17. 6. 2024

Moise Kean: Tak mladý a tak silný! Že by nový Balotelli?

Cristiano Ronaldo, Paolo Dybala nebo Mario Mandžukić. Při výčtu útočných hvězd fotbalistů Juventusu si na jeho jméno moc fanoušků nevzpomene, přesto v 19 letech patří k největším talentům italského fotbalu. Útočník Moise Kean sice v turínském klubu střádá starty po minutách, ovšem díky své produktivitě se ale i v mladém věku dostal do kádru seniorské reprezentace Squadry azzury, kde se stal historicky druhým nejmladším střelcem.

Moise Kean se narodil v severoitalském městě Vercelli africkým přistěhovalcům z Pobřeží slonoviny. Rodiče se však brzy rozvedli a malý Moise se s matkou přestěhoval do města Asti vzdálené asi 50 kilometrů od Turína. Tam poprvé začal s fotbalem. Již v útlém věku své vrstevníky fotbalově převyšoval, takže v sedmi letech za lepším zázemím domládežnické akademie turínské dvojky klubu Turín FC.

Začátky v Juventusu

Za tři roky už se však jako desetiletý stěhoval na mnohem zvučnější adresu do slavného Juventusu. V tamní akademii střílel každou sezónu mraky gólů, a to hrál o kategorii výše. Místo aby hrál za žáky, rozhodoval zápasy v dorostu. Všichni jen žasli. V 16 letech s ním Juventus podepsal první profesionální kontrakt. Aby toho ten rok nebylo málo, v listopadu 2016 jej trenér Massimiliano Allegri v zápase Serie A proti Pescaře poslal na hřiště sbírat první minuty. V 16 letech a 265 dnech se tak Kean stal nejmladších debutantem v historii Serie A. O tři dny později se podobné pocty dočkal i v Lize mistrů, když naskočil do zápasu v Seville.

Každý dnes ví, jak moc je obtížné prokousat se z mládežnických kategorií světových velkoklubů až do A-týmu. O tom, že se to povede zrovna Keanovi pochyboval málokdo. „Všem bylo jasné, že z něj roste extra útočník. Jeho dovednost byla nevšední. Ta energie, tah na branku. Prostě famózní,“ líčí český záložník Roman Macek, který se s Keanem v akademii Juventusu potkal.„V tak mladém věku mu pomohlo, že zůstal v Juventusu a dennodenně trénuje s hvězdnými hráči.,“ dodává Macek.

Když nehraje v Juve, pálí v repre

Být nejmladší článek v hvězdami nabitém Juventusu má však i své stinné stránky, jelikož se Kean nedostává tolik do hry. Logicky. Na jeho postě operuje portugalský superman Cristiano Ronaldo. K ruce na hřišti mívá světové útočníky jako Paola Dybalu či Maria Mandžukiče. Mladý útočník potřebuje ze všeho nejvíc hrát, aby získal co nejvíce herní praxe. Vrcholní manageři Juventusu to vědí, a tak loni poslali Keana hostovat do Verony, která většinou hrává o záchranu. Moise Kean tam odehrál 20 zápasů, ve kterých se čtyřikrát střelecky prosadil. V 18 letech však herně dokázal, že má na to hrát pravidelně Serii A, takže pro další sezónu si nově reprezentačního útočníka Juventus nechal v kádru.

Ačkoli ze začátku sezóny Kean nehrál, zářil alespoň v dresu reprezentační jednadvacítky, čehož si všiml trenér senorské reprezentace Squadry Azzury Roberto Mancini. Když Keana povolal do základní sestavy pro úvodní duel kvalifikace o mistrovství Evropy, bralo se to v Itálii jako velké překvapení. Vždyť v italském dresu chyběli takoví střelci jako Fabio Quagliarella nebo Stephan El Shaarawy. Kean se prvního ostrého zápasu za reprezentaci nezalekl a Finsku na vrch vstřelil gól. Stejný počin zopakoval o tři dny později v zápase s Lichtenštejnskem. Na branku mu tentokráte přihrával o 17 starší Quagliarella.

