14. 7. 2024

TOP 10 nejlepších bojovnic v historii MMA

Při podobných žebříčcích je vždy obtížné určovat konečné pořadí. Při tvorbě následujícího seznamu nám to však šlo překvapivě od ruky. Je samozřejmé, že ne každý musí s jednotlivými umístěními souhlasit, ale věříme, že každá z následujících 8 fighteriek si zde dokáže zastat své místo.

10.místo: Megumi Fujii 🇯🇵

Japonská bojovnice byla mezi lety 2003 až 2013 opravdovou mistryní submisí, na které ukončila 19 z 26 svých vítězných duelů. Držela vítěznou šňůru 22 zápasů ve velkých organizacích Bellator a Shooto, nikdy nebyla ukončena. Tak proč jsme ji zařadili až na desáté místo? Protože nikdy nezápasila v UFC mezi těmi nejlepšími, byť na to po sportovní stránce jistě měla.

9.místo: Weili Zhang 🇨🇳

V srpnu 2019 se stala historicky první čínskou šampionkou UFC. Prohrála jen svůj první zápas mezi profesionály, od té doby sbírá pouze výhry. Šampionský pás dokázala obhájit a pomalu si buduje svůj odkaz.

8.místo: Holly Holm 🇺🇸

I přes 5 proher (13-5), které Holm během své MMA kariéry nasbírala, ji považujeme za významnou postavu ženského působení v bojových uměních. V očích fanoušků zůstane zapsána jako první fighterka, která umlčela slavnou Rondu Rousey. V minulosti zastávala pozici šampionka bantamovými divize a na kontě má i několik světových titulů v boxu, které dokázala obhájit bezmála 18-krát (napříč třemi váhovými divizemi).

Bohužel, po výhře nad Rondou se jí skóre výrazně zhoršilo a od roku 2016 vyhrála pouze 3 zápasy. Je třeba si však uvědomit, že padla pouze s tím nejlepším, co ženské MMA nabízí. Holm si zkrátka v tomto žebříčku zaslouží být a pochybujeme, že byste nás dokázali přesvědčit o opaku.

7.místo: Miesha Tate 🇺🇸

V časech, kdy ženské MMA nebylo tak populární, patřila Miesha Tate mezi ty bojovnice, které se výrazně přičinili o jeho propagaci. Bývalá šampionka bantamová váhy za svou kariéru absolvovala množství zápasů (18-7) a může si říct, že se v oktagone setkala se skutečnou světovou špičkou. Porazila například Holly Holm, Liz Carmouche, ale na druhé straně padla se jmény jako Amanda Nunes, Ronda Rousey nebo Raquel Pennington.

6.místo: Rose Namajunas 🇺🇸

Pokud máte rádi když „dobro vyhrává nad zlem“, Rose Namajunas nemůže ve vašem seznamu oblíbených válečníků chybět. Klidná a na oko tichá americká fighterka dokázala umlčet slavnou Joannu Jędrzejczyk (a to hned dvakrát), zda krásky v podobě Michelle Waterson a Paige Vanzant.

O titul slámové váhy přišla ve svém posledním zápase s Jessicou Andrade, jejíž plánuje „pomstu“ v nadcházejícím duelu. Ten by se měl uskutečnit 11. července a jsme nesmírně zvědaví, v jaké formě se Rose po více než roční přestávce předvede.

5.místo: Joanna Jedrzejczyk 🇵🇱

Kdyby se měl opasek BMF udělovat i mezi ženami, není pochyb o tom, kdo by si ho zasloužil nejvíce. Joanna však není pouze velkohubé, ona svá slova dokáže i zastat. Od roku 2017 má sice na kontě více porážek než výher, ale zápasy, které předvádí, jsou zkrátka nenahraditelné. V souboji padla pouze s těmi nejlepšími – dvakrát ji porazila Rose Namajunas, a po jednom raze Valentina Shevchenko s Weilu Zhang.

Pouze jedna prohra přišla před limitem, což svědčí o tom, že polská kráska toho snese opravdu hodně. Na druhé straně, během své dosavadní kariéry porazila Michelle Waterson, teče Torres, Jessicu Andrade, Karolinu Kowalkiewicz a mnohé další. Zápasy bývalé šampionka slámové váhy nás zkrátka baví a neumíme se jejich nabažit. Ve spojení se zajímavým trash-talk jde o kombinaci, kterou příznivci MMA musí milovat.

4.místo: Valentina Shevchenko 🇺🇦

Shevchenko patří v současnosti k těm bojovnicím, které ve své váhovke těžko hledají soupeřku. Téměř jediný zápas, který by si divák uměl pro Valentinu představit je završení trilogie s Amandou Nunes, kde by se mohla pokusit vylepšit vzájemnou bilanci na 1-2. Shevchenko nám ale už nemusí nic dokazovat. V minulosti totiž porazila bojovnice jako Holly Holm, Joanna Jędrzejczyk, Jessica Eye, Liz Carmouche či Julianna Peña.

3.místo: Cris Cyborg 🇧🇷

Brazilka vám nemusí být zrovna nejsympatičtější a své by o tom věděl mluvit i samotný Dana White, ale jedno je jisté – Cyborg patří k historicky nejúspěšnějším ženám v MMA. Bývalá šampionka pérové váhy UFC (a současná držitelka titulu stejné kategorie v Bellatoru) má skvělý rekord 22-2 a porazit ji dokázali pouze Amanda Nunes a Erica Paes (druhá jmenovaná však byla její první protivnicí v profesionálním zápase). Na Cyborg recept nenašli jména jako Felicia Spencer, Holly Holm, či mnohé další. Svůj odkaz v historii UFC by tak Cris rozhodně našla.

2.místo: Ronda Rousey 🇺🇸

Snad nikdo nespopularizoval ženské MMA tak, jak Ronda Rousey, která svého času patřila mezi nejdůležitější obličeje UFC. Způsoby a rychlost, jakou ukončovala jednu soupeřku za druhou, patří mezi ty nejzajímavější věci, jaké ve spojení něžnějšího pohlaví a MMA můžete vidět. Někdejší šampionka bantamová divize měla do listopadu 2015 skóre 12-0 a na kontě hned několik cenných skalpů.

Pak však přišla Holly Holm, která Rondu ukončila ve druhém kole, a následně Amanda Nunes s jejím tvrdými údery už první minutě zápasu, a dominance americké krásky byla u konce. Rousey je dnes postavou ve světě wrestlingu (WWE), což mnoha fanoušků nesmírně mrzí a myslíme, že všichni by uvítali její návrat do oktagonu.

1.místo: Amanda Nunes 🇧🇷

Není pochyb o tom, že brazilská bojovnice je GOAT mezi všemi ženami, které jsou známé díky spojení se sportem známým jako smíšené bojová umění. Nunes je prvním člověkem v UFC, který dokázal obhájit tituly dvou váhových divizí. V obou kategoriích (Bantam a pérová divize) to „vyčistila“ do takové míry, že momentálně nenajdeme soupeřku, s níž by Nunes mohla něco získat.

Amanda porazila vše, co jí přišlo do cesty. Valentina Shevchenko (hned dvakrát), Miesha Tate, Cris Cyborg, Holly Holm, Germaine de Randamie, zda v neposlední řadě Ronda Rousey. Nunes je zkrátka šampionka, jak se patří.