25. 4. 2024

TOP 10 nejlepších fotbalistek světa

Až se 7. června ve Francii rozjede mistrovství světa, budeme obdivovat nejlepší hráčky planety. Které to vlastně jsou?

10.místo: 🇩🇪 Dzsenifer Marozsánová

Rodačka z Budapešti, záložnice francouzského Lyonu, kapitánka neměkcé reprezentace. Její otec János hrával za Maďarsko. Jeho dcera už třikrát vyhrála ženskou obdobu Ligy mistrů, zlata se dotkla také na poslední olympiádě v Riu. „Na ty chvíle nikdy nezapomenu,“ rozplývala se.

Dzsenifer Marozsánová

Pro celé Německo to byl převratný okamžik, neboť fotbalové olympijské zlato unikalo od roku 1976. Němky si na letošním světovém šampionátu ve Francii znovu věří, ale už ve skupině budou muset zabrat. V cestě stojí silná Čína, ošidné Španělsko a Jižní Afrika.

9.místo: 🇺🇸 Alex Morganová

Ve Spojených státech je populárnější než většina mužských kolegů. Vystudovala univerzitu v Berkeley, na smlouvách s velkými firmami vydělává miliony, hrála ve filmu a raketově se blíží ke stovce reprezentačních gólů.

Devětadvacetiletá Alex Morganová, která vyrůstala nedaleko Los Angeles, je pojem. S kolegyněmi Megan Rapinoe a Tobin Heathovou tvoří jednu z nejúdernějších formací ženského fotbalu. Má zlato z olympijských her i z mistrovství světa. „Chtěla bych víc,“ přeje si.

8.místo: 🇫🇷 Wendie Renardová

Když ji potkáte na ulici, určitě bude rozesmátá. Neposedné černé vlasy bude mít nejspíš skryté pod šátkem. Zato na hřišti zůstane ženou, která si získá respekt na první pohled: „Já se nikdy nevzdávám!“ Kapitánka Lyonu a francouzské reprezentace je neústupnou stoperkou.

Má výborné čtení hry, zkušenost by mohla rozdávat. Narodila se na ostrově Martinik, ale s jejím talentem bylo jasné, že zakotví ve Francii. Na svém kontě už má 100 reprezentačních zápasů a čtyři triumfy v Lize mistrů.

7.místo: 🇳🇱 Lieke Martensová

Další členka zlaté „oranžové“ generace. Šestadvacetiletá záložnice se nebojí dělat rychlé kroky. Za posledních devět let vyzkoušela sedm adres, načež v roce 2017 konečně zakotvila v Barceloně. „Našla jsem smysl svého života,“ vyznala se.

V reprezentaci už dosáhla na metu 100 zápasů a k tomu přidala čtyři desítky gólů. Předloni na mistrovství Evropy byla nejvýraznější postavou šampionek. Kromě jiného se trefila i ve finále proti Dánkám a dostala se do nejužšího výběru Zlatého míče.

6.místo: 🇫🇷 Amandine Henryová

Do třinácti hrála s kluky a vůbec jí to nevadilo. „Proč taky ? Byla jsem stejně rychlá jako oni,“ vzpomíná zřejmě nejlepší defenzivní záložnice současnosti. Bývala (a od loňského roku znovu je) hvězdou Lyonu, vyzkoušela si dobrodružství v Portlandu nebo kratičkou štaci v Paříži.

Teď si Amandine věří, že by mohla uspět na domácím šampionátu. Jako Emmanuel Petit v roce 1998, který coby defenzivní štít vyhrál mistrovství světa ve Francii. Ti dva se podobají stylem hry i dlouhým blonďatým culíkem.

5.místo: 🇫🇷 Eugénie Le Sommerová

Falešná devítka, která může prožívat nefalšovaný vrchol kariéry. Celá Francie se těší, co dívky s kohoutem na dresu dokážou. Maličká Eugénie Le Sommerová patří mezi nejsledovanější, protože její efektivita je úžasná.

Za devět let v Lyonu nasbírala 164 ligových startů a v nich 153 gólů. Je to ryzí střelkyně. Otázka je, jak přívětivé bude pro Francouzsky domácí prostředí.

4.místo: 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Lucy Bronze

Určitě se jste si všimli, že v celém žebříčku se neustále promítá slovo Lyon. Tamní Olympique je totiž v ženském fotbalu absolutní špička. Anglická obránkyně Lucia Bronze , které se říká Lucy, je dalším příkladem, jak skvěle Lyon pracuje.

Vybírá si jen ty nejužitečnější a pomáhá jim, aby byly ještě lepší. Fyzicky nabušená Lucy byla zvolena nejlepší anglickou fotbalistkou za rok 2018. I když hrála za Manchester City, Liverpool, Everton nebo Sunderland, teprve v Lyonu vyšplhala mezi nepřehlédnutelné fotbalistky.

🥉 🇦🇺 Sam Kerrová

Do vínku dostala nevšední talent. Táta Rodger, jenž má anglicko-indické kořeny, hrával fotbal na solidní úrovni. Maminka zase předváděla mistrovské kousky v australském fotbale, což je fyzicky nesmírně náročný sport podobný rugby.

Drobná Sam uplatňuje svoji rychlost na křídle. Dvakrát po sobě se stala nejlepší střelkyní americké ligy, přičemž bychom měli zdůraznit, že mezitím stačila přestoupit. Klub z New Jersy vyměnila za ten v Chicagu. Její vzor byl Brazilka Marta.

🥈 🇳🇴 Ada Hegerbergová

Jako první žena v historii převzala Zlatý míč, což je ocenění, které se do loňska dávalo pouze mužům. Norská střelkyně hraje za Lyon, od roku 2014 nasbírala obdivuhodnou bilanci: co zápas, to přinejmenším jeden gól.

Pokud jí vydrží zdraví, má před sebou úžasnou budoucnost, vždyť je jí teprve třiadvacet. Norky na ni hodně spoléhají, větší osobnost v týmu není.

🥇 🇩🇰 Pernille Harderová

Jako šestnáctiletá nastoupila za dánskou reprezentaci a hned si připsala hattrick. Pernille Harderová možná nemá ve vitríně tolik trofejí jako konkurentky, ale její styl vás uchvátí. S Wolfsburgem, což je další elitní klub, vyhrála dvakrát za sebou Bundesligu. Loni si zahrála finále Ligy mistryň.

Už tři roky dělá Dánkám kapitánku, střílí parádní góly a geniálně vymýšlí šance pro ostatní. Všechno to má jednu vadu: na mistrovství světa se nepodívá. Dánsko padlo už ve vyřazovací fázi s Nizozemkami.

Zdroj: ProFootbal