„Vždycky se snažím trénovat poctivě a být připravený, abych byl k dispozici, když přijde čas. Jsem šťastný, našel jsem další motivaci k tvrdé práci. Je tu ještě spousta jiných rekordů, které můžu a taky je hodlám překonat,” prohlásil po zápase. „Kean má obrovskou kvalitu. Je neskutečně fyzicky silný, ale musí se pořád zlepšovat. Zároveň s ním musíme mít trpělivost, protože je pořád hodně mladý a na hřišti samozřejmě může dělat chyby,“ řekl během po-zápasové tiskové konferenci trenér italských fotbalistů Roberto Mancini. Dařit se začalo Keanovi v na klubové úrovni. Starty za Juventus sice střídá víceméně po minutách, v závěrech zápasu však začal být gólově efektivní. Jeho rychlé nohy bývají pro unavenou soupeřovu obranu doslova pohromou.

Vzhledem k faktu, že byl v letošní sezóně Kean pevnou součástí kádru Juventusu, bude se ve svých 19 letech moci poprvé radovat z mistrovského titulu, který klub ze severu Itálie obhájil již po sedmé v řadě. Stále však Juventusu uniká vytoužený triumf na nejprestižnější evropské scéně Lize mistrů. Bude to Kean, kdo ho k němu v budoucnu dovede?

Srovnání s Mario Balotellim

Ta podobnost s útočníkem Mario Balotellim se přímo nabízí. Oba jsou to útočníci tmavé pleti, kteří se narodili v Itálii africkým přistěhovalcům. Oba byli od mládežnických akademií považováni za velké talenty a již v brzkém věku se jim podařilo prosadit se ve velkém fotbale. V čem jsou jiní?

V roce 2012 bylo Balotellimu 22 let a svět mu ležel u nohou. Čerstvý mistr Anglie s Manchesterem City, rodné Itálii vykopal skvělými výkony na EURU 2012 titul vícemistra Evropy. Fanoušci mu začali přezdívat “Super Mario”.

„Jednou může být stejně dobrý jako Cristiano Ronaldo a Lionel Messi. Aby se tak vysoko dostal, musí ovšem tvrdě pracovat,“ říkal o něm tehdejší manažer Citizens Roberto Mancini, jenž to s ním jako jeden z mála uměl. Mario Balotelli ho v následujících letech neposlechl a světovou superhvězdou se nestal a asi už nikdy nestane. Doplatil na svou životosprávu a neprofesionální přístup. Notorický průšvihář, který nemínil složit zkoušku dospělosti. Bavil se životem, užíval si bohatství a občas udivil svým geniálním talentem.

Talentu měl na rozdávání, ale bylo těžké s ním vyjít. „Je netrénovatelný,“ prohlásil o něm například trenérský mág José Mourinho, který Balotelliho vedl v Interu. Při svém anglickém angažmá se neváhal ani poprat s trenérem Mancinim. Ano, tím Mancinim, který ho bral jako své dítě. Hůl nad ním postupně zlomili všichni trenéři. Liverpoolský manager Jürgen Klopp ho brzy po nástupu do funkce vyřadil z kádru. Nyní je Balotellimu 28 a svou kariéru zkouší restartovat ve Francii. Po Nice to zkouší v Olympique Marseille.

Moise Kean je mladý, nadějný a svůj. Ikdyž na trávnících slavné Serie A patří k těm vůbec nejmladším, nebojí se ozvat. I v tak mladém věku a nabitém kádru si dokáže prosadit svou, čímž právě dává prostor myšlenkám na svého staršího souputníka.

Dobře ví, proč je fanoušci srovnávají, a tak rovnou říká: „Mario Balotelli byl můj idol, ovšem pouze co se výkonů na hřišti týče.“ Jinak jako on být prý nechce. Kean se opravdu jeví jako soustředěnější a usilovnější.

Platí pro něj v zásadě jako pro Balotelliho. Pokud bude na sobě bude usilovně dřít, má potenciál být světovou fotbalovou superhvězdou. Právě ve vývoj v takovou superhvězdu doufá nedávnými neúspěchy decimovaná italská fotbalová reprezentace. Po 60 letech loni chyběla na vrcholné akci a italský fanoušek milující fotbal ronil slzy. Balotelli vystřílel Squadře Azzuri stříbro na EURO? Co zvládne Kean?

Postavil se rasismu!

V dubnovém zápase Serie A mezi Cagliari a Juventusem zažil útočník Staré dámy Moise Kean rasistické urážení ze strany nechvalně známých domácích ultras. Poté, co v závěru zápasu skóroval, provokativně si stoupl pod jejich kotel, aby dal najevo svůj vzdor a odpor k jejich pokřikům. Reakce to vyvolalo poměrně bouřlivé.

