23. 4. 2024

TOP 10 nejlepších obránců fotbalové historie!

Obránci nemají na fotbalovém hřišti zrovna okouzlující práci. Jen těžko se dá jejich popularita srovnávat s útočnými hvězdami. Když říkáme obránci, máme na mysli jak stopery, tak krajní beky, popřípadě libera.

Pevná obranná linie je však nezbytným předpokladem pro každý ambiciózní fotbalový tým. Pokud má tým spolehlivé obránce, polovina práce je již hotová.

Důslednost obránce je klíčem k jeho velikosti

Všichni hráči, na které se dnes podíváme, dosáhli spousty ocenění díky dlouholeté konzistenci na nejvyšší úrovni. Dokázali si udržet vysokou úroveň výkonnosti po delší dobu a zanechali ve hře nesmazatelnou stopu.

Bez dalších okolků se podívejme na 10 nejlepších obránců všech dob.

#10 Gaetano Scirea

Scirea byl světový obránce. Ve své době platil za jednoho z nejlepších na světě, pokud ne úplně za toho nejlepšího. Vyhrál s národním týmem světový pohár v roce 1982, během jeho 78 mezinárodních startů, které si za svoji kariéru u Azzurri připsal.

Hrál na pozici dnes už téměř neexistující role libera, tedy ještě za obranou řadou. V Juventusu strávil Ital v letech 1974-1988 čtrnáct let.

Během tohoto období získal sedm titulů v Serii A, dva tituly Coppa Italias, jeden evropský pohár, jeden Pohár vítězů pohárů UEFA, jeden Superpohár UEFA a jeden Interkontinentální pohár.

Zemřel při autonehodě v Polsku ve věku pouhých 36 letech, ale do historie se zapíše jako jeden z nejlepších a navždy zůstane v paměti díky svému bojovnému bránění a sportovnímu chování.