28. 5. 2024

TOP 10 nejlepších headkicků v historii UFC

Ukončit vyhecovaný zápas headkickem? „Je to svatý grál mezi technikami v MMA,“ říkají elitní bojovníci. Takové ukončení totiž zůstane v jejich highlightech do konce kariéry a ty nejslavnější kopy ještě dlouho po ní. Tohle je desítka těch nejlepších, které jsme v UFC dosud mohli vidět.

10.místo Donald Cerrone vs Matt Brown, 2016

Čtyři roky zpátky byli Cerrone a Brown považování za nejtvrdší bojovníky ve welterové divizi. Tohle byl fanouškovský zápas snů. Brown od začátku zápasu tlačil a populární Cowboy dostával chvílemi bití, pak si všiml, že Brown nechává ruce hodně dole a začal kopat na hlavu. Velká Cerroneho zbraň – headkick z přední nohy.

Prvních několik headkicků ještě tvrďák Brown ustál. Ten ze začátku třetího kola už ho však poslal na podlahu. Světla zhasla a byl konec. Velké vítězství, velké K.O pro Cowboye.„Matt si vůbec nechránil hlavu, zatímco se snažil trefovat jabby, tak jsem ho trefil a bylo,“ vzpomíná Donald Cerrone.

9.místo – Matt Hughes – George St-Pierre 2, 2006

Pouhé dva zápasy prohrál během své velké kariéry George St-Pierre. Ten vůbec první byl proti Mattu Hughesovi – jeho velkém idolu. Věděl, že je schopen ho porazit a své šance se dočkal o 2 roky později. Nebyla to jen šance porazit Matta Hughese, ale také získat titul UFC ve welterové váze. Šlo o všechno.

V samotném zápase chtěl Hughes rozjet svůj pověstný wrestling, ale GSP hrál svoji hru. Nejdříve vyslal několik nebezpečných low kicků, aby přiměl Hughese dívat se dolů a pak zničehonic kopnul headkick. Otřeseného Hughese pak dobil na zemi. Tímto zápasem odstartovala velká éra GSP v UFC.

8.místo – Pete Williams vs Mark Coleman, 1998

Historicky první headkick v UFC, který obletěl televizní obrazovky. Vyčerpávající a vyrovnaný zápas došel do prodloužení, které se tehdy ještě praktikovalo. Svalovec Coleman fyzicky odešel, ruce už nedržel nahoře.

Zdálo se, že to byla otázka času, než se to stane. Williams se trefil přímo na hlavu. Efekt měl kop o to větší, že mu šel Mark Coleman naproti. Zajímavostí je, že tenkrát byly v kleci povolovány boty.Tento zápas se časem dostal do síně slávy.

7.místo – Valentina Shevchenko vs Jessica Eye, 2019

Titulový zápas ženské muší váhy měl od začátku jasnou favoritku, kterou byla Valentina Shevchenko. Ta si hned od úvodu zápasu všimla slabiny své soupeřky, což bylo krytí kopů na spodek. Po několika povedených kopech si Jessica začala oblast logicky více hlídat a ruce šly dolů.

Ve druhém kole si Valentina všimla jak si Jessica chrání spodek a změnila úroveň kopu. Hned ten první prošel dokonale a bylo z toho možná největší K.O v historii ženských titulových zápasů

6.místo – Randy Couture vs Lyoto Machida, 2011

Měl to být poslední zápas bývalého šampiona těžké a polotěžké váhy Randyho Coutura. V kanadském Torontu se v hledišti mačkalo 55 tisíc fanoušků. Chtěli vidět vítězství svého hrdiny, jenže Lyoto Machida byl na vrcholu sil.

Odmítl Coutureho silný wrestling a přebral otěže zápasu. Vše završil kopačkou přímo na bradu. Randy byl out v tu chvíli. Kop jak z filmu Karate Kid. Díky tomuto epochálnímu vítězství si Machida vysloužil titulovou šanci v polotěžké váze s Jonem Jonesem.