Celý zápas musel od příznivců Cagliari poslouchat rasistické pokřiky. Když pak v závěru pojistil výhru Juventusu gólem, Moise Kean se rozhodl zareagovat. Devatenáctiletý útočník doběhl před kotel domácích a neodpustil si provokativní gesto, což tribuny nesly hodně nelibě.

S jeho reakcí ale ne všichni souhlasili. Kouč Massimiliano Allegri i spoluhráč Leonardo Bonucci velký italský talent za chování zkritizovali. Takový postoj ale pohoršil řadu jiných fotbalistů a na sociálních sítích se Keana zastali.
Rasismus ultras Cagliari není ničím neobvyklým a rasistické urážky kvůli barvě pleti si zde už v minulosti vyslechlo vícero hráčů.

Mladý italský reprezentant Kean se s tím však nehodlal smířit. Když tak v 85. minutě dostal přihrávku vápnem, kterou uklidil do brány a zvýšil na 2:0, stoupl před kotel sardinského celku a rozpažil ruce. Odtáhnout ho museli až protihráči a vlastní spoluhráči. “Moc dobře ví, že když dá gól, měl by ho oslavit se spoluhráči. Musí si uvědomit, že se mohl zachovat jinak,” řekl pro média stoper Juventusu Bonucci, Souhlasil s ním i Allegri. “Měl se zdržet takové oslavy. Je mladý a musí se učit,” prohlásil jednapadesátiletý Ital.

Prohlášení, že vina je z poloviny na Keanovi, rozzlobilo mimo jiné anglického reprezentanta Raheema Sterlinga. “Tomu se můžeme jenom smát,” tweetoval útočník Manchesteru City
Solidaritu s Keanem projevily i další hvězdy napříč Evropou. Paul Pogba například na Instagram napsal: “Podporuji každý boj proti rasismu. Jsme si všichni rovni. Dobří Italové, povstaňte. Nenechte mluvit malou skupinu rasistů za vás.”

Podporu Keanovi vyjádřil také Memphis Depay a pozadu nezůstala ani jiná někdejší opora klubu Patrice Evra. “Bravo Moise Kean, že se jim postavil a ukázal jim, kdo je tu šéf,” tweetoval. Za nepřijatelné označili chování fanoušků i další hráči jako Mario Balotelli či Christian Benteke.

Rasismus je bohužel nejen ve fotbale opětovně bujícím elementem. Jeho odpůrci to přitom mají složité, až nereálné. Nelze ho totiž vymýtit ani mu výrazněji zamezit. Kean proto udělal jen to, co v danou chvíli mohl. Ukázal, že primitivní výlevy jej nezlomí. Později na svůj Instagram vyvěsil fotografii z utkání a dodal: „Přesně takto se odpovídá rasistům!“

Problém s rasismem na fotbale se samozřejmě netýká pouze Apeninského poloostrova, ovšem z top 5 evropských lig (Anglie,Německo,Španělsko,Itálie,Francie) je zde situace asi nejhorší. Jen v této sezoně se v podobném rasistickém duchu se v nedávné minulosti předvedly tábory fanoušků Interu Milan, AS Řím či Lazia. Vymýtit rasismus z italských stadionu nebude snadné.

Budoucnost Sqadry Azzuri?


„Vždycky se snažím trénovat poctivě a být připravený, abych byl k dispozici, když přijde čas. Jsem šťastný, našel jsem další motivaci k tvrdé práci. Je tu ještě spousta jiných rekordů, které můžu a taky je hodlám překonat,” prohlásil po zápase.

„Kean má obrovskou kvalitu. Je neskutečně fyzicky silný, ale musí se pořád zlepšovat. Zároveň s ním musíme mít trpělivost, protože je pořád hodně mladý a na hřišti samozřejmě může dělat chyby,“ řekl během po-zápasové tiskové konferenci trenér italských fotbalistů Roberto Mancini. Dařit se začalo Keanovi v na klubové úrovni. Starty za Juventus sice střídá víceméně po minutách, v závěrech zápasu však začal být gólově efektivní. Jeho rychlé nohy bývají pro unavenou soupeřovu obranu doslova pohromou.

Vzhledem k faktu, že byl v letošní sezóně Kean pevnou součástí kádru Juventusu, bude se ve svých 19 letech moci poprvé radovat z mistrovského titulu, který klub ze severu Itálie obhájil již po sedmé v řadě. Stále však Juventusu uniká vytoužený triumf na nejprestižnější evropské scéně Lize mistrů. Bude to Kean, kdo ho k němu v budoucnu dovede?