský pokoj. Griezmann mu později poslal kompliment. „Bez Vás bych nebyl nic. Za vše vděčím Vám.“

Do Madridu

V Realu Sociedad San Sebastian vstoupil do velkého fotbalu jako rozevlátý teenager na křídle. Experti brzy pochopili, jaká originalita a hbitost v něm dříme. Premiéru si odbyl v roce 2009 ještě ve druhé lize, když šest Griezmannových gólů dopomohlo Realu Sociedad k postupu do La Ligy a pak už to šlo ráz na ráz.

Francouzský pomocník hrál prakticky každý zápas a velmi dobrými statistikami si vylepšoval renomé. Ve velmi průměrném klubu nasázel nejdříve sedm, pak deset a pak dokonce šestáct gólů za sezonu. To nešlo přehlédnout. Taky si nechal na předloktí v arabštině vytetovat krédo, kterého se drží odmala.

Jak napsal spisovatel Antoine de Saint-Exupéry: „Proměňte svůj život v sen a své sny ve skutečnost“

Tehdy měl Griezmann ještě daleko do globální celebrity. Neměl podepsanou milionovou smlouvu s pumou, nebyl ambasadorem šamponové značky Head & Shoulders, nehrál v reklamách čínské společnosti Huawei. Přesto bylo zřejmé, že má velký potenciál. Boj o jeho fotbalové služby jako prví vyhrálo Atlético. Madrid a nikdy nelitovalo jediného centu z těch třiceti milionů eur, které v červenci 2014 poslalo do San Sebastianu.

Griezmann Atléticu hodně pomohl, aby ještě více zdokonalilo svůj osobitý styl. Francouzský útočník přišel dva měsíce poté, co Los Colchoneros senzačně ovládli španělskou ligu před Realem i Barcelonou. Griezmann se titulu už nedočkal. Během pěti sezon v červenobílém dresu odehrál 253 utkání, ve kterých dal 133 branek. Sáhl si na trofeje pro vítěze Evropské ligy a Superpoháru. Když se však podruhé ozvala Barcelona, musel odejít.

Nová katalánská mise

„Když jsem volal tátovi, abych mu řekl, že se přestup dokončil, rozbrečel jsem se štěstím,“ popisoval Griezmann, co se dělo v létě. Nový klub, nová mise. Cíl? Vyhrát Ligu mistrů. V roce 2016 byl Griezmann s Atléticem blízko, ale ve finále padl až na penalty s Realem Madrid.

Barcelona udělal něco, na co nejsme příliš zvyklí. Nepořídila si prověřeného hráče uprostřed kariéry nebo mladičkou naději, nýbrž hotovou superstar na vrcholu sil. Upřímně, nemusí zapadnout tak dobře, jak si kluboví šéfové malovali. Však hned musel vystoupit Lionel Messi, aby Griezmannovi vyjádřil podporu: „Není pravda, že bych Griezmanna neměl rád. Naopak jsem vždycky tvrdil, že patří mezi nejlepší hráče na světě. S ním budeme ještě silnější.“

To se teprve ukáže. Zatím se musí Griezmann hlavně přizpůsobit, protože herní způsob Barcelony a Atlética Madrid je zcela odlišný. Zatímco červenobílé dresy lítají pro hřišti jako zběsilé a nahánějí protivníka jako při lovu, Barcelona se každého snaží přehrát svou míčovou chytrostí a trpělivostí. „Snažím se učit novou filozofii, zlepšovat se a měnit svůj pohybový vzorec. Pochopte, potřebuji trochu čase,“ poprosil Griezmann. Kolik ho asi dostane?