5.místo – Rashad Evans vs Sean Salmon, 2007

Tenhle zápas je pro MMA fajnšmekry klasika. V době zápasu byl budoucí šampion Evans spíše wrestlerem, Salmon byl velká naděje, které se předtím dařilo na regionální úrovni. Svoje kvality začal ukazovat od první vteřiny a první kolo jasně Salmon vyhrál. Takový průběh očekával málokdo.

Začalo druhé kolo. Evans vypadal zadýchaný, jakoby mu odcházela fyzička. A pak nejednou bum! Dobře mířeným headkickem trefil Salmona přimo na spánek a bylo po zápase. Vyhlášený zemař tak vyhrál způsobem, který nikdo nečekal. Mnozí pak psali, že ho snad nikdy neviděli kopat a teď tohle.

4.místo – Mirko Crop Cop vs Gabriel Gonzaga, 2007

Ještě dnes se v MMA světě mluví o kopech Mirka Cro Copa. Tvrdí se, že nikdo neměl tak silné kopy jako právě on. Pravá noha nemocnice, levá noha pohřebiště. Mirko Crop Cop byl někdo, Gonzaga byl pro širší komunitu víceméně neznámý bojovník, který mohl jen překvapit. A on překvapil.

Mirko Crop Cop, přezdívaný mistr headkicků, dostal brutální headkick od bojovníka jiu-jitsu. Místo toho, aby se v dalších zápasech ucházel Cro Cop o titul těžké váhy, udělal z Gonzagy novou hvězdu divize. Jedno z nejšílenějších ukončení v historii UFC.

3.místo – Ronda Rousey – Holly Holm, 2015

Kop Holly Holm proti Rondě Rousey obletěl doslova celý svět. A ještě pořád krouží v éteru. Ronda byla nejdominantnější šampionka UFC, měla auru neporazitelosti. Každý ji miloval. To ona vyprodala 55 tisícový stadion v australském Melbourne.

Na druhou stranu, Holly Holm přijela jako totální outsiderů. Všichni ji odepisovali. Jenže byla to právě Američanka, kdo udával tempo zápasu. Nejprve si Rondu otečkovala a když jí poslala k zemi, při vstávání ji nekompromisně trefila načasovaným highkickem. Senzace byla na světě. Holm se díky výhře stala ženskou šampionkou bantamové váhy.

2.místo Edson Barboza vs Terry Etim, 2012

Jeden z nejúžasnějších finišů a zápasů v historii mužského MMA. Pokud dnes chcete z někoho udělat fanouška MMA, pusťte mu highlighty Edsona Barbozy. Brazilec je jeden z nejlepších kopáčů v histroii UFC a v zápase proti Etimovi  tom nenechal nikoho na pochybách.

Barboza skvěle pracuje se vzdáleností, kterou se Etim snažil zkracovat, když v tom Brazilec udělal otočku, využil momenta a poslal šokovaného Etima kopem na hlavu k zemi. „Když jsem se otočil, věděl sem, že jsem na správném místě,“ vzpomíná Barboza. Takový typ K.O je k vidění už snad jen ve filmech s Jackie Chanem.

1.místo – Anderson Silva vs Viktor Belfort, 2011

Epická bitva. Viktor Belfort byl nejnebezpečnější bojovník, se kterým se Silva utkal při své šampionské vládě střední divizi. Měla to být ta nejtěžší zkouška. V té době byl Silva vnímán jako téměř mystická osoba.

Začátek zápasu a Anderson Silva začal tak typicky máchat rukama. Pak se najednou zastavil uprostřed oktagonu. Všichni čekali, co přijde. A pak bum! Jednoduchý headkick přímo na bradu Belforta. Po třech minutách bylo hotovo.

Takhle ještě předtím nikdo nikoho nekopl. Všichni včetně bojovníků se divili, jak je to možné, takhle kopnout jakoby nic. Změnilo to celé MMA. Všichni se začali učit novou techniku – front kicky. Tento kop zůstane jedním z odkazů Andersonovi kariéry.